SAT-2 Serotipli Şap Hastalığına Karşı Aşılama Devam Ediyor

SAT-2 Serotipli Şap Hastalığına Karşı Aşılama Devam Ediyor

​SAT-2 serotipli şap hastalığına karşı, Adana'da da aşılama çalışmaları aralıksız devam ediyor. 

Hastalığın Türkiye'de görülmesinden ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı çalışmaların ardından Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de il ve ilçe müdürlüklerinde görev yapan veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri, veteriner sağlık teknisyeni ile işletmelerde aşılama çalışmalarına hız verdi.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, SAT-2 şap virüsü hastalığına karşı küçükbaş ve büyükbaş hayvan sevkiyatının kesim, ithalat ve ihracat hareketleri haricinde yasaklandığını belirterek, "Şap virüsünün hızlı bir şekilde yayılım göstermesinin önüne geçmek için tedbir amaçlı kentte ikinci bir emre kadar canlı hayvan sevkiyatı belirli kriterler haricinde yasaklanmıştır. İl ve ilçe müdürlüğünde ekiplerimiz Şap Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen ve SAT-2 serotipine karşı etkili olan aşı ile aşılama çalışmalarına aralıksız devam ediyor. İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Kararı alınarak bir takım tedbirler alınmıştır. İlkbahar şap aşılama kampanyası süresince kesim, ihracat ve ithalat amacı dışındaki tüm hayvan hareketleri il içi ve il dışı olmak üzere kısıtlanmış ve hayvan pazarları kapatılmıştır" dedi.

Tekin, haftasonu da dahil olmak üzere aşılama çalışmasının haftanın 7 günü yapıldığını ve uygulanan aşıların günlük olarak aşılama bilgisi ve kulak küpesi bazında sisteme girişlerinin yapıldığını da sözlerine ekledi. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER