Cobot’lar otomotiv üretimindeki esneklik sağlıyor verimliliği artırıyor

Cobot’lar otomotiv üretimindeki esneklik sağlıyor verimliliği artırıyor

Robot teknolojisine olan ilgi hem dünyada hem de Türkiye’de gün geçtikçe artıyor. Birçok sektör artan işçilik maliyetleri ve işgücü eksikliği nedeniyle otomasyonu iş süreçlerine hızla dâhil ediyor.  Söz konusu problemlerden etkilenen otomotiv sektörünü de robot teknolojisi domine ediyor.

Universal Robots'un iş birliğine dayalı cobot’ları otomotiv üretim hattına esneklik ve güvenlik katıyor. Farklı taşıma kapasitelerine sahip cobot’lar, montaj hattındaki üretim süresini azaltarak avantaj sağlıyor. Hafif olan cobot’lar, yerden tasarruf sağlıyor ve üretim düzenini değiştirmeden birden çok üretim hattına kolayca tekrar konumlandırılabiliyor. 

 

Küçük ayak izi, eşsiz hareket kontrol kabiliyeti sunuyoruz”

 

Otomotiv sektöründe yaşanan zorluklara yeni nesil UR20 ve diğer cobot serileri ile destek olduklarını belirten Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök,  “UR20, şimdiye kadar ürettiğimiz en yenilikçi cobot ve robotik sektöründeki 17 yıllık teknik deneyimimizin en yeni evrimi. Uzman mühendislerimiz bir yandan uzun zamandır takdir aldığımız sezgisel kullanıcı ara yüzünü aynı tutarken, diğer yandan ise kolu tamamen yeniden tasarladılar. UR20’nin daha hızlı döngü sürelerinden daha ağır yükleri taşıyabilmeye ve küçük bir ayak iziyle daha uzağa ulaşabilmeye kadar uzanan önemli faydaları var. Ayrıca ileri yazılım iyileştirmelerini de dâhil ederek kullanıcılara eşsiz hareket kontrol kabiliyeti sunuyoruz. Bu model uçtan uca otomasyonu müşteriler için bir gerçeklik haline getirerek müşterilerin yeni cobot otomasyonunu, yeni nesil görevlerde kullanmasına olanak tanıyor. Ayrıca taşıma kapasitesi ve erişim yarıçapı üzerinden artık farklı uygulamalarda da kullanılabiliyor” dedi. 

 

“Esnek üretim imkânı ve enerji tasarrufu sağlıyor”

 

Tüm eksenlerde 360 derece hareket kabiliyetine sahip ve risk değerlendirmesine bağlı olarak etrafında koruma kafesi olmadan kullanılabilen cobot’ların, enerji tasarrufuyla da öne çıktığını vurgulayan Kandan Özgür Gök “Cobot’lar, çok büyük ağırlık ve boyutlarda olan ve bu sebeple de yere sabitlenerek sürekli aynı yerde sabit konumda kullanılan konvansiyonel endüstriyel robotlara göre daha kompakt, hafif ve esnek. Otomotiv endüstrisinde; kaynak, yapıştırma-dağıtma-mastik, vidalama, peçin, montaj, kalite kontrol, taşıma, parça besleme, çapak alma-polisaj, zımparalama, spay uygulamalarıyla tüm OEM, T1 ve T2 otomotiv yan sanayide kullanımı hızla artıyor. Tüm bu uygulamalar kapsamında cobot’ların kolayca yeniden konumlandırılması ve esnek üretim imkânının yanı sıra enerji tasarrufu gibi birçok farklı sayısız avantaj sağlıyor. Tüm bu açılardan cobot’lar, maliyetleri aşağı çekmek ve enerji verimliliğini artırmak açısından önemli rol oynuyor” şeklinde konuştu. 

 

Hızlı ve kolay kurulum için ücretsiz platform

 

Cobot’ların hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve iş birliğine dayalı yapısı sayesinde herkes tarafından kolay programlanabildiğini ifade eden Gök, sözlerine şöyle devam etti: “Universal Robots olarak UR Akademi ile iş birliğine dayalı robot kavramını öğrenmek isteyenler için ücretsiz bir platform sunuyor. Bu platformla 87 dakikada robot programcısı olmak artık çok kolay. Bunun yanında cobot ile uygulamalarınızı olabildiğince kolay bir şekilde çalıştırabilmeniz 400’den fazla şirketle iş birliği yapıyoruz. Bunu UR+ ekosistemindeki, sertifikalı otomasyon çevre ekipmanları ve uygulama kitlerine erişim imkânı sağlayarak gerçekleştiriyoruz. Bu sistem, yalnızca cobot endüstrisinin en büyük ekosistemi olmakla kalmıyor aynı anda cobot’ları hızlı ve kolay bir şekilde kullanmanıza uygulamalarınızı otomatikleştirmenize de yardımcı oluyor.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER