Kodla Kozan Robotik ve Kodlama Şenliği gerçekleştirildi

Kodla Kozan Robotik ve Kodlama Şenliği gerçekleştirildi

Kodla Kozan Robotik ve Kodlama Şenliği’ne Adana Valisi Dr. Süleyman Elban'ın katılımıyla gerçekleştirildi.  

Kozan Osmangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi kapalı spor salonunda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Vali Elban, şenliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ailelerin yavruları dünyaya geldikten sonra tüm hayatlarını onların yetişmelerine adadığı gibi bir ülkede en büyük aile olan devletin de genç nesillerin en iyi şekilde yetişmesi için tüm imkanlarını seferber ettiğini söyleyen Vali Elban, “Genç nesilleri hem iyi bir insan hem vatanperver hem de çağın gereklerine uygun tam donanımlı olarak yetiştirmek her devletin, her milletin arzusudur.” dedi.

Günümüzün ve geleceğin en önemli konularından birinin dijitalleşme, IQ sektörü ve gençlerimizin çalışmalarını yürüttüğü bu işin temeli olan kodlama eğitimi olduğunu dile getiren Vali Elban, “Bizim bu alandaki eğitimleri geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz yavrularımıza vermek, onları bu alanda yetiştirmek ve gelişmiş ülkelerin eğitim seviyelerini yakalayıp geçmek gibi bir hedefimiz var. Ülkemizde şu an için bu sektörde istihdam edilen ve bu alanı bilen insan sayısı, olması gerekenin belki yüzde onuna bile gelemedi henüz. Arzumuz, gelişmiş bir ülkede bu sektörde ne kadar insan istihdam ediliyorsa bizim de o kadar insan çalıştırmamız ve hatta onun üzerine çıkıp dünyaya da bu alanda hem eleman hem ürün ihraç etmek hem de dünyada bu alanda söz sahibi olmak.” dedi.

Bu işin kaynağının okul öncesi dönem de dahil olmak üzere okullarımız olduğunu ifade eden Vali Elban, bu eğitimleri çok önemsediklerini; öğrencilerin en güzel şekilde yetişmesi için anne babalar kadar devletimizin de öğrencilerin üzerine titrediğini dile getirdi.

Şenlikte sergilenen ürünlere baktığında çabalarının boşa gitmediğini gördüğünü belirten Vali Elban, “Emeklerimiz karşılık buluyor. Kısmet olursa bu eğitim-öğretim sezonu bitmeden de ilimizde zorunlu eğitim çağında bulunan 519 bin öğrencimizin tamamı da robotik kodlama eğitimi ile tanışmış olacak.  İnşallah bir sonraki yıldan itibaren de bu temel eğitimin yanı sıra üst düzey eğitimlerle birlikte Adana, Türkiye’de birinci derecede daha sonra da dünyada bu sektörde ciddi manada insan yetiştiren bir şehir haline gelecek.” dedi.

Bu işte çok ciddi emekler olduğunu aktaran Vali Elban konuşmasının devamında, “Her şeyden önce öğretmenlerimizin çok büyük emeği var. Önce öğretmenlerimiz kod okuryazarı oldular. Ardından da yavrularımıza bu eğitimi verdiler. Milli Eğitim camiamızın çok büyük katkıları var. Robotik kodlama ekiplerimizin çok ciddi çalışmaları var. Velilerimizin, çocuklarını destekleyip teşvik etme konusunda çok büyük katkıları var. Kozan’da olduğu gibi diğer ilçelerde de kaymakam arkadaşlarımızın çok büyük katkıları var. Ben burada saydığım ya da unutup sayamadığım emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Donanım malzemesi almamıza katkı sunan hayırseverlerimiz, kurumlarımız, STK’larımız var. Ben ilimizdeki bu büyük ailede yer alan, destek olan herkesi kutluyorum. Herkesin emeğine sağlık. Bu güzel şenliğin ülkemize, ilimize ve Kozan’ımıza hayırlar getirmesini, burada yapılan güzel örneklerin ilçemizde ve ilimizdeki diğer öğrencilerimize de örnek teşkil etmesini, onları teşvik etmesini temenni ediyorum. İnşallah artık ilimizde, Kozan’ımızda bu işi hakkıyla yapan, Türkiye’de ve dünyada ses getiren, derece alan ve yaptığı çalışmalarla kendinden söz ettiren öğrencilerimizin, ekiplerimizin ve okullarımızın olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmasının ardından Vali Elban, şenlikte yer alan birbirinden farklı ve özel projeleri inceleyerek öğrencilerle sohbet etti.

Programa Vali Elban’ın yanı sıra; Kozan Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, kamu kurum temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER