Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ; “Çukurova Havalimanı'nın yapımını yılsonunda tamamlayarak açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ; “Çukurova Havalimanı'nın yapımını yılsonunda tamamlayarak açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz”Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Adana’ya müjdeyi verdi. Çukurova Havalimanı’ndaki çalışmaları inceleyen Bakan Uraloğlu, “Havalimanımızın yapım çalışmalarını yılsonunda tamamlayarak açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Hem Adanalıların hem de Mersinlilerin bir an evvel açılmasını beklediği Çukurova Havalimanının açılışı için sona yaklaşıldığına söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Böylesine muhteşem imkana ve bereketli topraklara sahip olan bu bölgenin dünyaya açılması, değerine değer katması için ulaşım ve iletişim yollarının geliştirilmesi gerekiyor. Bölge insanımızı daha fazla bekletmemek için Çukurova Havalimanı altyapı inşaatını öz kaynaklarımızla hızlıca bitirdik” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK YOLCU UÇAKLARI DAHİ İNEBİLECEK

Altyapı çalışmaları kapsamında 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 75 metre genişliğinde pistin inşa edildiğini belirten Bakan Uraloğlu, “Pistimiz bu durumuyla en büyük yolcu uçaklarının dahi iniş ve kalkışına imkân sağlayacaktır” açıklamasını yaptı. Bakan Uraloğlu altyapı projesi kapsamında yapılan çalışmalara değinerek, 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliği ile beton kaplamalı paralel taksi yolu, 2 adet yüksek sürat taksi yolu, terminal apronu, kargo apronu, özel uçaklar bölgesi apronu, 2 adet yer hizmetleri araç park yeri, nöbetçi kulübeleri ve çevre güvenlik yolu gibi tüm işlerin de tamamlandığına dikkat çekti.

İLK AŞAMADA 8 MİLYON KİŞİLİK YOLCU KAPASİTESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Halihazırda üstyapı tesislerinin yapım çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Bakan Uraloğlu, “Çukurova Havalimanımızın yolcu kapasitesini başta yıllık 8 milyon kişi olarak öngörüyoruz. Yolcu sayısının 9 milyona ulaşması halinde, 3’üncü etap yatırımlara da başlayacağız” diye konuştu.

DEVLETİN KASASINDAN BİR KURUŞ ÇIKMADI

Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 197 milyon avroluk bir yatırım gerçekleştirileceğini vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “1’inci etap ve 2’nci etapların toplam kapalı alanı 189 bin 180 metrekare, 3’üncü etabın ise 25 bin metrekare olmak üzere toplam 214 bin 180 metrekaredir. Yine 1’inci etap ve 2’nci etapların toplam sabit yatırım bedeli 173 milyon 865 bin avrodur. 3 etap dahil toplam sabit yatırım bedeli 196 milyon 815 bin avroya ulaşıyor. Bu yatırımdan 25 yıl içerisinde de 297 milyon 100 bin avro kira bedeli alacağız” dedi.

ÇUKUROVA HAVALİMANINDA ÜSTYAPININ YÜZDE 76’SI BİTTİ

Bakan Uraloğlu, Çukurova Havalimanı’nda üstyapı işlerinin yüzde 76 oranında tamamlandığını vurgulayarak çok önemli aşamaların geride bırakıldığını söyledi. Bakan Uraloğlu üst yapı çalışmalarına ilişkin detay vererek, “Terminal Binası betonarme imalatlarını tamamladık. Yapısal çelik montaj işleri de tamamlanmak üzere. Terminal binası dış cephe imalatlarına, taşıyıcıların ve camların montajına devam ediyoruz. Genel Havacılık Binası betonarme imalatlarını tamamladık, ince inşaat işlerine başladık. VIP Binasını tamamladık, cephe ve ince imalatlarına devam ediyoruz. Kule ve DHMİ binası betonarme yapım çalışmalarını bitirdik. Kule binası çelik imalatlarına başladık. Verici Kulesi ve İstasyonu betonarme ve çelik imalatlarını da tamamladık. İnce inşaat işleri sürüyor” açıklamasında bulundu.

ADANA HAVALİMANI SÜRDÜRÜLECEK

Adana Havalimanı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok net açıklama yaptığını söyleyen Bakan Uraloğlu, 'Biz de Adanalıların ne istediğini biliyoruz. O talimatı aldık. Orada havalimanının sürdürülmesiyle ilgili gerekli idari kararları da alıyoruz.' dedi. 

Bakan Uraloğlu, '
Burada şunu ben özellikle belirtmek istiyorum; Cumhurbaşkanımızın özellikle seçim sürecinde yapmış olduğu çalışmalar kapsamında Çukurova Havalimanının bir an önce bitirileceği sözünü verirken bir taraftan da Adana'da oluşmuş olan bir hassasiyetle Adana Havalimanı'nın durumu gündeme gelmiş, Cumhurbaşkanımız orada çok net bir şekilde açıklama yapmıştır. O açıklamada havalimanının Adanalılar ne istiyorsa onu onu yapacağı. Biz de Adanalıların ne istediğini biliyoruz. O talimatı aldık. Orada havalimanının sürdürülmesiyle ilgili gerekli idari kararları da alıyoruz. Bununda bu şekilde bilinmesini ve ayrı bir spekülasyon yapılmaması konusunda ben özellikle bu açıklamanın yapılmasını da kıymetli buluyorum. Bunu da duyurmuş oluyorum. 'ifadelerini kullandı. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER