MHP Deprem Bölgesi İnceleme Heyeti Adana’da

MHP Deprem Bölgesi İnceleme Heyeti Adana’da

Deprem felaketinde vatandaşların muhatap kaldığı sorunlara ve yaşanan büyük acıya duyarlılığıyla bilinen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla “Deprem Bölgesi İnceleme Heyeti” bir kez daha oluşturuldu. 

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı’nın başkanlığında oluşturulan heyet ilk ziyareti Adana’ya gerçekleştirdi.

Deprem felaketinde vatandaşların muhatap kaldığı sorunlara ve yaşanan büyük acıya duyarlılığıyla bilinen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla bir kez daha oluşturulan “Deprem Bölgesi İnceleme Heyeti” ilk çalışmasını Adana’dan başlattı.

İlk ziyaret Adana Valiliği’ne…

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı’nın başkanlığında oluşturulan ve Gaziantep Milletvekili TBMM İdare Amiri Sermet Atay, Hatay Milletvekili Lütfü Kaşıkçı, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz, Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Elazığ Milletvekili Semih Işıkver ve Kilis Milletvekili Mustafa Demir’in yer aldığı heyet ilk ziyareti Adana Valiliği’ne yaptı. Heyete MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı ve merkez ilçe başkanları da eşlik etti. 

Vali Süleyman Elban çalışmaları anlattı

Vali Süleyman Elban, heyete, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde ve daha sonra devam eden süreçte yapılan çalışmaları ve son durumu anlattı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından da sunum yapıldı.

Hatay-Defne depremi hasarlı bina sayısını artırdı

Verilen bilgilere göre 6 Şubat depreminde Adana’da 400’den fazla insan hayatını kaybetti. Pazarcık depreminin ardından Elbistan, Hatay depremlerinde Adana’da ağır, orta ve hafif  hasarlı ile hasarsız bina sayısı toplam 424 bin 888 bina olarak kayıtlara geçti. 6 Şubat 2023’de 13 bina yıkılırken, risk taşıyan 13 bina da kontrollü olarak yıkıldı. Mevcutta yıkılan, yıkılacak olan ve ağır hasarlı bina sayısının 2 bin 923 olarak açıklayan Vali Süleyman Elban, “20 Şubat 2023’de yaşanan Defne depreminde hasarlı bina sayımız üç, dört kat arttı” bilgisini verdi.

Muharrem Varlı: Her zaman milletimizin yanındayız 

Heyet Başkanı MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, asrın felaketi olarak anılan depremde devletin ve milletin omuz omuza verdiğini, yaraların dayanışma ruhu ile sarıldığını ve bunun devam ettiğini belirtti. Varlı, “Devletimiz tüm imkânlarıyla hayatın normale dönmesi için büyük bir gayret veriyor. Bizler de heyet olarak, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla, deprem bölgesinde hayatlarını sürdürmeye çabalayan halkın istek ve ihtiyaçlarını yakından tespit etmek, devlet kurumlarının çalışmalarını yerinde takip etmek amacıyla illerimizi ziyaret ediyoruz. Devletimizle, hükûmetimizle beraber her zaman milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Yusuf Kanlı’dan “İmar mevzuatı” mesajı

Depremlerin yıkıcı etkisinin en aza indirilmesi için imar mevzuatına uygun yapılaşmanın ve yapı tekniklerinin önemi de gündeme geldi. MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, Adana’da gerek ilçelerde gerekse Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Cumhur ittifakı olarak mevzuata uygun yapılaşma konusunda duyarlı olduklarını, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ilgili komisyonlarda gerekli düzenlemeleri içeren çalışmaların da bulunduğunu bildirdi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER