Hocalı Katliamında Hayatını Kaybedenler Çukurova Üniversitesinde Anıldı

Hocalı Katliamında Hayatını Kaybedenler Çukurova Üniversitesinde Anıldı

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü tarafından “Ermeni Terörünün Dünü Bugünü ve 30. Yılında Hocalı Katliamı” konulu konferans düzenlendi.

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Necibe Nesibova ve Büyükelçilik Birinci Katibi Elkhan Zeynalov beraberindeki heyet ilk olarak Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel’i makamında ziyaret etti. Büyükelçilik Birinci Katibi Elkhan Zeynalov ve Müsteşar Nesibova ziyaret anısına Rektör Prof. Dr. Tuncel’e plaket takdim etti.

 

Ermeni Terörünün Dünü Bugünü ve 30. Yılında Hocalı Katliamı

Akif Kansu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Necibe Nesibova, Büyükelçilik Birinci Katibi Elkhan Zeynalov, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Berberoğlu, Prof. Dr. İlter Ünlükaplan ve Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz, Genel Sekreter Dr. Mehmet Cingöz, Azerbaycan heyeti, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşları okunurken Nesibova ve Zeynalov açılış konuşması yaparak Hocalı’da yaşanan zulmü anlattı.

 

Prof. Dr. Tuncel: “Kardeşlerimizin Yaşadığı Acıları Dünyaya Anlatmak Hepimizin Görevi”

 

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel konuşmasına Hocalı’da yaşamını yitirenleri anarak başladı. 

“Ermeniler, stratejik öneme sahip Hocalı'yı aylar süren saldırılar sonucu 1992’de 25 Şubat’ı 26’sına bağlayan gece işgal etmiş, sivilleri toplu şekilde katlederek esirlere işkence yaparak 20. yüzyılın en kanlı katliamlarından birine imza atmıştır. “ diyen Prof. Dr. Tuncel konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Sovyetler Birliği'nin dağılmasından önce ve sonra Azerbaycan'a karşı toprak iddiasında bulunan Ermeniler, stratejik öneme sahip Hocalı'yı aylar süren saldırılar sonucu 1992’de 25 Şubat’ı 26’sına bağlayan gece işgal etmiş, sivilleri toplu şekilde katlederek esirlere işkence yaparak 20. yüzyılın en kanlı katliamlarından birine imza atmıştır. İnsanlık adına bu acı olayların bir daha yaşanmaması için, Karabağ ve özellikle Hocalı’da Azerbaycanlı kardeşlerimizin yaşadığı acıları dünyaya anlatmak hepimiz için bir görevdir. Yaşanan tüm acılara rağmen işgal altındaki Karabağ’ın artık özgür olması yeniden Azerbaycan bayrağının dalgalanmaya başlaması bizler için bir tesellidir.

30 yıldır dinmeyen bu acılara maruz kalan ve hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor, Azerbaycan halkına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

Açılış konuşmalarının ardından Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarının Azerbaycan asıllı öğrencileri bir dinleti dundu. Dinletinin ardından Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emirullah Mehmetov ve Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Marziye Memmedli Ermeni Terörünün Dünü Bugünü ve 30. Yılında Hocalı Katliamı konulu sunumlarını yaptı. TRT Arşivinden alınan Hocalı Katliamından oluşan görüntülerin izlenmesiyle etkinlik son buldu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER