Cumhuriyet’imizin 100. Yılı Adana'da Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyet’imizin 100. Yılı Adana'da Coşkuyla Kutlandı

Bir asırlık mazisi ile birlik ve beraberliğimizin simgesi; özgürlük ve bağımsızlığımızın teminatı Cumhuriyet’imizin kuruluş yıl dönümü, ülkemiz genelinde olduğu gibi Adana'da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.


Adana Valisi Yavuz Selim Köşger’in tebrikleri kabul etmesiyle başlayan kutlama programı İstasyon Meydanı’nda düzenlenen törenle devam etti.

 

Adanalıların yoğun ilgilisiyle gerçekleştirilen kutlama töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı okundu.


Törende konuşan Vali Köşger, Cumhuriyet’imizin 100. yılını Adana” da coşku ve gururla kutlamanın büyük onurunu yaşadıklarını dile getirdi. Zira Adana’nın, Cumhuriyet’imize kavuşma yolunda önemli kararların alındığı, demokrasinin ilk adımlarından biri olan Pozantı Kongresi’nin düzenlendiği, Kurtuluş Savaşı’nın “ilk ateş” emrinin verildiği, her bir ferdi Cumhuriyet’e sevdalı, güzide bir memleket olduğunu söyleyen Vali Köşger, “Adana, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük tutkusunun bir simgesidir. İnanıyorum ki, bu topraklardan yetişen mert insanlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet’e sahip çıkma, onu koruma; azim, kararlılık ve kudretine sahiptir.” dedi.

 

100 yıl önce “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!” şiarıyla şahlanan milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde; bağımsızlığa, özgürlüğe ve eşitliğe olan inancıyla kendisine yepyeni bir yol çizdiğini söyleyen Vali Köşger, “İşte bu yol, büyük Türk milletinin bekasının ve muasır medeniyetler seviyesine çıkma yolunda hak ettiği yeri almasının yegâne biçimi olan Cumhuriyet’tir. Şan, şeref ve kahramanlık dolu bir mücadeleden sonra kanla, irfanla kurduğumuz; temelleri ulusal iradenin egemenliği üzerine inşa edilen Cumhuriyet’imiz, bize büyük bir millet ve devlet olmanın haklı gururunu yaşatan en büyük değerimizdir.” dedi.

 

Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimizin, kurulduğu günden bugüne, milletimizin azim ve kararlılığı sayesinde eğitim, ulaştırma, savunma, sağlık, sanayi, kültür ve bilim alanlarında atılan büyük ve dirayetli adımlarla dünyanın dört bir yanında saygın bir aktör haline geldiğini dile getiren Vali Köşger, “Ancak elde ettiğimiz bu başarı ve kazanımlarla yetinemeyiz. ‘Türkiye Yüzyıl’ında ülkemizi muasır medeniyetlerin ötesine taşıyarak Türkiye Cumhuriyeti’ni dünyanın en gelişmiş ilk on, ilk beş ülkesi arasına girmesini sağlamak için yılmadan, yorulmadan çalışacağız. Her şeyin en iyisini hak eden, gerektiğinde ülkesi ve bağımsızlığı için yalın bedenini tüfeğe, tanka, uçağa siper eden, Alpaslanların, Fatihlerin, Nene Hatunların, Seyit Onbaşıların; Adanalı kahramanlarımızdan Sinan Tekelioğlu’nun, Saim Bey’in, Cemil Nardalı’nın, İbo Osman’ın, Gülekli Hatice’nin, Kara Fatma’nın ve ismini sayamadığımız daha nice kahramanlarımızın ruhlarını damarlarında taşıyan asil milletimize olan borcumuzu ödemeliyiz.” dedi.

 

Konuşmasının devamında ülkemizin güzel olduğu kadar zor bir coğrafyada bulunduğunu aktaran Vali Köşger, “Maalesef dört bir yanımızda savaş, kan ve gözyaşı durmuyor. 90’lı yıllarda Bosna’da yaşanan soykırım bugün Gazze’de yaşanıyor. Millî Şairimiz Mehmet Akif’in tabiriyle medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar kalan tek dişini, dün olduğu gibi bugün de adeta bir sırtlan gibi masum canlara saplamış ve daha acısı kendini uygar addeden dünya, yaşanan bu vahşet karşısında kayıtsız kalmıştır. Fakat yürekleri birleştiren büyük bir adalet ve huzur medeniyetinin mirasçıları olan bizler, bugün de mazluma kucak açan ezilenin, aman dileyenin sığındığı bir liman olmaya devam ediyoruz. İşte tam da bu yüzden, her zaman olduğu gibi Cumhuriyet’imizin yeni yüzyılında da birlik ve beraberliğimizi kavi tutmalı, farklılıklarımızı zenginlik olarak görmeliyiz. Bu necip millet, bizi ayrıştırıp aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlara, geçmişte olduğu gibi bugün de gereken dersi verecektir. Buna canıgönülden inanıyorum.” dedi.

 

Bu meyanda millî-manevî değerlerinin farkında olmayan, değerlerine yabancılaşmış, kendi kimliğinin ne ifade ettiğini bilmeyen ve de sahip olduğu bu değerleri küçümseyen, yani gaflet içinde olanların, dünya milletleri içerisindeki varlıklarını anlamlandırmaları ve kendilerine yeni kurulan dünyada yer bulmalarının mümkün olmayacağını söyleyen Vali Köşger, “Bilimin aydınlatıcı ışığı altında Cumhuriyet’imizin yetiştirdiği fikri hür, vicdanı hür, erdemli, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler, sahip olduğu tarihi mirasın kıymetini bilecek ve bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracaktır. Cumhuriyet’imizin 100. yılı, geçmişimize duyduğumuz saygıyı ve geleceğimize duyduğumuz umudu simgeliyor. Bu güzel günde Cumhuriyet’imizin değerlerini ve ilkelerini daha da yükseltmek ve gelecek nesillere daha güçlü bir Türkiye bırakmak için bir aradayız. Büyük ve güçlü Türkiye ideali için; birlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza, kardeşliğimize sahip çıkmaya, Cumhuriyet’imizin temel değerlerini her türlü tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz. Unutmamalıyız ki “Cumhuriyet”, Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli teminatıdır. Bu sebeple, Cumhuriyet’in tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir ferdi, bu bilinç doğrultusunda, kendisini modern dünyayla buluşturan cumhuriyeti korumaya ve yaşatmaya kararlıdır.” dedi.

 

Rengini şehitlerimizin ve gazilerimizin kanından alan şanlı bayrağımızın altında; vaktin tek yürek, tek vücut ve tek millet olma vakti olduğunu belirten Vali Köşger konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:  “Vakit akıl ve gönül birliği vaktidir. Vakit, ecdattan teslim alınan mirası geleceğimizin teminatı gençlere en iyi şekilde teslim edebilmek için gayret gösterme vaktidir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta; Cumhuriyetimizin banisi Gazi M. Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum. Siz Adanalı hemşerilerimin ve tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

 

Vali Köşger’in konuşmasının ardından bir öğretmen tarafından seslendirilen şiirle devam eden programda, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı. Ardından bir öğrenci cumhuriyet konulu şiirini okudu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi tarafından da halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.

Programın sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenen Cumhuriyet ve Atatürk konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren lise öğrencileri ile resim ve şiir yarışmasında dereceye giren ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ödülleri takdim edildi.

Kutlamalar, vatandaşların ilgi ve beğeniyle izlediği geçit töreninin ardından son buldu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER