Mimarlar Odası Adana Şubesi'nde yeni dönem!

Mimarlar Odası Adana Şubesi'nde yeni dönem!

Mimarlar Odası Adana Şubesinin 27 – 28 Ocak 2024 tarihlerinde, genel kurul ve sonrasındaki seçimler ardından 18. Dönem yönetim kurulu belirlendi.

Mimarlar Odası Adana Şubesi Yönetim kurulu yaptığı ilk toplantıda görev bölümü yaptı. 

Buna göre;

Başkan: Canan AKSU

Başkan Yardımcısı: Serhat ÇALIK

Sekreter  üye; Tuğba ÜLGEN

Sayman üye: Bora IŞIK

Üye: Ertaç ÖZAL

Üye: Cansu GÜNEŞER

Üye: Öykü BAŞ

Mimarlar Odası Adana Şubesi'nden yapılan açıklamada,

'6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız acı felaketin yıldönümünde kentlerimizin depremin öncesinde ve sonrasında ne kadar hazırlıksız olduğumuzu yaşayarak öğrendiğimiz bir dönemdeyiz. Ne yazık ki, imar barışı adı altında yapılan imar afları,  acil toplanma alanlarının imara açılmış olması gibi ilk bakışta sayabileceğimiz birkaç örnek bile depremle yaşamak zorunda olduğumuz ülkemizde zamanımızın boşa harcandığının göstergesi olmuştur.

Mimarlık mesleğimizi doğrudan etkileyen mevzuat değişiklikleri, kat mülkiyeti hakkı açısından mağduriyetlere neden olabilecek potansiyele sahip olmalarının yanı sıra, doğaya saygısız,  denetimden uzak yapılaşmanın önünü açabilecek düzenlemeler olarak karşımıza çıkarken, ülkemizdeki ekonomik kriz, önce pandemi, sonrasında deprem ile birleşerek, barınma hakkını engelleyen bir olgu halini almıştır.

Kaliteli yapı stoklarının artırılması, kentsel dönüşümün ticari kaygılardan uzak ele alınması, sağlıklı ve güvenli kentlere ulaşmada katılımcı planlamanın esas alındığı bir yönetim anlayışındaki gereklilik açıkça ortadadır ve yerel yönetimler dahil tüm kurumların bu yöndeki öncelikleri kentli haklarının sağlanması için zorunluluktur.

Mimarlar Odası Adana Şubesi yönetim kurulu olarak, yakın zamanda gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesinde kentimizi, çevremizi ve mesleğimizi ilgilendiren konularda, projelerini dinlemek ve sorunların çözümüne dair önerilerimizi iletmek üzere adaylarla buluşma isteğimizi bu vesileyle kamuoyunun bilgilerine sunmak isteriz.

Göreve gelmiş genç ve dinamik yönetim kurulumuzun, tüm meslektaşlarımız ve TMMOB ye bağlı diğer meslek odalarının da katkılarıyla kentimizin sürekli takipçisi olacağımızı ve tüm kurumlarla ortak çalışma yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz.' 
ifadeleri kullanıldı.  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER