Hukuk öğrencisi Tanrıöver'den hukuk dersi

Hukuk öğrencisi Tanrıöver'den hukuk dersi

Hukuk fakültesi öğrencisi Mehmet Rıdvan Tanrıöver, kendisine ait aracıyla Ceyhan’dan Adana’ya dönerken Adana Trafik Bölge Müdürlüğü ekiplerince hız sınırını aştığından dolayı ceza kesildi. Tanrıöver'in rahatsız olduğunu, hastaneye gittiğini ve dörtlüleri yaktığını belgeleyerek verdiği hukuk mücadelesi sonucunda mahkeme idari para cezanın kaldırılmasına karar verdi.

İstanbul’da Hukuk öğrencisi olan ve Adana da ikamet eden Mehmet Rıdvan Tanrıöver, 01 RT 026 plakalı aracıyla Ceyhan’dan Adana’ya dönerken rahatsızlandı. Hastaneye gitmek için dörtlü flaşörleri yakan Tanrıöver, İncirlik kontrol noktasına vardığında Adana Trafik Bölge Denetleme Büro Amirliğine bağlı ekiplere, hastaneye yetişmesi gerektiğini belirtmesine rağmen, hız sınırını aştığı belirtilerek trafik cezası kesildi.

Ardından aracıyla Yüreğir Devlet Hastanesi’ne giden Tanrıöver'in acil serviste tedavisi yapılarak hastane tarafından iş görememezlik raporu ve acil hastane reçetesi verildi.

Olayın ardından kendisine haksız yere trafik cezası kesildiğini düşünen Tanrıöver Adana Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak cezaya itiraz etti.  Adana 2.  Sulh Ceza mahkemesine belgeleri sunan Tanrıöver, “01 RT 026 plakalı araçla hastane acil bölümüne giderken biran önce hastaneye yetişmek için aracımın dörtlü flaşörlerini yakarak seyir halinde bulundum ve hız sınırını aştığım doğrudur. Ancak ekte sunduğum hastane acil evraklarından da anlaşılacağı üzere acil zaruretim nedeni ile hız sınırını aştığım anlaşılacaktır. Hız sınırını aşmamda keyfi bir kasıt söz konusu değildir. Zaten Bölge Trafik Şube Denetleme Müdürlüğü’nden radar aracına ait kamera görüntüleri incelendiğinde de dörtlü flaşörlerimin yandığı ve acil gittiğim açıkça görülecektir.  Mahkemenizden hakkımda tanzim edilen trafik idari para cezası karar tutanağının iptal edilerek mahrumiyetimin giderilmesini talep ediyorum” diyerek kendisini savundu. 

Yapılan savunmanın ardından Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Adana Bölge Trafik Denetleme Büro Amirliği’nin kestiği idari para cezasını içeren idari yaptırım kararının kaldırılmasına karar verdi.

​Bir hukuk öğrencisi olan Tanrıöver, kendisine kesilen idari para cezasını yine hukuk yoluyla verdiği mücadelenin ardından kaldırmayı başardı.  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER