Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Çukurova Biyoçeşitlilik Tanıtım Merkezinin Açılışına katıldı

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Çukurova Biyoçeşitlilik Tanıtım Merkezinin Açılışına katıldı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Adana'da, Çukurova Biyoçeşitlilik Tanıtım Merkezinin Açılışına katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, merkezin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zengin biyoçeşitliliğinin tanıtılmasının diğer bütün faaliyetler gibi son derece önemli olduğunu söyledi.

Bakan Yumaklı, “Bilindiği gibi Avrupa Kıtası'nda yaklaşık 15 bin bitki türü var. Buna karşılık ülkemizde 4 bini endemik olmak üzere 12 bin bitki türü var. Yani ülkemiz 4 bini endemik olmak üzere, 12 bin bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Dünya üzerindeki kuşların göç yollarından en önemli iki tanesi de yine ülkemiz topraklarından geçiyor. Ülkemiz ayrıca çok sayıda kültür bitkisinin de orijin merkezi." dedi. 

Ekosistemin bir parçası olan insanoğlunun, varlığını biyoçeşitliliğe borçlu olduğunu vurgulayan Yumaklı, şöyle konuştu:

“Dünyada çeşitli çevresel etmenlerin oluşturduğu baskı, bazı canlı türlerinin maalesef nesillerinin yok olmasına sebep oluyor, bu yüzden biyoçeşitliliği korumak insanoğlunun ayrıca bir görevi. Bu konuda, bütün dünyada çok yoğun bir şekilde biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik programlar uygulanıyor. Bizler de ülkemizin bu zengin çeşitliliğini gelecek nesillere aktarmak adına bu programları ve bugün biraz sonra açılışını yapacağımız bu tür tesisleri halkımızın, vatandaşımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın hizmetine sunuyoruz. Bakanlığımızın Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler biyolojik çeşitlilik sözleşmesiyle 6 uluslararası sözleşme ve kuruluşun, ülkemiz adına odak noktası görevini yerine getiriyor. Yani sadece basit birkaç fonksiyonundan ibaret değil, aynı zamanda ülkemizin uluslararası yükümlülüklerini de bu Genel Müdürlüğümüz yerine getiriyor. Kamuoyunun yakından takip ettiği caretta carettaların korunmasına dönük çalışmaları da buna örnek olarak göstermek istiyorum."

“ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER VE İZLEME PROJESİ'Nİ TAMAMLADIK"

“Biyolojik çeşitliliğimizi korumak ve bununla ilgili zenginliğimizi ortaya çıkarmak için Cumhuriyet tarihinde bir ilk olan Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi'ni tamamladık. Bu projeyi yüzde 100 yerli ve milli imkanlarımızla tamamladık. Projenin sonunda bilimsel ve güncel verilere dayalı olarak ülkemizin biyolojik çeşitlilik haritası çıkmış durumda. Birçok araştırmaya, birçok özellikle eğitim çağındaki çocuklarımızın da kullanımlarına sunulacak olan bu biyolojik çeşitlilik haritası, Bakanlığımızca yürütülen yaban hayatı koruma, izleme ve üretim çalışmaları kapsamında çok önemli yer almakta, bu yolla da birçok hayvanın neslinin yok olmaktan kurtulduğunu da söyleyebilirim.

Bakanlığımızca yine Doğa Koruma Milli Parklardaki arkadaşlarımız mesai mefhumu gözetmeden çalışıyorlar. Biz 'biyolojik çeşitlilik geleneğimizdir, geleneğimiz de geleceğimizdir' diyerek elimizdeki bu değerleri korumak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz." 

BİYOÇEŞİTLİLİKTEKİ KAÇAKÇILIK MÜCADELEDE 21 ÜLKEDEN 156 KİŞİYE İŞLEM YAPILDI

Bakan yumaklı, geçen haftalarda yabancı bir bilim adamının Türkiye'ye özgü bazı böcek türlerini yurt dışına çıkarırken yakalandığını hatırlatarak, yapılan operasyonda 1500 endemik türe el konulduğunu söyledi.

Biyoçeşitlilikteki kaçakçılık mücadelesine dikkati çeken Yumaklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biyoçeşitlilikteki kaçakçılık mücadelesinde 2007-2023 yılları arasında 86 olayda, 21 farklı ülkeden 156 kişiye işlem yapıldı, bunlardan idari para cezaları tahsil edildi. Önemli olan ceza uygulamak ya da yakalamak ya da farklı konularda ülke gündemine girmek değil, önemli olan bu türlerin kaçırılmasını önlemek. Dolayısıyla bizler ülkemize özgü tek bir böceğin ya da bir bitki türünün yurt dışına kaçırılmasına hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz."

Bakan Yumaklı, ülkenin biyolojik çeşitliliğinin tanıtılması ve korunması açısından bir farkındalık oluşturacak merkezin açılışının hayırlı olmasını temenni etti.

MERKEZDE 175 TÜRÜN TANITIMI YAPILACAK

Biyoçeşitsizlik tanıtım merkezinde 39 memeli, 41 kuş, 24 sürüngen, 24 amfibi, 10 kelebek, 12 odunsu gövde, 25 bitki canlandırması olmak üzere toplam 175 türün tanıtımı yapılacak.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Bakan Yumaklı ve beraberindekiler merkezi gezdi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER