İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum: İstanbul’umuzu da yerli ve milli ulaşım ağlarıyla örmeye aşkla devam ediyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum: İstanbul’umuzu da yerli ve milli ulaşım ağlarıyla örmeye aşkla devam ediyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Sirkeci-Kazlıçeşme Metro Hattı Açılış Töreni’ne katıldı. Buradaki konuşmasında İstanbul’u yerli ve milli ulaşım ağlarıyla örmeye devam edeceklerini ifade eden Kurum, “Türkiye Yüzyılı'nın, ‘Çilesiz İstanbul’un en önemli adımlarından biri olan Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Projemiz hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 94 yılındaki yönetimiyle yükseliş dönemine giren İstanbul’un son 5 yılda fetret dönemini yaşadığını dile getiren Kurum, “İstanbul şehircilik açısından adeta hasta bir şehir haline getirilmiştir.” şeklinde konuştu.

Ekrem İmamoğlu’nun programa davet edilme konusu üzerinden kendisine mağduriyet yaratmaya çalıştığının altını çizen Kurum, “1 yılının 288 saati trafikte geçen bu millete dönüp bakmadılar. Aylarını, yıllarını bu şehrin dışında geçirdiler. Ömrünün 3 buçuk yılı trafik çilesiyle heba edilen bu milletin giden yıllarına acımadılar, haykırışlarına kulak vermediler. Milletimiz, bu beceriksizlere karşı İstanbul’un tüm sokaklarında; ‘Onlar susacak, İstanbul konuşacak. Artık söz de mühür de bizim. Artık vakit İstanbul vakti’ diyor. Şimdi biz de; ‘Onlar yapamaz, Murat Kurum yapar’ diyerek bizi onurlandıran ve sorumluluk yükleyen Cumhurbaşkanımızın huzurunda halkımıza söz veriyoruz. Biz sadece milletimizin sözüne kulak vereceğiz. 5 yıldır ehliyetsizliğin ve liyakatsizliğin pençesinde kıvranan İstanbul’umuzu ‘Gerçek Belediyeciliğe’ kavuşturacağız.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Sirkeci-Kazlıçeşme Metro Açılış Töreni’ne katıldı. 

“İstanbul’umuzu da yerli ve milli ulaşım ağlarıyla örmeye aşkla devam ediyoruz”
Buradaki konuşmasında İstanbul’u ulaşım ağlarıyla örmeye devam edeceklerini belirten Kurum, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde; Anadolu’muzu, şehirlerimizi nasıl demir ağlarla ördüysek; nasıl Yüksek Hızlı Trenlerle birbirine bağladıysak, İstanbul’umuzu da yerli ve milli ulaşım ağlarıyla örmeye 


aşkla devam ediyoruz. Türkiye Yüzyılı'nın, ‘Çilesiz İstanbul’un en önemli adımlarından biri olan Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Projemiz hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

“İstanbul şehircilik açısından adeta hasta bir şehir haline getirilmiştir”
“İstanbul’umuzun 571 yıllık şanlı mazisi ve onuru; maalesef, bir avuç iş bilmez tarafından heba edilmektedir.” diyerek konuşmasını sürdüren Kurum, “Fatih’in emaneti olan İstanbul, bilhassa Sayın Cumhurbaşkanımızın 94 yılındaki yönetimiyle birlikte yükseliş dönemine girmiş, Avrupa’nın kültür başkenti olmuşken, son beş yılda ise maalesef fetret dönemine girmiş, şehircilik açısından adeta hasta bir şehir haline getirilmiştir. Ve bu şehrin istisnasız tüm insanları; kendisine efendilik taslayanlardan bezmiş bir şekilde hizmetkârlarını bekliyor, bizleri bekliyor. Ve gerçek belediyeciliği özlemle arıyor. Çünkü CHP’li mevcut yönetimle İstanbul halkı arasında kan uyuşmazlığı vardır; çünkü bunlar, bu milletin kadim değerlerine de yabancıdır.” ifadelerini kullandı.

“Ömrünün 3 buçuk yılı trafik çilesiyle heba edilen bu milletin giden yıllarına acımadılar, haykırışlarına kulak vermediler”
Ekrem İmamoğlu’nun programa davet edilme tartışması üzerinden kendisine mağduriyet yaratmaya çalıştığının altını çizen Murat Kurum, “Dün Ayasofya Camii’nin açılış törenine resmi davetiye ile davet edilmelerine karşın, telefonla davet edilmemesi üzerinden mazeret ve polemik üretenler; şimdi de İstanbul’da kolay ulaşıma yönelik bir programa davet üzerinden; yeni bir kriz üretmeye girişmektedir. 1 yılının 288 saati trafikte geçen bu millete dönüp bakmadılar. Aylarını, yıllarını bu şehrin dışında geçirdiler. Ömrünün 3 buçuk yılı trafik çilesiyle heba edilen bu milletin giden yıllarına acımadılar, haykırışlarına kulak vermediler. 
Milletimiz, bu beceriksizlere karşı İstanbul’un tüm sokaklarında; ‘Onlar susacak, İstanbul konuşacak. Artık söz de mühür de bizim. Artık vakit İstanbul vakti’ diyor. Şimdi biz de; ‘Onlar yapamaz, Murat Kurum yapar’ diyerek bizi onurlandıran ve sorumluluk yükleyen Cumhurbaşkanımızın huzurunda halkımıza söz veriyoruz. Biz sadece milletimizin sözüne kulak vereceğiz.” dedi.

“2019’dan önce başlattığımız metro inşaatlarının temellerine beton dökenlerin dönemini bitireceğiz”
Göreve gelir gelmez İstanbul’un trafik çilesini çözmek için hızla çalışacaklarını ifade eden Kurum, “Size söz. 2019’dan önce başlattığımız metro inşaatlarının temellerine bile beton dökenlerin dönemini bitireceğiz. Verdikleri sözlerin hiçbirini yerine getirmeyenlerden, bu şehrin kayıp yıllarının hesabını tek tek soracağız. İstanbul’umuzu 1 Nisan’dan itibaren tarihin en büyük ulaşım yatırımlarıyla buluşturacağız. Trafik çilesinden bezmiş bu güzel milleti, ‘Çilesiz İstanbul’a ulaştıracağız.” diyerek sözlerine devam etti.

“Dertsizler gelsin de eser görsün. Gamsızlar gelsin de hizmet nasıl yapılır görsün”
“Yanında gururla durduğumuz bu eserleri yapmak; her babayiğidin harcı değildir. Hele hele temelsiz polemikler üretenlerin, İstanbul’u elinin tersiyle gündemin dışına itenlerin, kendisi burada olup ruhu dışarıda olanların harcı hiç değildir.” diyen Kurum, “Bu projeler, sadece dertlenenlere nasip olacak işlerdir. Dertsizler gelsin de eser görsün. Gamsızlar gelsin de hizmet nasıl yapılır görsün. Biz biliriz ki; dertlenince dağlar önümüze serilir, Anadolu’yu demir ağlarla öreriz. Biz biliriz ki; dertlenince zorlar kolay olur, İstanbul’u metro ağlarıyla öreriz. Yiğitler alın teri döker, işte bu eserler yükselir. Yiğitler emek verir, işte bu hizmetler gelir. Yiğitler çabalar; işte bu aziz milletin takdirine mazhar olur. Ne mutlu o yiğitlere, ne mutlu o güzel adamlara, ne mutlu o eser adamlarına.” sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

“5 yıldır ehliyetsizliğin ve liyakatsizliğin pençesinde kıvranan İstanbul’umuzu ‘Gerçek Belediyeciliğe’ kavuşturacağız”
İstanbul’un geleceği için kadınlarla ve gençlerle çalışacaklarını sözlerine ekleyen Kurum, “5 yıldır ehliyetsizliğin ve liyakatsizliğin pençesinde kıvranan İstanbul’umuzu ‘Gerçek Belediyeciliğe’ kavuşturacağız.” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum gününü kutlayan Kurum, “Bugün 70. yaşına giren, iyi ki Tenzile annemiz doğurmuş dediğimiz, milletin lideri, ümmetin lideri Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız Sayın Cumhurbaşkanım, iyi ki sizinle birlikte yol arkadaşıyız. İyi ki bu millet için, güzel İstanbul için, 81 ilimiz için sizlerle birlikte mücadele ediyoruz.” dedi.

Konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na teşekkür ederek tamamlayan Kurum, “Tüm mühendislerimize, operatörlerimize, işçi ve emekçi kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sirkeci-Kazlıçeşme metro hattımızın İstanbul’umuza, halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sizleri bir kez daha saygıyla, hürmetle selamlıyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

“İstanbul’a emanet olarak değil de nimet olarak bakanlar bu güzel şehrin bitkisel hayata girmesine sebep oldu”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradaki konuşmasında İstanbul’da ulaşımda yaşanan aksaklıklara dikkat çekerek, “İstanbul’a hizmet zorunluluğu yarı zamanlı yapılabilecek bir iş değildir. Son 5 yılda bu gerçeği maalesef acı bir şekilde yaşayarak tecrübe ettik. İstanbul’a emanet olarak değil de nimet olarak bakanlar ihmalkarlıklarıyla, tamahkarlıklarıyla, umursamazlıklarıyla bu güzel şehrin bitkisel hayata girmesine sebep oldu. Bilhassa trafik sorunu. İstanbul’un sorunu ne durumda görüyorsunuz. Attığı bir adım var mı? Toplu taşımacılıkta her taraf rezillik. Bu noktalarda ne yaparız ne ederiz de bu işi çözeriz dertleri yok. Metrobüslere bakıyorsunuz, yok. Şehrin birçok bölgesinde trafik kör düğüm halinde. Öyle ki 2019’da yüzde 47 olan trafik yoğunluğu bugün yüzde 64’ yükseldi. Her bir İstanbullu kardeşim yılda 288 saatini trafikte kaybediyor. İstanbul halkı ailesiyle, sevdikleriyle birlikte geçirmesi gereken zamanı trafikte bekleyerek boşa harcıyor. Öncelikli hedefimiz ortalama yolculuk süresini 64 dakikadan 34 dakikaya düşürmek olacak. Raylı sistemlerde toplam uzunluğu bundan 5 sene sonra 650 kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz. Ardından raylı sistem uzunluğunu 1004 kilometreye ulaştırarak trafik sorununa kalıcı ve modern bir çözüm bulmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Aziz İstanbul’un fetret devrini sona erdireceğiz”
Murat Kurum yönetimiyle birlikte İstanbulluların yeniden hizmetle tanışacağını sözlerine ekleyen Erdoğan, “5 yıl boşa geçti. Neden bir şey yapmadılar? Yapamazlar, çünkü onların öyle bir derdi yok. Allah’ın izniyle 31 Mart’ta Murat Kurum kardeşimizin şehrin emanetini devralmasıyla birlikte projelerimiz daha da hızlanacak. Bu ülkeyi kimler yönetiyor, biz yönetiyoruz. Şu anda İstanbul’da bulunan bu zat veya zevat böyle bir imkana sahip mi, değil. Fakat 31 Mart’tan itibaren inşallah Murat Kurum kardeşimizle birlikte AK Parti yerel yönetimiyle Ankara’da el ele verdiğimiz zaman herhangi bir sarkma söz konusu olmayacak ve yola emin adımlarla yürüyeceğiz. Kaldığımız yerden yeniden bismillah diyerek işe koyulacak, inşallah aziz İstanbul’un fetret devrini sona erdireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“İstanbul’u sadece depreme dayanıklı hale getirmekle kalmayacak daha da güzelleştireceğiz”
İstanbul’da deprem gerçeğine değinen Erdoğan, “Kentsel dönüşüm başta olmak üzere çevre ve şehircilikte hayata geçireceğimiz yeni projelerle İstanbul’u sadece depreme dayanıklı hale getirmekle kalmayacak inşallah daha da güzelleştireceğiz. Bilim insanlarının hiç vakit kaybetmeksizin hazırlanmamızı tavsiye ettiği deprem gelmeden önce İstanbul’un yapı stoğunu yenileyeceğiz. Aralık ayının son haftasında ‘Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Projesini’ milletimiz ile paylaşmıştık. Geçtiğimiz cuma günü de İstanbul özelinde yürütülecek kentsel dönüşüm uygulamalarına dair cumhurbaşkanı kararını yayınladık. Evini dönüştürmek isteyen hak sahiplerine bir konut için 700 bin liraya kadar hibe, 700 bin liraya kadar da kredi veriyoruz. Hibe haricinde kiracılara bir kereye mahsus 100 bin liraya tahliye desteği sağlıyoruz. Toplam hibe miktarımız 800 bin liraya ulaşıyor. İş yerleri için ise 350 bin liraya kadar hibe, 350 bin liraya kadar kredi desteği sağlıyoruz. Açıkladığımız destek paketinin bir kez daha şehrimize hayırlı olmasını diliyor, buradan riskli yapılarda oturan kardeşlerimizi mutlaka bu fırsatı değerlendirmeye çağırıyoruz.

Nasıl yalancının mumu yatsıya kadar yanarsa algı ve sosyal medya belediyeciliğinin kullanım tarihi de inşallah yakında sona erecektir.” şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

İstanbul’a çevreci bir projenin daha kazandığını belirten Bakan Uraloğlu, “İstanbul’umuzda 1 ay önce Gayrettepe İstanbul Havalimanı metro hattımızın son halkası Kağıthane-Gayrettepe kesiminin son halkasının açılışını gerçekleştirmiştik. Şimdi de Sirkeci-Kazlıçeşme hattı. Sirkeci-Kazlıçeşme hattı atıl bir haldeydi. Şimdi sil baştan yaparak hem demiryolu hem de yaya odaklı çevreci bir projeyle yeniden İstanbul’a kazandırdık.” şeklinde konuştu.

“İstanbul’un ulaşım sorununu yüzeyden değil yer altından metrolarla beraber çözeceğiz”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul’a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurul ile İstanbul için planlarının olduğunu duyurdu.

İstanbul’un ulaşım sorunun yüzeyden değil yer altından raylı sistemle çözüleceğini belirten Bakan Uraloğlu, “10 yıllık projeksiyonda Sayın Murat Kurum kardeşimizle 600 kilometre daha metro yapmayı planladık. İnşallah bunu da hayata geçireceğiz. İstanbul’un ulaşım sorununu yüzeyden değil yer altından metrolarla beraber inşallah çözeceğiz. Bakanlığımızın projeleri bittiğinde İstanbul’un raylı istemini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile çözmüş olacağız.” ifadelerine yer verdi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER