Seyhan Belediye Meclisi'nden İsrail'e kınama

Seyhan Belediye Meclisi'nden İsrail'e kınama

Seyhan Belediyesi Meclisi Mayıs ayı ikinci oturumunda İsrail’in Ramazan Bayramı arifesinde Mescid-i Aksa ve çevresinde Filistinli Müslümanlara yönelik saldırıları ortak bildiriyle kınandı. Başkan Akay’ın okuduğu bildiride İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarının en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlali olduğu belirtilerek, Birleşmiş Milletler’in saldırıların durdurulması için yaptığı çağrıya destek verildi, Uluslar arası Ceza Mahkemesi’nin harekete geçmesi çağrısında bulunuldu. 

Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, CHP Grup Başkanvekili Güngör Geçer, Ak Parti Grup Başkanvekili Ali Coşkun, İyi Parti Grup Başkanvekili Sultan Zeynep Erciyes ve MHP Grup Başkanvekili Şehmus Uçar’ın imzaladığı bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye de yöneltilen saldırılar çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldubitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’in bu gayri insani saldırılarını kınıyor, Birleşmiş Milletler’in (BM) saldırıların durdurulması için uluslar arası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.

Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı Birleşmiş Milletler’in (BM) kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslar arası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslar arası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır. 

İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Akif Kemal AKAY Güngör GEÇER Ali COŞKUN

Belediye Başkanı CHP Grup Başkanvekili AK Parti Grup BaşkanvekiliSultan Zeynep ERCİYES Şehmus UÇAR

İyi Parti Grup Başkanvekili MHP Grup Başkanvekili

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER