Mor Berekette Hasat Zamanı

Mor Berekette Hasat Zamanı

Ülkemizde üretimi her yıl artan, rengi ve kokusuyla alternatif tarımın gözdesi olan lavantada, mor tarlaların çiçek açmasıyla başlayan hasat dönemi tüm hızıyla devam ediyor.

Diğer bitkilere göre verimi düşük tarlalara ekilen ve alternatif bitki olan lavanta, girdisi düşük, kazancı yüksek olmasıyla üreticinin ilgisini çekiyor.

Genel Müdürlüğümüz lavanta yetiştiriciliği projesi ile orman köylülerimize yeni iş alanlarının açılmasını, sosyo - ekonomik yapının yükseltilmesine katkı sağlamayı bunun yanında eğimli ve kıraç arazilerin değerlendirilmesi amaçlamaktadır. Bir diğer amaç ise, tarım ve tarımsal sanayi açısından yeni istihdam alanları sağlanarak köyden kente göçün de önüne geçebilmektir.

Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Lavanta yağı kozmetik, parfümeri ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Bunun yanında güzel kokusu, sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle sabun, dezenfektan ve aromaterapi alanlarında da kullanılmaktadır. Lavanta çiçekleri sedatif etkisinden dolayı çay şeklinde de tüketilmektedir. Bunun yanında mor çiçekleriyle köylerimizin çehresini değiştirmektedir.

Lavanta, tür ve çeşitlerine göre, iklim - toprak koşullarına göre , rakım ve yöreye göre değişmekle birlikte Temmuz ayı içerisinde tam anlamıyla çiçeklenme devresine ulaşır ve bu dönemde hasat edilmektedir.ORKÖY Lavanta Yetiştiriciliği Projesi'nde üretim alanı 5 dekar olup, 2022 yılı için kredi üst limiti 37.000 TL.'dir. Verilen desteğin %20'si hibe olup, geri kalan tutar faizsiz olarak 3 yıl ödemesiz toplam 6 yılda geri alınmaktadır.

Orman Genel Müdürlüğümünce 2015 yılından bu yana Isparta, Eskişehir, Adana, Ordu, Manisa, Bartın, Bursa, Afyon, Edirne illerinde 39 aileye 195 dekar alanda destek sağlandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER