Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Adana’daki camilerde kalan depremzedeleri ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Adana’daki camilerde kalan depremzedeleri ziyaret etti

Kahramanmaraş merkezli 10 ilin etkilendiği deprem sonrası bölgeye giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Adana’nın Çukurova ilçesindeki Ramazanoğlu Camii'nde kalan depremzedeleri ziyaret etti.

Afette hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ilk andan itibaren koordineli çalışma yürüterek Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi oluşturduklarını, depremden etkilenenler için de camileri açtıklarını söyledi.

Çok sayıda kişinin şu anda deprem bölgesindeki hasarsız camilerde misafir edildiğini aktaran Başkan Erbaş, “Onlara elimizden gelen desteği veriyoruz. Kendilerine ev sahipliği yapmaya gayret ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Başkan Erbaş, depremden etkilenen iller ile koordineyi sağlayabilmek amacıyla bu bölgelere 8 ekip ve 72 ilin müftülerini gönderdiklerini dile getirdi.

“Personelimizin bölgeye intikalleri ihtiyaca göre halen devam etmekte”

Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay'daki ziyaretlerinin ardından Adana'ya geldiğini, buradan da Osmaniye'ye geçeceğini bildiren Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“İllerde ve ilçelerde çeşitli incelemelerde bulundum. Hem Başkanlığımız çalışanlarının, mensuplarının hem de Türkiye Diyanet Vakfımızın çalışmalarını yerinde inceledim. Öncelikle 72 il müftümüzün yürütülen çalışmaları koordine etmek, oluşturulan ekiplere başkanlık etmek üzere sahada bizzat bulunduklarını ifade etmek isterim. İl müftülerimizle depremden etkilenmeyen illerimizden bölgeye intikal eden ve çalışmalara fiilen katılan personel sayımız an itibarıyla 3 bin 208'dir. Personellerimizin bölgeye intikalleri ihtiyaca göre halen devam etmekte ve bu sayı gittikçe artmaktadır. Tabii bu rakama deprem bölgesindeki illerimizde görev yapan ve çalışmalara katkı sağlayan personelimiz dahil değildir. Deprem bölgesindeki illerimizde çalışan personelimiz, hocalarımızla 15 bin kişi vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. Bu hizmetlerimizi en güzel bir şekilde devam ettirmeye gayret ediyoruz.”

“Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak, devletimiz deprem bölgesindeki yaraları tamamen sarana kadar burada milletimizin hizmetinde olacağız”

Başkan Erbaş, personelin illerde kriz masaları ve AFAD ile koordineli şekilde insani yardım, manevi destek gibi konularda görev aldığını belirtti.

Türkiye Diyanet Vakfının da ilk andan itibaren deprem bölgesinde çalışmalarına başladığını ifade eden Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Ülkemizin farklı illerinden 150 kişilik Türkiye Diyanet Vakfı uzman arama kurtarma ekibi yine buradaki çalışmalara katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla izcilerle beraber toplamda 300 kişilik bir arama kurtarma ekibimiz, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürmektedir. İnsani yardım kapsamında bölgeye Vakıf Genel Merkezimiz ve şubelerimizin katkılarıyla su, gıda maddesi, giyim malzemesi, ısınmak için katı yakacak, çadır gibi bölgede en çok ihtiyaç duyulabilecek temel malzemelerden oluşan toplamda 253 tır malzeme ulaştırmıştır. Bunun dışında Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Osmaniye illerinde mobil mutfak araçlarımız ki, örneğin Kahramanmaraş'taki mobil mutfak aracımız günde 10 bin vatandaşımıza sıcak yemek ikram etmektedir, yine mobil ikram, afet, ulaşım araçlarımız milletimizin hizmetinde çalışmalarına devam etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak devletimiz deprem bölgesindeki yaraları tamamen sarana kadar burada milletimizin hizmetinde olacağız. Rabbimden niyazım böyle bir afetin, felaketin tekrar etmemesi, bir daha olmaması. İnşallah el birliğiyle, devlet, millet ve bütün kurumlarımızla işbirliği içerisinde depremden, bu büyük afetten, asrın afetinden dolayı yaşamış olduğumuz bu yaralarımızı en kısa zamanda saracağız.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER