İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum: Kent uzlaşısı gibi yeni bir kavramın altında, kirli bir iş birliğinin senaryo siyasetini uygulamaya koydular

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum: Kent uzlaşısı gibi yeni bir kavramın altında, kirli bir iş birliğinin senaryo siyasetini uygulamaya koydular

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Arnavutköy sanayicileri ve iş insanlarıyla bir araya geldi. Buradaki konuşmasına İstanbul için çalışan sanayici ve iş insanlarına teşekkür ederek başlayan Kurum, “1 Nisan sabahı için planlamamızı şimdiden yapıyoruz. Çünkü bizim en büyük gayemiz; sizlere, İstanbullu kardeşlerimize, çok daha güzel bir gelecek hazırlamaktır. Ve İstanbul’umuzu hep birlikte Türkiye Yüzyılı’nın öncü şehri yapmaktır.” dedi.

“Birileri ne yazık ki, bu gerçeklikten, İstanbul’un gerçeklerinden kopuk bir şekilde yaşıyor.” diyerek mevcut İBB Başkanı’nın 650 bin konutun kentsel dönüşümüne ilişkin ‘Asla yapılmamalı’ demesini eleştiren Kurum, “İstanbul’un depreme hazırlanmasını ve kentsel dönüşümünü dert edinmediği için, bu yöndeki tedbirleri, projeleri ve yatırımları da gereksiz görüyor. Biz bunu zaten biliyorduk, ama şimdi kendisi de itiraf etmiş oldu. İstanbullu hemşerilerimiz de aramızdaki farkı daha net görmüş oldu. Çünkü bizim uzmanlık alanımız yapmak, eser üretmek. Onunkisi ise temel atmamak, yapmamak, yapılana engel olmak. İşte fark burada. Yapmak ya da yapmamak, işte bütün mesele bu.” ifadelerini kullandı. İstanbul’u depreme hazırlamak için her türlü çalışmayı yapacaklarını sözlerine ekleyen Kurum, “Söz verdiğimiz 650 bin konutu yapacağız, vatandaşlarımıza sıcak yuvalarını teslim edeceğiz.” dedi.

CHP ve DEM Parti arasındaki ‘Kent uzlaşısı’ hakkında da açıklamalar yapan Kurum, “Milletimiz her şeyin farkında. Bu kazara ortaya çıkmış bir ittifak değil, bilinçli bir ittifaktır. Apaçık, ayan beyan bir ittifak vardır. Milletimiz bu kirli siyaset senaryolarına bugüne kadar prim vermemiştir, bundan sonra da prim vermeyecektir. Tarihte ne zaman İstanbul üstüne bir hesap ve pazarlık olsa, bu millet gereken cevabı vermiştir, 31 Mart’ta da yine gereken cevabı sandıkta verecektir.” diyerek konuşmasını tamamladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum Arnavutköy Deliklikaya Özel Endüstri Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti.

“Bizim en büyük gayemiz İstanbul’umuzu hep birlikte Türkiye Yüzyılı’nın öncü şehri yapmaktır”
Konuşmasına İstanbul için çalışan sanayici ve iş insanlarına teşekkür ederek başlayan Kurum, “Sizler bu şehre, bu şehrin insanına, ülkemize katma değer sağladınız. Ben her birinize, gayretli çalışmalarınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Önümüzde yeni bir dönem var ve bu yeni dönemi sizlerle birlikte inşa etmenin gayreti içerisindeyiz. 

Sizlerin taleplerini, isteklerini, bu şehre dair önerilerinizi dinliyor, 1 Nisan sabahı için planlamamızı şimdiden yapıyoruz. Çünkü bizim en büyük gayemiz; sizlere, İstanbullu kardeşlerimize, gençlerimize, iş insanlarımıza, sanayicilerimize, bu şehrin her bir ferdine hizmet etmektir; onlara çok daha güzel bir gelecek hazırlamaktır. Ve İstanbul’umuzu hep birlikte Türkiye Yüzyılı’nın öncü şehri yapmaktır.” dedi

“Ekonomide oyun kurucu bir İstanbul’ hedefimize sizlerle birlikte ulaşacağız”
Şehri güçlendirmenin, üretimi artırmanın, ticaret hacmini yükseltmenin yolunun altyapıyı güçlendirmekten geçtiğinin altını çizen Kurum, “Yollarıyla, köprüleriyle, tüneller ve kavşaklarıyla, lojistik merkezleriyle, limanlarıyla, toplu ulaşımıyla, tüm altyapının güçlendirilmiş olduğu şehirlerde ekonomi de aynı derecede güçlenir, kalkınır. İşte o zaman o şehirde nitelikli iş gücü, üretim, istihdam ve yatırım, ticaret canlanır. 

İstanbul’u yeni dönemde bu anlayışla ele alacağız. Sanayicimizle, iş insanlarımızla, girişimcilerimizle bir araya gelecek, dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan bu şehrin, İstanbul’umuzun ekonomideki çıtasını daha da yükseğe çekeceğiz. Ve önümüzdeki dönemde inşallah hep birlikte ‘Ekonomide oyun kurucu bir İstanbul’ hedefimize sizlerle birlikte ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

“Yeni Baykarları, yeni yüksek teknoloji öncelikli üretim tesislerini İstanbul'a kazandıralım istiyoruz”
İstanbul’un potansiyelini şehrin geneline yaymak amacıyla çalışacaklarını söyleyen Kurum, “Bu amaçla İstanbul’da ekonomiyi daha da canlandıracak önemli adımlar atacağız. Yeni lojistik limanlar, lojistik merkezleri ve lojistik koridorlar inşa edeceğiz. Bu şehrin ekonomisine katkı sağlayan işyerlerini, fabrikalarını daha dirençli hale getirmek için projelerimizi devreye alacağız. 

İstiyoruz ki Arnavutköy'ümüzde, şehrin kuzeyindeki ilçelerimizde planlı bir büyüme gerçekleşsin. Bu planlı büyümeyle birlikte alt yapısı tamamlanmış, burada sanayide çalışan kardeşlerimizin oturabilecekleri konutlarının olduğu, ulaşımı sorun olmayan bir sanayi ve bu sanayi nitelikli üretiminin de merkezi olsun. Buradaki tesisimiz gibi Baykar’ımız gibi yeni Baykarları, yeni yüksek teknoloji öncelikli üretim tesislerini İstanbul'a kazandıralım istiyoruz.” sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

Her adımın kadın ve genç istihdamını artırmak için atılacağını belirtirken yapılacak her yatırımda çalışanların en az yüzde 25’ini kadınlar ve gençlerin oluşturması şartının uygulanacağını, gençlerin, kadınların, ev hanımlarının işyeri sahibi yapılması için çalışacaklarını ifade etti.

Bugüne kadar Arnavutköy için yapılan yatırımlara dikkat çeken Kurum, “Arnavutköy Bolluca Millet Bahçemizi hemşerilerimize kazandırdık. Baklalı ve Haraççı mahallelerimizde, kentsel dönüşüm projelerimiz kapsamında çok daha modern ve konforlu yeni yuvalar, yeni dükkanlar, yeni ofisler inşa ettik. Arnavutköy Gençlik Merkezi Meydan ve otopark ile Arnavutköy Bilim Merkezimizi siz hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Yine Arnavutköy Mavigöl’de anaokulumuzu ilçemize kazandırdık. Ve daha nice dev eserleri Arnavutköylü kardeşlerimizin hizmetine sunduk.” dedi.

“Muhteşem yeni sanayi sitelerimizi armağan edeceğiz”
1 Nisan sabahı projeleri hayata geçirmek için çalışmaya başlayacaklarını sözlerine ekleyen Murat Kurum, Arnavutköy’e yapılacak projelerini, “Arnavutköy’ümüzün merkezine ve Boğazköy’ümüze meydan yapacağız. Taşoluk’a kapalı bir spor salonu inşa edeceğiz. Bolluca’mıza ekolojik koridorlar kazandıracağız. İlçemizin güzelliğine güzellik katacak tematik köyler ve çiftlik parklar yapacağız. Karaburun’umuzda sahil düzenlemesi yapacağız. Durusu’ya bir doğa parkı kazandıracağız. Ulaşımı güçlendirmek için Fenertepe – Vezneciler metro hattını hızlıca bitireceğiz. Derelerimizi ıslah edeceğiz. Kapalı pazar alanları yapacağız. Engelli yaşam merkezimizi hizmete alacağız.” şeklinde sıraladı.

Arnavutköy merkezinde kalan eski sanayi alanlarının şehir dışına taşınacağını ve yeni Ar-ge, inovasyon ve kuluçka merkezlerinin inşa edileceğini de sözlerine ekleyen Kurum, ara teknik eleman yetiştirilmesine yönelik eğitimlerin verileceğini sözlerine ekledi. 

“Birileri ne yazık ki İstanbul’un gerçeklerinden kopuk bir şekilde yaşıyor”
“Hedeflerimizin, hayallerimizin her birini gerçeğe dönüştüreceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.” diye sözlerine devam eden Kurum, “Biz, her hedefimizde gerçekçiyiz. Bu yüzden ‘Gerçek Belediyecilik’ parolasıyla bu seçim sürecini başlattık. Ancak, birileri ne yazık ki, bu gerçeklikten, İstanbul’un gerçeklerinden kopuk bir şekilde yaşıyor.” diyerek mevcut İBB Başkanı’nın 650 bin konutun kentsel dönüşümüne ilişkin ‘Asla yapılmamalı’ demesini eleştirdi.

“Bizim uzmanlık alanımız yapmak, eser üretmek. Onunkisi ise temel atmamak, yapmamak, yapılana engel olmak”

Kurum, “1 Nisan’da görevi bırakacak olan CHP’li Başkan ne diyor? “650 bin konut olmasa da olur” diyor. İstanbul’un depreme hazırlanmasını ve kentsel dönüşümünü dert edinmediği için, bu yöndeki tedbirleri, projeleri ve yatırımları da gereksiz görüyor. 

Biz bunu zaten biliyorduk, ama şimdi kendisi de itiraf etmiş oldu. İstanbullu hemşehrilerimiz de aramızdaki farkı daha net görmüş oldu. Çünkü bizim uzmanlık alanımız yapmak, eser üretmek. Onunkisi ise temel atmamak, yapmamak, yapılana engel olmak. İşte fark burada. Yapmak ya da yapmamak, işte bütün mesele bu.” ifadelerini kullandı.

“650 bin konutu yapacağız, İstanbul’un hakkını İstanbul’a teslim edeceğiz”
İstanbul’u depreme hazırlamak için her türlü çalışmayı yapacaklarını sözlerine ekleyen Kurum, “Söz verdiğimiz 650 bin konutu yapacağız, vatandaşlarımıza sıcak yuvalarını teslim edeceğiz. Biz kararlıyız. Dirençli İstanbul hedefimizle bu şehirde tek bir riskli yapı kalmayınca kadar çalışacağız. İstanbul’un hakkını İstanbul’a teslim edeceğiz. Bu gaye ile hiç durmadan çalışacağız, çalışacağız, çalışacağız.” dedi.

“Kent uzlaşısı gibi yeni bir kavramın altında, kirli bir iş birliğinin senaryo siyasetini uygulamaya koydular”
CHP ve DEM Parti arasındaki ‘Kent uzlaşısı’ hakkında da açıklamalar yapan Kurum, “Kirli bir oyun dönüyor. Kent uzlaşısı gibi yeni bir kavramın altında, kirli bir iş birliğinin senaryo siyasetini uygulamaya koydular. Ama milletimizin bunu fark etmesinden çok korkuyorlar. Bu korkuyla da yaptıkları ittifaka bir kılıf uydurmaya çalışıyorlar. Pazarlıklarla yaptıkları iş birliğini gözden kaçırmaya çalışıyorlar. İlkesiz bir siyasetle yeni tartışmalar oluşturarak seçim sürecini de sabote etmek istiyorlar.” dedi.

“Bu millet gereken cevabı sandıkta verecektir”
Kirli ittifaka gereken cevabı milletin vereceğini sözlerine ekleyen Kurum, “Milletimiz ise her şeyin farkında. Bu kazara ortaya çıkmış bir ittifak değil, bilinçli bir ittifaktır. Apaçık, ayan beyan bir ittifak vardır. Milletimiz bu kirli siyaset senaryolarına bugüne kadar prim vermemiştir, bundan sonra da prim vermeyecektir. Tarihte ne zaman İstanbul üstüne bir hesap ve pazarlık olsa, bu millet gereken cevabı vermiştir, 31 Mart’ta da yine gereken cevabı sandıkta verecektir.” diyerek konuşmasını tamamladı.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER