Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt Cumhuriyet Meydanı'nda  vatandaşlara hitap etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Toplu Açılış Töreni'nde vatandaşlara hitap ettiği konuşmasında "Enflasyonla mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Fırsatçılara ve açgözlülere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Konuşmasına Bayburtluları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydandaki yoğunluğa işaret ederek, 28 Mayıs'taki seçimde alınan neticenin Bayburt'ta kendini gösterdiğini söyledi.

Kendisini coşkuyla karşılayan Bayburtlulara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yiğitler, kahramanlar otağı, şehitler, evliyalar toprağı, bahçesiyle bağıyla, ırmağıyla dağıyla adeta cennet bahçelerinden bir bahçeyi andıran Bayburt'u, nice Hak ve halk aşığının hikmet bahçelerinden gül devşiren Bayburt'u, vefasında, sevdasında, davasında zirvelerin şehri Bayburt'u, bugün bir kez daha aşkla, şükranla selamlıyorum." ifadesini kullandı.

Bayburt türküsündeki, "Yoktur bu dünyada yarin emsali" dizesini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Benim Bayburtlu kardeşlerimin de cihanda emsali yoktur. Vefakarlıkta sizlerin emsali bulunmaz. Gönül yüceliğinde sizlerin emsali bulunmaz. Adam tanımada Bayburtlunun emsali bulunmaz." dedi.

Bayburt'un, dünyada eşi benzeri olmadığını son seçimlerde bir kez daha gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs'ta yüzde 78,86 oy oranıyla kendisine destek veren Bayburt'un, iki hafta sonra bunu yüzde 82,45'e yükselttiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "28 Mayıs'ta yüzde 82,45 oy oranıyla yine rekor kıran, birinciliği kimseye kaptırmayan Bayburt'a teşekkür ediyorum. Sandıkları patlatan tüm Bayburtlu kardeşlerime teşekkür ediyorum. Aşkınız için, sevdanız için, gösterdiğiniz güçlü irade için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"Tüm Türkiye'ye örnek olacak yine rekor bir destek bekliyorum"

"Dik dur eğilme Bayburt seninle" sloganları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt'un, gösterdiği bu teveccühle sadece kendisine değil, Türkiye'nin geleceğine de sahip çıktığını söyledi.

Bayburtluların "Türkiye Yüzyılı'nın inşasında biz de varız." dediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rabb'im hepinizden razı olsun diyorum. Rabb'im yol ve kader arkadaşlığımızı daim eylesin diyorum. İnşallah 31 Mart 2024 mahalli idareler seçimlerinde sizlerden, şöyle tüm Türkiye'ye örnek olacak yine rekor bir destek bekliyorum." diye konuştu.

"Gelecek seçimlerde millî iradeye, demokrasiye sahip çıkıyor muyuz? 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta olduğu gibi 31 Mart'ta da sandıkları yine patlatıyor muyuz?" sorularına alandakilerin verdiği "Evet" yanıtının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Söyleyim Bayburt'un vasf-ı hâlini/Ülkede bulunmaz bir eşin Bayburt/Bülbüller çekerler ah-u zarını/Seherde ötüşür kuşların Bayburt/Kahramanlar yurdu Bayburt otağı/Şehitler yurdudur Kop Dağı/Bizim elin vardır bahçesi bağı/İçinde salınsın sunalar Bayburt." dizelerini okudu.

Kendilerinin de Bayburt'u güzelleştirmek, daha bayındır hâle getirmek için canla başla çalıştıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bayburtlu kardeşlerimize şükran borcumuzu, yeni eserler ve hizmetlerle ödemenin gayretindeyiz. Bugün de şehrimize teşekkür etmeye elimiz boş gelmedik. Sizlerle hem kucaklaşalım hem de inşası tamamlanan yatırımlarımızın toplu açılışını yapalım istedik. Tek bir açılış töreniyle farklı alanlarda pek çok yatırımı sizlerin istifadesine sunuyoruz. Millî savunmada; Bayburt Arpalı Kışlası'nın birinci etabını, içişlerinde; hükümet konakları, acil çağrı merkezi ve müze yapım işlerini, eğitimde; halk eğitim merkeziyle birlikte ilk, orta ve lise seviyesinde okulları ve spor salonlarını, yükseköğrenimde; Bayburt Üniversitemizin kampüs alanını resmen hizmete alıyoruz.

İlaveten gençlik ve sporda; 1642 kapasiteli yüksek öğrenim yurdunun yanı sıra yüzme havuzlarını, sağlıkta; Bayburt, Aydıntepe, Demirözü hastanelerimizle beraber diğer sağlık hizmetlerini, tarım ve ormanda, 835 milyon yatırım bedeliyle şehrimizin gurur abidesi olacak Kırklartepe Barajı'nı devreye alıyoruz. Bayburt Tarım İl Kampüsü yanında göletlerden taşkın koruma projelerine pek çok yatırımın açılışını gerçekleştiriyoruz. Böylece yedi farklı alanda, her biri şehrimize değer katan ve katacak olan 36 projemizin resmî açılışını bugün yapıyoruz. Toplam yatırım bedeli 2 milyar 689 milyon lirayı aşan bu eser, hizmet ve projelerin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserlerin Bayburt'a kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı ve kurumlarımızı tebrik ediyorum."

Bayburtluların ilgi ve alakasının sorumluluklarını da artırdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emniyetten Bayburt'ta meydanda 40 bin kişi olduğu bilgisini aldığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt'un 31 Mart'ta oy oranının daha farklı olacağını, hedefin büyük olduğunu ifade ederek, alandakilere "Hedefi büyütmeye devam ediyor muyuz?" diye sordu.

"Başka bir şey demirem, ben seni çok sevirem" pankartını okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben de sizleri çok sevirem." dedi.

Türk siyasi tarihinin en önemli seçimlerinden birinin geride kaldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin takdiriyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ikinci döneminde, 5 yıl daha ülkeye hizmet etme imkânına kavuştuklarını anımsattı.

Süratle kabineyi oluşturup, milletin taleplerini ve ülkenin sorunlarını çözmeye başladıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretle çalışanlardan memurlara, çiftçilerden gençlere toplumun farklı kesimlerine yönelik birçok müjde verdiklerini söyledi.

Son olarak, dün emeklilerin maaşlarıyla ilgili düzenlemeyi Meclis'in onayına sunduklarını anlatanCumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"2023 yılının ilk 6 ayında TÜFE oranı yüzde 19,77 olarak gerçekleşti. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerimize enflasyon zammına ilave refah payı verilerek zam oranını yüzde 25'e yükseltiyoruz. Memur emeklisi kardeşlerimiz için toplu sözleşme hükümleri gereğince öngörülen zam oranı yüzde 17,55 olacaktı. Buna ilaveten, refah payı verilerek zam oranını yüzde 25'e çıkarıyoruz. Böylece SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklilerimize aynı oranda zam yapıyoruz. Enflasyonun üzerinde yaptığımız artışlarla, emeklilerimizi enflasyona ezdirmeme sözümüzü tutuyoruz."

"Vatandaşın lokmasına uzanan kirli ellere müsamaha etmeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerle ilgili düzenlemenin hayırlı uğurlu olması dileklerini ileterek, "Enflasyonla mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Fırsatçılara ve açgözlülere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Üç kuruş daha fazla kazanmak için vatandaşın lokmasına uzanan kirli ellere müsamaha etmeyeceğiz. Ticaret Bakanlığımız, vatandaşımızdan gelen şikayetleri dikkatle inceliyor. Hileli yöntemlere başvuranlarla ilgili gerekli işlemler yapılıyor ve yapılacak." diye konuştu.

Hayat pahalılığı ile mücadelelerinin kararlı bir şekilde süreceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maalesef hırsızlar çok. Bu hırsızlara da gereken hesabı soracağız." dedi.

Koronavirüs salgınının küresel ekonomide dengeleri tamamen altüst ettiğini, tedarik zincirlerinin kırılıp, fabrikaların aylarca kapalı kaldığını, üretimin birçok yerde durma noktasına geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle sağlık alanında, gelişmiş ülkelerde bile çok ciddi sorunlar, kötü manzaralar yaşandığını anımsattı. Erdoğan, bu sürecin suhuletle atlatıldığını vurgulayarak, hiçbir insanı çaresiz, sahipsiz bırakmadıklarını söyledi.

"Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta da adil ve dengeli bir tutum takındık"

Salgın krizi bitti derken, Karadeniz'deki komşu iki ülke arasında savaşın patlak verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enerji ve gıda fiyatları tüm dünyada rekor seviyelere çıktı. Türkiye olarak, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta da adil ve dengeli bir tutum takındık. Savaş lobisinin, ülkemizdeki muhalefeti de kullanarak, bizi ateşe atmasına izin vermedik. Ukrayna ile ilişkilerimizi güçlendirirken, Rusya Federasyonu'yla münasebetlerimizin bozulmasına müsaade etmedik." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'i İstanbul'da misafir ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Sayın Putin'le yakın diyaloğumuzu zaten sürdürüyoruz. İnşallah Ağustos ayında da Sayın Putin ile bir araya geleceğiz. Diplomatik hamlelerimizle, hemen yanı başımızda 1,5 yıldır devam eden savaşın olumsuz etkilerinden ülkemizi korumaya çalışıyoruz. Ancak, çevremizde yaşanan her hadisenin Türk ekonomisine yansımaları oluyor. Bu etkileri sadece bizler değil, Avrupa'dan Amerika'sına herkes hissediyor. Türkiye'nin bu ülkelerden farkı, 6 Şubat'ta tarihinin en büyük tabii afetlerinden birine maruz kalmasıdır. 50 bini aşkın insanımızın hayatını kaybettiği 6 Şubat depremlerinin, ülkemiz ekonomisine maliyeti nedir biliyor musunuz, 104 milyar dolar. Bütün bunların altından yine biz kalkıyoruz, biz kalkacağız. Ve özellikle bu sahte muhalefetin oyunlarına da gelmeyeceğiz. Gelişmiş ülkeler dahil, hemen hiç kimse böyle bir yükün altından rahatça kalkamaz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremle mücadele noktasında da başarılı bir sınav verdiklerine işaret ederek, enkazları kısa sürede kaldırdıklarını, 120 bine yakın konteynerin kurulumunu tamamladıklarını ve 180 bin civarında deprem konutunun inşa sürecini başlattıklarını aktardı.

Şehirleri hızlıca ayağa kaldırmak için gayret gösterdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk bir sene içerisinde 319 bin konutu depremzedelerimize teslim edeceğiz. Toplamda ise 650 bin konut yapacağız. Depremin izlerini tamamen silinceye kadar, gece-gündüz demeden çalışacağız." dedi.

"Dertlerimize birlikte çare üretecek, yaralarımızı birlikte saracağız"

Depremin yaralarını milletçe sarmadan, huzura eremeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"14 milyon vatandaşımız sıkıntı çekerken, biz hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza devam edemeyiz. Bu felaketin üstesinden 85 milyon olarak hep birlikte geleceğiz. Zorlukları hep birlikte göğüsleyeceğiz. Engelleri hep birlikte aşacağız. Dertlerimize birlikte çare üretecek, yaralarımızı birlikte saracağız. Sevinçlerimizi paylaştığımız gibi acılarımızı da paylaşacağız. Bunu başardığımızda, kimse bizim yolumuzu kesemez. Biz, bir ve beraber olursak, Türkiye'nin şahlanışına kimse set çekemez. Türkiye Yüzyılının bir hedef olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşmesi, bizlerin el ele, gönül gönüle vermesine bağlıdır, aynen burada olduğu gibi. Bayburt'un her zaman olduğu gibi yine örnek bir tavır sergileyeceğine inanıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt türküsünün "Bu dağda maral gezer/ Zülfünü tarar gezer. Dağ bizim maral bizim/ Eller burda ne gezer." sözlerini okudu ve "Evet, eller bizim derdi anlamaz. Sırf 'oy vermediler' diye insanları kapı dışarı eden bu muhalefetin, ülkeye de millete de faydası olmaz." değerlendirmesinde bulundu.

Seçim kazanmak uğruna terör örgütleriyle bile işbirliği yapanlardan bu millete hiçbir fayda gelmeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların siyaset sahnesinde niçin bulunduklarını sizler de görüyorsunuz değil mi? Sabah akşam kavgalarını izlemekten millete artık gına geldi, gına. Düne kadar birbirlerine serenat yapıyorlardı, bugün hakaret ediyorlar. Düne kadar övdükleri kim varsa bugün hepsini yerin dibine sokuyorlar. Düne kadar ülkenin başına getirmeye çalıştıkları adaylarını 'mandacı, tek adam, diktatör' diyerek bugün göndermeye uğraşıyorlar. Her gün kavga, her gün didişme, her gün birbirlerine ayar verme. Koltuklarını korumak dışında hiçbir gündemleri yok. Türkiye'de ne olmuş, ne bitmiş umurlarında bile değil, dünyayı zaten takip etmiyorlar. Milletin sıkıntılarına çözüm olacak önerilerini henüz duyan oldu mu?"

Muhalefetin yönettiği belediyelerde eserin, hizmetin, yatırımın kırıntısına dahi rastlanmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Seçimlerden bu yana kendi seçmenleri dâhil 85 milyonun tamamı ülkeyi bunların insafına bırakmadığı için her gün Allah'a hamdediyor. Milletimiz, bunların kayıkçı kavgalarını gördükçe 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta nasıl büyük bir tehlike atlattığını çok daha iyi biliyor. Rabb'im, bunların hırsından ülkemizi muhafaza eylesin. Rabb'im bunlara fırsat vermesin. Bizim zaten bunlardan tek bir beklentimiz var: Gölge etmesinler, başka ihsan istemeyiz. Türkiye'ye çelme takmaktan vazgeçmeleri bile ülkemiz adına büyük bir kazançtır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefete rağmen Türkiye'yi büyütmeye devam ettiklerini, hiçbir ayrım yapmadan illere hizmeti sürdürdüklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz zaten Türkiye Yüzyılı'nın inşasını her gün tuğla üstüne tuğla koyarak gerçekleştiriyoruz. Bunun en güzel örneği Bayburt'tur. Bayburt'a hükümetlerimiz dönemlerinde toplam 15 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık." diye konuştu.

"İlk Evim Projemiz kapsamında Bayburt'ta 252 konut inşa edeceğiz"

Eğitimde 602 bin yeni derslik inşa ettiklerini, üniversiteyi faaliyete aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 bin 943 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurtları açtıklarını, farklı branşlarda 9 spor tesisi yaptıklarını dile getirdi.

Sosyal yardımlarla şehre toplam 545 milyon lira tutarında kaynak aktarıp destek olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sağlıkta toplamda 270 yataklı 4 hastane dahil 15 sağlık tesisi kazandırdık, 6 sağlık tesisinin proje çalışmaları devam ediyor. TOKİ vasıtasıyla 908 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik, 1023 konutun yapımına devam ediyoruz. İlk Evim Projemiz kapsamında Bayburt'ta toplam 252 konut inşa edeceğiz. İlk Evim Arsa Projemiz kapsamında 257 konutluk altyapısı hazır müstakil ve müşterek arsalarımızı sizlerin hizmetine sunacağız. İktidara geldiğimizde il sınırları içerisinde arıtma tesisi bulunmazken bugün bir atık su arıtma tesisi ile belediye nüfusunun yaklaşık yüzde 81'ine hizmet vermekteyiz."

Bayburt Millet Bahçesi'nin proje çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılına kadar kentte sadece 2 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, bunu 104 kilometreye çıkardıklarını bildirdi.

"Bayburt'un içme suyu meselesini garanti altına aldık"

Araklı-Dağbaşı-Uğrak-Salmankaş Tüneli ve bağlantı yollarını tamamlayarak trafiğe açtıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon-Aşkale yolu ve proje içindeki KOP Tüneli'nde yapım çalışmalarının süratle devam ettiğini söyledi.

Projeyi 2025'e kadar tamamlamayı hedeflediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etti:

"Bayburt ve Gümüşhane'ye hizmet verecek yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanının inşası sürüyor. İnşallah en kısa zamanda Gümüşhane ve Bayburt'a hizmet verecek havalimanımızı bitiriyoruz. Son 21 yılda Bayburt'a 10 baraj, bir gölet, 15 sulama tesisi, bir içme suyu tesisi, 51 taşkın koruma tesisi, 2 arazi toplulaştırma ve 3 hidroelektrik santral olmak üzere toplam 83 tesis inşa ettik. Bayburt'un içme suyu meselesini garanti altına aldık. Bayburtlu çiftçilerimize toplam 400 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. İnşa ettiğimiz sulama tesisleriyle Bayburt'ta 175 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık."

Bayburt'taki iş yerlerine toplam 123 milyon lira prim teşviki vererek destek olduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerjide Bayburt, Aydıntepe ve Demirözü'ne doğal gaz arzı sağladıklarını, gelecek dönemde Bayburt'u daha çok, daha büyük ve daha fazla hayata dokunan hizmetlerle buluşturacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız." sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından video konferansla bağlantı yaparak Kırklartepe Barajı'nın ve yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılışını yaptı.

Bayraklarla süslenen Cumhuriyet Meydanı'nın çevresine "Sayın Cumhurbaşkan'ım vefanın şehrine hoş geldiniz", "Reis, dün de bugün de yarın da varlıkta ve darlıkta Bayburt hep senin yanında", "Sayın Cumhurbaşkanı'm Dede Korkut diyarı Bayburt'umuza hoş geldiniz", "Adam yine kazandı, dayanabilirsen dayan. Bay bay Kemal", "Türkiye Yüzyılı'ndan Türkiye'nin bin yılına" yazılı afişler asıldı.

Programa Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı AK Parti Ankara Milletvekili Vedat Bilgin, AK Parti Bayburt Milletvekili Orhan Ateş, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, AK Parti İl Başkanı Hacı Ali Polat ve MHP İl Başkanı İsmail Durmuş da katıldı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER