22. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin Açılış Töreni Gerçekleştirildi

22. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen 22.Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin açılışı, Vali Süleyman Elban’ın katılımıyla gerçekleşti.

Adana Merkez Park Amfi Tiyatro Park sahnesinde gerçekleştirilen açılış törenine Vali Süleyman Elban’ın yanı sıra Hacı Ömer Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevsül Bilsel Safkan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileri, oda ve dernek başkanları, çok sayıda sanatsever ve davetliler katıldı.

Pandemi nedeniyle bu yıl kısıtlı sayıda izleyicinin ağırlanacağı festivalin açılışında Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve Hacı Ömer Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevsül Bilsel Safkan bir konuşma gerçekleştirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un video mesajı yayınlandı. 

Programın devamında bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban, sanatın kalbinin Adana’da atacak olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. 

Festivalin nisan ayında yapılmasının gündeme geldiğini hatırlatan Vali Elban, “Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanımız Güler Sabancı ve yetkili arkadaşlarımıza Adana’nın kültür ve sanat yaşamında önemli bir yere sahip olan bu festivali her türlü tedbiri alarak yapmak istediğimizi söyledik. Koronavirüs şartları gereği festivalimizi mayıs sonuna açık havada planladık.” dedi. 

Sanatseverlerden cesaret alarak böyle bir planlama yaptıklarını belirten Vali Elban, “Çünkü sanatseverler başkalarının hayatlarını en az kendi hayatları kadar düşünür ve değer verirler.  Sanatseverlerimizin maskeye, mesafeye ve diğer kurallara uyacaklarına yürekten inanıyoruz. Biz de bu inanç ve cesaretle bu festivalin yapılmasına birkaç ay önceden karar vermiştik. Allah’a şükür mahcup da olmuyoruz. İlimiz koronavirüs verileri açısından da iyi durumda. Vaka durumunda Türkiye’de en iyi ikinci iliz ve hafta sonu itibariyle de yüz binde yirminin altına düşerek mavi kategoriye geçtik. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla huzur içerisinde bu festivalimizi yapacağız.” dedi. 

22. düzenlenen Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin ilimiz ve ülkemiz sanat hayatına, koronavirüsten yorulmuş tüm insanlığa moral olması temennisinde bulunan Vali Elban, “Bu festivalin yapılmasında emeği geçen baştan Kültür ve Turizm Bakanlığımız yetkilileri olmak üzere Hacı Ömer Sabancı Vakfına, Sabancı ailesine, tüm sanatseverlere ve siz katılımcılara teşekkür ediyorum. Adana’mız bir ayı aşkın bir süre sanatla buluşacak. Sanata doyacak. Güzel günler geçirip inşallah bu koronavirüs sıkıntısına da bir es vermiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Vali Elban’ın konuşmasının ardından, ünlü tiyatrocu Nevra Serezli’ye “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi.

Bu yıl Türkiye’nin birçok ilinden 9 devlet tiyatrosu, 7 özel tiyatro ve 1 şehir tiyatrosunun katılımı ile toplam 18 farklı oyuna ev sahipliği yapacak olan festivalin açılışında Tiyatro Kare’nin duygusal komedisi “Ağaçlar Ayakta Ölür” adlı oyun sahnelendi.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER