Selahattin Sekin yazdı; Togg'un Hatırlattığı Harika Çocuk!

Selahattin Sekin yazdı; Togg'un Hatırlattığı Harika Çocuk!Yıl 1959.

Elektrik Mühendisleri Dergisi'nin Ocak-Şubat 25-26. sayısında 'İrfan Mavruk isminde Adanalı bir gencin bazı İstanbul ve Ankara gazetelerinde EINSTEIN nazariyesini, ışık hızından daha yüksek hızlar elde etmek suretiyle çürüttüğünü, füzeler fırlattığını ve yeni tip bir füze projesi üzerinde çalıştığını Odamız mensupları da, muhterem efkarı umumiyemiz gibi mezkur gazete havadislerinden öğrenmiş bulunmaktadır.' ifadeleri ile başlayan açıklamada İrfan Mavruk'un Fizik Mühendislerinin de içerisinde bulunduğu Oda heyeti ile bir araya geldiği ifade ediliyor.

Heyet, o tarihlerde 17 yaşında olan İrfan Mavruk'u dinliyor. Oda mensupları Mavruk'un anlattıklarını 'Geniş fantezisi ile mevcut olmayan şeyleri vaki olmuş gibi göstermekte, hiç bir hesaba dayanmayan bir takım iddialar ortaya sürmektedir' şeklinde değerlendiriyor.

Kısacası 'Deli bu' demeye getiriyorlar.  

'İcat çıkarma' diyorlar.

Sonra bu genç, yılmıyor bir şekilde  Rahmetli Adnan Menderes ulaşıyor. Menderes, bu gence inanıyor ve ABD'ye okumaya gönderiyor. Dram ise bundan sonra başlıyor.

Mavruk, ABD'de eğitim görürken Türkiye'de darbe oluyor. Adnan Menderes asılıyor.
Menderes'in ABD'ye gönderdiği 'Harika çocuk' yaban ellerde beş parasız kalıyor. Yılmıyor! Hem okuyor hem çalışıyor. Tanıştığı kızla ABD'de evleniyor.

Sonra?

Mavruk, başarıyor. NASA'da çalışmaya başlıyor!

O günün gazete manşeti ile yazalım; 'AKLINDAN ZORU VAR DENİLEN İRFAN, AMERİKA'DA FÜZE UZMANI OLDU'

Ve  bir gazete manşeti daha; Amerika'nın üzerine titrediği 'Harika Çocuk' İRFAN MAVRUK. 25 Yaşındaki bir Türk genci feza ilmine ışık tutuyor'

Sahnede sesi titreyerek, gururla ve heyecanla sunum yaparken, Türkiye'nin yerli otomobilinin banttan inişi sırasında cihazın içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında haklı bir gururla otururken izlediğim Gürcan Karakaş, bana  Adanalı Harika Çocuk İrfan Mavruk'u hatırlattı.

Gürcan Karakaş, Togg için ülkesine geri döndü. Peki ya darbecilerin ABD'de kaderine terk ettiği İrfan Mavruk?
'Darbe olmasaydı, Rahmetli Menderes yaşasaydı İrfan Mavruk'ta ABD'deki eğitimini tamamlayıp Türkiye'ye dönseydi ne olurdu?' diye düşündüm.

ABD'de füze uzmanı olan İrfan Mavruk, Türkiye'de neler yapardı kim bilir?

Adnan Menderes ve İrfan Mavruk'u bir an bir uzay mekiğinin kokpitinde fırlatma öncesi geriye sayım yapılırken hayal ettim. 9.8.7.6.5.4.3.2.1 ve 0.

Bugün Gürcan Karakaş'ın başında olduğu ekibin başarısı gibi Türkiye ve Dünya  İrfan Mavruk'un başında olduğu ekibin başarısını konuşuyor olmaz mıydı?

Kıydılar bu memleketin harika çocuklarına. Yaban ellere terk ettiler! Çok canlar yandı çoook...

Sahi o günün TMMOB'sinin, Mühendis Odası'nın, Makine Odası'nın, Mimarlar Odası'nın yönetimlerini/başkanlarını bilen hatırlayan var mı?  Var mıydı bir başarıları? Kim hatırlıyor onları?

Peki ya bugün?

Bugünün Başkanları nerde?

Maalesef dün de yoktular, bugün de...


Selahattin Sekin
01.11.2022 
gazette.com.tr


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER