Yargıtay, Fuat Avni davasında müebbet hapis cezasını onadı

Yargıtay, Fuat Avni davasında müebbet hapis cezasını onadı

Yargıtay, Fuat Avni adlı sosyal medya kullanıcısına bilgi aktardığı tespit edilen eski Başbakanlık uzmanı Mustafa Koçyiğit ve İstihbarat Daire Başkanlığı eski çalışanı Bülent Günay'a verilen müebbet hapis cezasını onadı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince 17 sanık için 18 Ocak 2021'de karara bağlanan davaya ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Buna göre, Fuat Avni Twitter hesabına bilgi aktardığı tespit edilen eski Başbakanlık uzmanı Mustafa Koçyiğit ile İstihbarat Daire Başkanlığı eski çalışanı Bülent Günay'a "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan verilen müebbet hapis cezaları onandı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin kararında, sanıkların eylemlerine ilişkin verilen bilgiler şöyle;

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığında bulunan tüm Türkiye'ye ait istihbarat verilerinin sisteme log kaydı düşmeden alınması için Akif kod adlı Mustafa Koçyiğit'in diğer sanıklara talimat verdiği, bu talimatı Akif Güngör ve Haşim Türker'in sanık Bülent Günay'a ilettiği, sanık Bülent Günay'ın da aldığı örgütsel talimat çerçevesinde İstihbarat Daire Başkanlığı sistem odasına izi sürülemeyen bir sistem kurduğu, bu yolla elde edilen bilgileri örgütsel faaliyet kapsamında FETÖ'nün amaçları doğrultusunda kullandığı, Fuat Avni adli Twitter kullanıcısına da aktardığı kaydedildi.

Bu şekilde İstihbarat Daire Başkanlığındaki istihbari verilerin 2 yıl boyunca sanıklar Haşim Türker ve Mustafa Koçyiğit'in belirttiği usullerle sanık Mustafa Koçyiğit'e iletildiği, Mustafa Koçyiğit'in de bu bilgileri örgütsel organizasyon/paralel devlet yapılanması niteliğinde olan FETÖ içerisinde kendisinin üstünde bulunan kişilere örgütsel faaliyet kapsamında ilettiği, bu istihbari bilgilerin bir kısmının ağırlıklı olarak yurt dışında faaliyet gösteren örgüt mensupları tarafından Fuat Avni isimli Twitter adresinden Türkiye'yi iç karışıklığa sürüklemek ve uluslararası ilişkilerde zor durumda bırakmak amacıyla paylaşıldığı hususları tespit edilmiştir.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER