Cumhurbaşkanı Erdoğan, IDEF’23 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın kapanış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IDEF’23 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın kapanış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IDEF’23 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın kapanış töreninde yaptığı konuşmada, “Savunma sanayiinde tam bağımsız Türkiye hedefimize ulaşıncaya kadar durmadan, dinlenmeden çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen IDEF’23 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın kapanış törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fuar tarihi açısından çok da uzun olmayan 30 yıllık zaman zarfında IDEF’in sektörün kalbinin attığı küresel bir markaya dönüştüğünü belirtti.

“Türkiye için önemli bir kazanım olan bu gerçeği, katılımcı ve firma sayısının yanı sıra ürünlerimizin genişleyen yelpazesi de teyit ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk savunma sanayiinin adeta görücüye çıktığı fuar süresince, farklı kategorilerde 200’e yakın sistem ve alt sistemin tanıtımı yapıldı. IDEF’23, iş bağlantıları açısından da hamdolsun oldukça verimli geçti” şeklinde konuştu.

“KENDİ SAVAŞ GEMİSİNİ YAPAN DÜNYADAKİ 10 ÜLKEDEN BİRİSİYİZ”

Dışa bağımlığın yüzde 20’lere kadar düştüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün kara, hava ve deniz araçlarında ihtiyaçlarımızın kahir ekseriyetini yerli ve millî imkânlarla karşılayabiliyoruz. İHA ve SİHA teknolojisinde geldiğimiz konum, zaten biliniyor. TB2 ve ANKA ile başladığımız yolculuğumuzu, AKINCI ve AKSUNGUR ile bir üst lige taşıdık. İnsansız savaş uçağımız KIZILELMA ile inşallah bu alanda çığır açacağız” dedi.

Kendi savaş gemisini yapan dünyadaki 10 ülkeden birisi olduklarını ifaden eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Gemilerimizi sadece kendimiz tasarlamak ve üretmekle kalmıyoruz. Gemilerde kullanılan silah sistemlerinden radarlara, bilgi sistemlerinden elektronik harbe kadar birçok teknolojiyi de yine biz geliştiriyoruz. Silahlı insansız deniz, hava ve kara araçlarında yeni ürünlerle kapasitemizi sürekli güçlendiriyoruz.”

“MİLLÎ MUHARİP UÇAĞIMIZ KAAN’I YIL SONUNDA HAVADA GÖRECEĞİZ”

Eş zamanlı olarak da üretmeye, ihraç etmeye, ürünlere yeni pazarlar ve müşteriler bulmaya devam ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece sene başından bu yana; yeni ALTAY Tankımızı, donanmamızın amiral gemisi TCG ANADOLU’yu, beşinci nesil millî muharip uçağımız KAAN’ı, HÜRJET ve ATAK-2’yi, yeni nesil Fırtına obüslerimizi, hâsılı hava, kara ve denizde tarihî nitelikte birçok projemizi ya devreye aldık ya da teslimatını, testlerini veya uçuşunu başarıyla gerçekleştirdik” dedi.

Üç ay önce hangardan çıkardıkları KAAN’ı yıl sonunda havada da göreceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, KAAN’la ilgili Azerbaycan ile imzalanan proje ortaklığı anlaşmasına iki ülke arasındaki dayanışmanın yeni bir nişanesi olarak baktıkları belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz aylarda ilk uçuşunu yapan HÜRJET’in de 2025 yılında envantere girmesini planlıyoruz. Savunma sanayiinde tam bağımsız Türkiye hedefimize ulaşıncaya kadar durmadan, dinlenmeden çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER