Kuzey Makedonya Büyükelçisi Jovan Manasijevski Adana Sanayi Odası’nı ziyaret etti

Kuzey Makedonya Büyükelçisi Jovan Manasijevski Adana Sanayi Odası’nı ziyaret etti

Kuzey Makedonya Büyükelçisi Jovan Manasijevski Adana Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Kuzey Makedonya ile Türkiye’nin kültürel bağlarının geçmişten geldiğini ve ticarete daha fazla yansıtılması gerektiğini bu konuda her türlü iş birliğini yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Makedonya ile Türkiye’nin geçmişten gelen kültürel bağları olduğunu ve bunun ticarete daha fazla yansıtılması gerektiğini kaydeden Başkan Kıvanç, şöyle devam etti; “Türkiye, Kuzey Makedonya'yı anayasal adıyla tanıyan ilk devlettir. Ülkemiz, keza Üsküp'te Büyükelçi görevlendiren ilk devlettir. Ülke olarak 2023 yılının 11 aylık döneminde 550 milyon dolarlık ihracatımıza karşılık, 171 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdik. Adana’dan 2023 yılının 11 aylık dönemine göre 3.1 milyon dolarlık İhracat, 57 bin dolarlık ithalat gerçekleştirildi. Kuzey Makedonya ile ticaretimiz maalesef istediğimiz seviyelerde değil.  Adana’nın merkezinde olduğu Çukurova bölgesi, sahip olduğu güç ve birikimle Kuzey Makedonya ihtiyaç duyduğu birçok sektör için önemli bir tedarikçi konumundadır. Kuzey Makedonya ile karşılıklı iş birliği imkanlarını ve fırsatlarını değerlendirmemiz gerektiğini düşünmekteyim. Ticari ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi, daha ileri seviyelere ulaştırılması noktasında daha çok çalışmamız ve gayret göstermemiz gerekmektedir. Adana ile Kuzey Makedonya iş adamlarını buluşturup, ortak yatırıma girme noktasında da çalışma yapabiliriz. Karşılıklı iş birliğini arttırmak için üzerimize düşeni yapmamız gerektiğini belirtmek istiyorum.”

Ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Kuzey Makedonya Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski de, büyükelçilik olarak, farklı illerde ülkelerini tanıtan toplantılar yaptıklarını söyledi. Büyükelçi Manasijevski, “Büyükşehirlerde ülkemizi anlatan toplantılar yapıyoruz. Adana’da bunun gibi bir toplantı düzenlemek isteriz. Biz, daha fazla şehirde ülkemizi tanıtmak, karşılıklı ticaretimizi artırmak istiyoruz. “şeklinde konuştu.

Büyükelçi Jovan Manasijevski, ilerleyen günlerde Adanalı sanayicilere ülkelerindeki yatırım fırsatlarını anlatan bir toplantı yapmak istediklerini ve daha sonra da ikili iş görüşmesi organize etmek istediklerini sözlerine ekledi.

Ziyarette ADASO Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Can, ADASO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Başer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İmam Gazali Hıradağı, Yönetim Kurulu Üyeleri İsa Tuzcu, Remzi Kar, Hulusi Akkoç ve sanayiciler ile görüştü.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER