Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Gülaçtı'dan Zeydan Karalar'a ’Bu şehrin 3,5 yılını çaldınız’

Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Gülaçtı'dan Zeydan Karalar'a ’Bu şehrin 3,5 yılını çaldınız’


Adana Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı 1. Oturumu Başkanvekili Mustafa Akgedik Başkanlığında gerçekleştirildi.

Gündem dışı söz alan Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ı sert sözlerle eleştirdi. Gülaçtı, 'Bu şehrin 3,5 yılını çaldınız, reklamla, şovla, demagojiyle, yapmadığınız hizmetleri dahi yapmış gibi göstererek geçirdiğiniz ama gerçekte taş üstüne taş koymadığınız koca 3,5 yılı geride bıraktık.' ifadelerini kullandı. 

Gülaçtı, Adana'da yaşanan sivrisinek sorununun 4 yazdır devam ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı; 'Adanalı hemşehrilerimiz sineklerle imtihan edilmeye devam ediyor. İlk yaz “biz geldiğimizde ilaçlama dönemi geçmişti” diye bir argüman ortaya koyarak çözümsüzlüğe bahane üreten mevcut yönetim akabinde gelen 3 yazda da bu soruna çözüm getiremeyerek konunun yönetimsel bir beceriksizlik olduğunu aslında teyit etti. Çözüm noktasında getirdiğimiz önerilere de kulak tıkayarak şehrimizi ve hemşehrilerimizi bu hususta imtihan etmeye devam ediyor.'

'Adrese teslim yaptığınız yüzlerce ihaleyi de biliyoruz.  Kamuoyuyla paylaşacağız’ diyen AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, 'Üzülen bir “sanatçı kızımızı” Adanamızın bütçesinden sevindirirken, Adana Büyükşehir Belediyesinden alacaklarını bekleyen yüzlerce işçi kardeşimizin evlerinde onları bekleyen kızlarını, evlatlarını üzüyorsunuz! Yazık Başkan!' dedi. 

İşte AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı'ının o konuşması

'Sayın Başkan, Meclis Üyesi Arkadaşlarım, değerli basın mensupları, kıymetli Adanalı hemşehrilerim. Eylül ayı meclisimizin hayırlar getirmesini diliyor, alacağımız kararların şehrimiz için güzel gelişmelere vesile olmasını temenni ediyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Türk tarihi ile özdeşleşmiş, birçok kahramanlık destanımızın yer aldığı Ağustos ayını geride bıraktık. Bunlardan birisi olan; milletimize Anadolu’nun kapılarını açan, bu topraklarda birlik, beraberlik ve barışa dayanan anlayışın hakim olmasını sağlayan Malazgirt Zaferi’mizin 950. Yıl dönümünü yeniden kutluyor, başta Sultan Alparslan olmak üzere bizlere bu güzel coğrafyayı vatan yapan tüm ecdadımızı saygı ve rahmetle yad ediyorum.

Yine Ağustos ayında 100. Yıl dönümünü geride bıraktığımız, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda önemli kilometre taşlarından birisi olan 30 Ağustos Zafer’ini de kutluyor, başta kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve tüm milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Adalet Bakanımız Sn. Bekir Bekir Bozdağ’ın temelini attığı Kozan Adalet Sarayımızın ve Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Sn. Adil Karaismailoğlu’nun Nisan ayında hemşehrilerimizin hizmetine sunulacağını duyurduğu, Adanamızın trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan, Büyükşehir Belediyesi yönetiminden devralınarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bakanlığımız tarafından yapımı bitirilecek olan 15 Temmuz Şehitler Köprümüzün şehrimize ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

BECERİKSİZLİĞE KILIF DİKME ÇABALARI

Sayın Başkan, Meclis üyesi arkadaşlarım, kıymetli hemşehrilerim. 3,5 yılı aşkın süredir bu kürsüden Sn. Karalar yönetiminin eylem ve söylem çelişkilerini, kamuoyunu yanıltan, kamuoyunu yanlış yönlendirerek hizmet üretmemelerinin önüne set çekme, beceriksizliklerini kılıf dikme çabalarının önüne geçemedik. Zira Sayın Başkan ve yönetimi ne yazık ki bunu kendilerine bir yönetim metodu olarak belirlemiş durumdalar. 

Örneğin; 2019 Mart ayından bu yana Adanamızın yönetiminde olan Sayın Karalar ve kadroları bu ay itibariyle 4. yaz mevsimini geride bıraktılar. Bu 4 yazdır Adanalı hemşehrilerimiz sineklerle imtihan edilmeye devam ediyor. İlk yaz “biz geldiğimizde ilaçlama dönemi geçmişti” diye bir argüman ortaya koyarak çözümsüzlüğe bahane üreten mevcut yönetim akabinde gelen 3 yazda da bu soruna çözüm getiremeyerek konunun yönetimsel bir beceriksizlik olduğunu aslında teyit etti. Çözüm noktasında getirdiğimiz önerilere de kulak tıkayarak şehrimizi ve hemşehrilerimizi bu hususta imtihan etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay Vedat beyin “sinekle mücadele bütçenizi ilçe belediyelerine aktararak çözümü kolaylaştıralım” teklifine şu ana kadar herhangi bir cevap gelmedi. Amaç üzüm yemekse getirilen çözüm önerilerini değerlendirerek hemşehrilerimizin rahatını tesis etmek gerekiyor. Ama yok amaç biz ne yaparsak o, biz çözemiyoruz kimsenin de çözüm üretmesine izin vermeyiz diye bir anlayış varsa vatandaşlarımızda muhakkak bunun cevabını demokrasi çerçevesinde verecektir. İlgili teklif bir an önce meclisimize gelmeli ve en azından bir sonraki yaz ayında bu sorun artık yaşanmamalıdır. Bari son yazınızda bu millete aynı çileyi çektirmeyin.

Bildiğiniz üzere CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı belirli periyotlarda toplanarak partilerinin kurumsal siyaseti haline getirdikleri mağdur edebiyatı üzerinden beceriksizliklerini kapama gayretini ayrı ayrı ortaya koymakla kalmayıp hep birlikte de ortaya koyuyorlar. Bizlerde CHP’nin yönettiği 11 Büyükşehir Belediyesi’nin grup başkanvekilleri olarak toplanıyor ve onların ortaya attığı mesnetsiz iddiaları, mağdur edebiyatlarını belge ve bilgilerle, rakamlarla çürütüyoruz. Bu kürsüden de daha önce, mevcut yönetimin doğrudan ve dolaylı yollarla hükümetimizden aldığı devasa katkıları anlattık. Önceki döneme göre 2,5 kata yakın bir bütçe kullanıp, meclise getirilen teklifleri %97-98 oranında onaylatıp, devletimizin tüm imkanlarından en üst düzeyde faydalanıp sonrada hizmet üretmeme, üretememe realitesine mağdur edebiyatı yaparak set çekmeye çalışmak milletimizin aklıyla alay etmektir ki; ne milletimiz ne de bizler buna asla müsaade etmeyiz.

Yine daha önce bir kısmını paylaştığımız ve tüm uyarılarımıza rağmen rekabet unsuru oluşmadan adrese teslim yaptığınız yüzlerce ihaleyi de bildiğimizin, yakinen takip ettiğimizin bilinmesini istiyorum. Bunları da kamuoyuyla paylaşacağız.

Defaaten tekrar ettiğim gibi nasılsa yeni bir hizmet, proje üretemiyorsunuz bari kalan sürede rutin belediyecilik hizmetlerini doğru düzgün yapın, şu sürekli arıza yapan otobüsleri düzgün çalıştırın, sinekle, pislikle mücadele edin, parklarımızın bakımını falan yapında bu şehre daha fazla zararınız dokunmasın.

ARIZALANAN OTOBÜSLER

Bir diğer husus halkımızdan çok fazla şikayet aldığımız toplu ulaşım meselesi. Geçtiğimiz günlerde Aladağ Belediye Başkanımız Mustafa Akgedik’in de görüntülerini paylaştığı örnekte olduğu gibi hemşehrilerimiz arızalanan otobüsler yüzünden sürekli bir mağduriyet yaşıyor. Durum şehir içi toplu taşımada da farklı değil. Gün geçmiyor ki mesaj kutularımıza, otobüslerin sefer saatlerinde durağa gelmediği, geç geldiği ya da yolda arıza yaptığı konusunda yeni bir mesaj düşmesin. Demek ki burada da bir yanlış var, ya ihalenin verildiği tamir-bakım şirketi bu işi doğru yapamıyor, ya denetleme mekanizmasında ciddi bir sorun ve ihmal var ya da her ikisi birlikte…

Okullarımızın da açıldığı şu günlerde bu konuya ivedilikle eğilinilmesi ve artık mağduriyetlerin önüne geçilmesi gerekiyor. Üniversitelerinde eğitime başlaması ve yazın da bitmesiyle artacak olan trafik yoğunluğunda toplu taşıma hayati bir önem taşıyor ve oluşacak her sorun hemşehrilerimizin hayatını daha da zorlaştıracaktır. Şehir içi trafiği rahatlatmak adına tek adım atmadınız, atamadınız bari yeni alınan otobüslerle birlikte toplu taşımayı verimli şekilde çalıştırabilmeyi başarın da hemşehrilerimiz yeni mağduriyetler yaşamasın lütfen.

ADANA BÜYÜKŞEHİR LOGOSU

Hazır toplu taşımaya değinmişken bildiğiniz üzere yeni alınan 61 otobüsün renkleri için bir anket yapıldı. Bu anket esnasında basılan afişler de, sosyal medya paylaşımlarında kullanılan görsellerde daha önce bu kürsüden yine ifade ettiğimiz usulsüz bir logo kullanımı göze çarpıyor. Şimdi Sayın Başkan resmi logo da var diyebilir. Şu görselde resmi logoyu ancak mercekle seçebilirsiniz. Kendi ürettiğiniz, anlamını dahi bilmediğimiz, resmi olmayan logoyu kocaman kullanıyor, diğer taraftan yine büyük ölçülerde isminizi görsellere koyuyor, ama 1982 yılından bu yana, 40 yıldır kullanılan ve Adanamızın simgelerinin yer aldığı logoyu mercekle görünecek şekilde, kanunu arkadan dolanmak için yerleştiriyorsunuz. Bir logo değişikliği yapacaksanız bunu teklif haline getirir, milletin temsil makamı olan meclisimize getirirsiniz, burada oylamaya sunarsınız. Ama kanunu arkadan dolaşarak aklımızla alay etmeyin Sayın Başkan. Şayet bu logo değişimi ile, antetli kağıtlardan, tabelalara, personel kıyafetlerinden, araç giydirmelerine kadar yüzlerce kalemde değişiklik yaparak yeni bir devasa reklam bütçesi ve birilerine rant ortamı oluşturmak istiyorsanız; ki görünene göre öyle, bu milletin emanetine yazık ediyorsunuz. Paramız yok diye ağlarken yapılması elzem olmayan ve şehrimize hiçbir katkısı olmayan logo değişikliği inadı ile şehrimizin milyonlarca lirasını harcamanıza müsaade etmeyeceğiz.

11 TRİLYONA FESTİVAL

Gerçi bunları söylüyoruz ama reklam ve şov yapmak Sayın Başkanın genel siyaset metodu olduğu için çokta bir değişim olmayacağını aslında biliyoruz. Paramız yok, borcumuz çok diyerek geçmiş dönemden kalan tüm projeleri kaderine terk eden, borç yüzünden makam odamız haczedildi tiyatrosu tertipleyen Sayın Karalar ve yönetimi yaklaşık 11 trilyona festival, yaklaşık 2 trilyon maliyetle konser düzenleyebiliyor. Şimdi hemen buradan “siz konserlere, festivallere karşısınız” algısı yürütmek isteyebilirler ama bunun doğru olmadığını kendileri de biliyor. Bizim eleştirimiz işten atılan ve geri dönüş hakkı elde eden işçi kardeşlerimizin, yine alın teri dökerek rızkını kazanmaya çalışan kardeşlerimizin geçmişe dönük alacakları dururken bu meblağlarda organizasyonlar yapılmaması gerektiği noktasında…

İŞÇİ ALACAKLARI

Üzülen bir “sanatçı kızımızı” Adanamızın bütçesinden sevindirirken, Adana Büyükşehir Belediyesinden alacaklarını bekleyen yüzlerce işçi kardeşimizin evlerinde onları bekleyen kızlarını, evlatlarını üzüyorsunuz! Yazık Başkan!

Bu şehrin 3,5 yılını çaldınız, reklamla, şovla, demagojiyle, yapmadığınız hizmetleri dahi yapmış gibi göstererek geçirdiğiniz ama gerçekte taş üstüne taş koymadığınız koca 3,5 yılı geride bıraktık. Düzenleyeceğiniz konserlerde yeni şovlarla ve popülist söylemlerle beceriksizliklerinize perde çekmeye çalışabilir, artık onlarında sizlere isyan etmeye başladığı oy verenlerinizi konsolide etmeye çalışabilirsiniz ama emin olun ki artık herkes bu gömleğin size 3 numara büyük olduğunu görüyor. Yönetemediniz, yönetemiyorsunuz ve kapasitenize bakınca anlıyoruz ki asla yönetemeyeceksiniz.'


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER