Yavru Sazan Balıkları Seyhan Baraj Gölü’yle Buluştu

Yavru Sazan Balıkları Seyhan Baraj Gölü’yle Buluştu

Adana Su Ürünleri Üretme İstasyonunda üretilen yavru sazan balıkları, Adana Valisi Yavuz Selim Köşger’in katılımıyla düzenlenen törenle Seyhan Baraj Gölü’ne bırakıldı. 

 Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Sarıçam Kaymakamı Murtaza Dayanç, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu ve ilgililerin katıldığı törende Vali Köşger kısa bir konuşma gerçekleştirdi. 

 Proje çerçevesinde Türkiye’deki bütün iç sularda sazan yetişebilecek ortamlara yavru sazan balığı salınacağını söyleyen Vali Köşger, “Toplamda da Seyhan Baraj Gölü’müze ve Adana’daki sularımıza 1 buçuk milyon yavru balık bırakacaktık ama şimdi müdür beyle konuştuk, Adana’da 2 milyon 250 bin civarında nüfus var. Her kişiye bir sazan olacak şekilde 2 milyon 250 bin yavru sazan balığı salınımını gerçekleştireceğiz. Adana’mızın sularında her Adanalıya bir sazan balığı olacak. Bereketli olsun.” dedi. 

 Gelişmiş ülkelerin bütün kaynaklarını optimal şekilde kullanan ülkeler olduğunu dile getiren Vali Köşger, “Bizlerin de iç sularımızı da en aktif şekilde kullanmamız lazım. Bu anlamda iç sularımızda balık üretimi çok önemli. Ülkemizde balık tüketimi aslında arzu edilen seviyede değil. Gelişmiş ülkelerde hatırladığım kadarıyla kişi başı balık tüketimi 20-25 kg iken ülkemizde bu oran 6-7 kg civarında. Balık en değerli ve sağlıklı protein kaynaklarından. Her türlü imkânımızı kullanarak vatandaşımızın bu anlamdaki ihtiyacını karşılamak için gayret etmemiz lazım. Bugün buradaki etkinliğimiz, bu gayretimiz takdire şayan bir çalışma. Bütün emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. 

Konuşmasının ardından Vali Köşger ve beraberindekiler, yavru balıkları Seyhan Baraj Gölü’yle buluşturdular.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER