Hatay’daki KASABA projesi, kamu, özel sektör, STK ve bireysel destekler ile 1.500 kişinin yaşayacağı bir alana dönüştü

Hatay’daki KASABA projesi, kamu, özel sektör, STK ve bireysel destekler ile  1.500 kişinin yaşayacağı bir alana dönüştü

TÜRKONFED, SEDEFED ve Habitat Derneği’nin deprem bölgesinde kalıcı konutlar yapılıncaya dek sürdürülebilir yaşam merkezleri kurmak üzere “Ortak İş Birliği Platformu” çatısı altında hayata geçirdiği KASABA projesi, kamu, özel sektör, STK ve bireysel destekler ile büyüdü. Hatay Samandağ’da toplam 1.500 kişi kapasiteli yaklaşık 300 konteynerin yer aldığı yaşam merkezi üç bölümden oluşuyor. 

KASABA 1 TÜRKONFED’in kampanyası sonucunda üyelerinin bağışlarıyla kurulurken, KASABA 2 Ahbap Derneği iş birliği ve Philips Türkiye ana desteği, KASABA 3 ise Ahbap Derneği iş birliği ile Borusan Holding ana desteği ile inşa edildi. Barınma alanları bir evin tüm temel gereksinimlerini kapsayacak şekilde hazırlanan KASABA’larda ayrıca psikososyal destek, kütüphane, kodlama sınıfı, ahşap boyama atölyesi gibi alanlar da bulunuyor. 

KASABA’yı ziyaret eden TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, yaklaşan kış mevsimi öncesinde bölgede yaşam koşullarının iyileştirilmesinin ve ekonomik hayatın canlandırılarak istihdam kaybının önüne geçilmesinin önemine dikkat çekti. 


8 Ekim 2023 - Hatay / Kahramanmaraş depreminin ardından acil yardım ve ihtiyaç malzemeleri ile bölgeye destek veren Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve Habitat Derneği ile birlikte kalıcı konutlar yapılıncaya kadar geçici barınma alanlarının oluşturulması için Ortak İş Birliği Platformu’nu kurmuştu. Bu süreçte aynı zamanda TÜRKONFED ve Ahbap Derneği arasında da bölgenin yeniden kalkınmasına katkı sunmak üzere de bir iş birliği gerçekleştirildi. TÜRKONFED, SEDEFED ve Habitat Derneği’nin yönetim kurulu başkanları, beraberlerindeki heyetle birlikte Hatay Samandağ’da kurdukları “KASABA” sürdürülebilir yaşam merkezini ziyaret etti. 

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, Ahbap Derneği Kurucusu ve Genel Başkanı Haluk Levent, TÜRKONFED Başkan Yardımcıları Öner Çelebi, Yiğit Savcı ve Oktay Mersin ile ÇUKUROVASİFED Başkanı Hüseyin Kış’ın yer aldığı heyet, KASABA sakinleriyle bir araya gelerek, taleplerini dinledi ve bölgedeki son durum hakkında bilgi aldı. Kasaba yaşam merkezleri ziyaretine UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ve Hedefler İçin İş Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı İrem Oral Kayacık da katıldı.   


Süleyman Sönmez: “Deprem bölgesindeki sorumluluklarımız daha yeni başlıyor”


TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Türkiye’yi krizlere, afetlere, sosyo-ekonomik eşitsizlik yaratan tüm koşullara karşı dayanıklı hale getirmek için ortak akılla hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Deprem bölgesinde geçtiğimiz kışın çetin geçtiğini hatırlatan Sönmez, “Yeni bir kış mevsimi yaklaşırken kalıcı konutlar tamamlanıncaya kadar insana yakışır yaşam alanları oluşturmanın önemi daha net ortaya çıkıyor. İş dünyası olarak deprem felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren bugüne başta insani yardım malzemeleri ve geçici barınma alanları için konteyner sevkiyatları olmak üzere bölgeye desteklerimizi sürdürüyoruz. Depremin üzerinden sekiz ay geçti ancak sorumluluklarımız ve görevlerimiz daha yeni başlıyor. Bu kapsamda yalnızca barınma alanları değil kent ekonomisini yeniden harekete geçirecek ticaret alanların oluşturulması için de çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. 


Emine Erdem: “İstihdam ve iş gücü kaybının önüne geçilmesine destek oluyoruz”


SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, “Kalıcı konutlar yapılana kadar depremzedeler için konteynerlerde insani yaşam şartları sağlanması gerekliliğinden yola çıkarak TÜRKONFED, SEDEFED ve Habitat Derneği ile oluşturduğumuz Ortak İş Birliği Platformu ile geliştirdiğimiz KASABA’ların ilk etabını Hatay’da kurduk. Çadır kentlerden konteynerlere geçisin hızlı bir şekilde tamamlanması için paydaşlarımızla birlikte yaklaşık 300 yaşam alanından oluşan ilk yaşam alanları barınmanın yanı sıra sağlık, eğitim, çalışma alanları, atölyeler, kadın merkezleri, çocuklara özel alanlar ve sosyal donatıları da kapsıyor. Bir yandan bölge halkının hayatlarını yeniden kurmalarına destek olurken diğer yandan da istihdam ve iş gücü kaybının önüne geçilmesi için de projelerimiz ile bölgeye destek olmaya çalışıyoruz” diye konuştu. 


Sezai Hazır: “Hatay'ın geleceği için kritik bir adım”


Konteyner kentlerin sadece acil ihtiyaçların giderilmesi için değil aynı zamanda Hatay'ın kalkınması ve depreme dayanıklı yapıların yaygınlaştırılması açısından da büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır şöyle devam etti; “Özellikle kış mevsiminin yaklaştığı bu dönemde, bölgede yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve depremden etkilenmiş tüm vatandaşlarımıza geçici barınma imkânı sunulması, Hatay'ın geleceği için kritik bir adım. Deprem felaketi, dayanışma ve yardımlaşma gerekliliğini hepimize bir kez daha hatırlattı. Biz de deprem riski altındaki bölgelerde daha dayanıklı ve güvenli toplumlar inşa etmek için çaba göstermeye devam edeceğiz. Hatay halkına geçici yuva sağlama amacı güden bu konteyner kentlerin, Hatay'ın daha güvenli bir geleceğe adım atmasına katkı sağlamasını umuyoruz.”


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER