Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2023 Şehir Buluşmaları Adana programı çerçevesinde basın toplantısı gerçekleştirdi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2023 Şehir Buluşmaları Adana programı çerçevesinde basın toplantısı gerçekleştirdi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Şehir Buluşmaları programları çerçevesinde Adana'da basın toplantısı düzenledi. 

Bakan Tekin, beraberinde AK Parti Adana milletvekilleri Abdullah Doğru, Ahmet Zenbilci, Faruk Aytek, AK Parti Adana İl Başkanı Ozan Gülaçtı, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ile birlikte 2023 Şehir Buluşmaları programları çerçevesinde Adana Öğretmen Evi'nde basın toplantısı gerçekleştirdi. 

-Gelişme trendi bir çok ülkede devrim 
olarak nitelendirilebilecek kadar önemli 

Adana'da derslik sayısında % 150 artış olduğunu ifade eden Bakan Tekin, '2002 yılında Adana'da zorunlu eğitim çağında yani ilkokul 1. sınıftan 12. sınıfa kadar 444 bin öğrenci mevcut. Bugün 2023 rakamları için söylüyorum 590 bin öğrencimiz var. Yani aradaki artış %30 gibi. Öğrenci sayısındaki artış %10 ancak yatırımlar açısından çok devasa bir farklılığı göreceğiz. 2002 yılında Adana'da 9357 derslik var. Yani 444 bin öğrenci 9.300 derslikte eğitim öğretim alıyor. Bugün ise 590 bin öğrenci. Yani öğrenci saysı %30 artmışken derslik sayısı 24 binin üzerinde. Derslik sayısındaki artış % 150. Şimdi bu zaman içerisinde yaşadığınız ve gördüğünüz için genel değerlendirme yapmakta zorlanılailir. Bu bahsettiğim gelişme trendi bir çok ülkede devrim olarak nitelendirilebilecek kadar önemli bir gelişme.' 

Bakan Tekin'in açıklamaları şu şekilde;

'Yani 20 yıl içerisinde öğrenci sayısı artışının kat kat üstünde derslik yatırımı planlanmış.
Bunu ben özellikle zikretmek istiyorum. Buradan haraketle vereceğim rakam da çok kritik. 2002 yılında Adana geneli için söylüyorum, derslik başına düşen öğrenci sayısı 48. İlk öğretim bazlı olarak. Yani  ilk okul ve orta okullar için. Orta öğretim yani liseler için ise 38. 
2002 yılında ilköğretimde 48, ortaöğretimde 38. Bugünkü rakamlar ise ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalaması 30'a düşürülmüş. Biz sürekli uluslararası kuruluşlar aracılığıyla ülkelerdeki eğitim yatırımlarının bu anlamdaki istatistik verilerini sürekli izliyoruz. Bu trend gerçekten başka hiçbir ülkede görmediğimiz bir trend. 
Ortaöğretimde ise 38 olan derslik başına öğrenci sayısının şu anda Adana'da 23. Yani burada da normal koşullarda baktığımızda birçok eğitim anlamında gelişmiş olarak bizim önümüze konulan ülkelerdeki skaladan çok daha hızlı devrim niteliğinde gelişen bir tablodan bahsetmek mümkün.

Aynı rakamları bir de müsaade ederseniz öğretmen sayısı itibariyle vermek istiyorum. 2002 yılında Adana'da 16 bin 448 öğretmen var. Bakın öğrenci sayısı yaklaşık yüzde 30 artmış olmasına rağmen şu an Adana'daki öğretmen sayısı 33 bin yaklaşık. Yani öğrenci sayısındaki artışın katbekat üstünde bir öğretmen popülasyonunda artış söz konusu. 

-Öğretmen başına düşen öğrenci sayımız 2002'de 30 iken bugün bu rakam 19

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı bizim için önemli. Yani öğretmen sayısı artabilir ama nüfustan daha az arttıysa bizim için problemdir. İlköğretim açısından baktığımızda derslik başına, öğretmen başına düşen öğrenci sayımız 2002'de 30 iken bugün bu rakam 19. Bu OECD ya da bizim açımızdan bizim bu anlamdaki istatistikler referanslarımızı uluslararası kuruluşlar açısından bizim şu anda sahip olduğumuz rakam gerçekten, Adana özelinde söylüyorum, ciddi şekilde takdire şayan bir gelişme trendi söz konusudur. Aynı şey ortaöğretimde de şu anda yani liselerde de öğretmen başına düşen öğrenci sayımız 16. Bu da önemli bir istatistik.'


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER