Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası Koronavirüsle ilgili yeni tedbirleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası Koronavirüsle ilgili yeni tedbirleri açıkladı

3,5 saat süren kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan koranavirüs ile ilgili yeni tedbirleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Ekonomide cari açığın azaltılmasına yönelik çok sayıda reform mahiyetinde düzenlemeyi hayata geçirdik. Reformlara sahip çıkacağız.

En önemli reformumuz milletimize verdiğimiz sivil anayasa sözümüzdür. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yeteneklerini salgın döneminde daha iyi gördük. Yeni anayasa süreci Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin tahkimi için de fırsat olacaktır. Her türlü teklife açığız.

Salgın tedbirlerden etkilenen kesimler başta olmak üzere hepimizin hayatında zorluklara yol açmıştır. Fabrikalarda çarklar hiç durmadı, ürünlerin iç ve dış pazara ulaşmasında hiçbir aksaklığa izin verilmedi.

"HERKES KENDİNİN POLİSİ OLMALI"
Tedbirleri en makul şekilde uygulayan ülkelerden biriyiz. Ülkemizi salgından kurtarmanın yolu kurallara riayet etmekten geçiyor. Salgının tedbirleri konusunda herkesin polisi kendi olmak zorundadır. Salgınla ilgili tüm gelişmeleri detaylıca inceledik.

KISITLAMA AÇIKLAMASI
Aşılamada 15 milyon rakamına ulaşmamızı etkilerini sahada görmeye başladık. İleri yaş gruplarının vaka, hasta, yoğun bakım rakamları içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Her ne kadar vaka sayıları artsa da yatan hasta, yoğun bakım hastası oranları aynı d üzeyde yükselmiyor. Vaka ve hasta bunun yanında vefat sayılarının artması mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır.

58 İL KIRMIZI KATEGORİDE
Çok yüksek grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Yaptığımız değerlendirmeler bütün bunlar ışığında şu hususları milletimizle bugün paylaşma kararı aldık.

HER GÜN KISITLAMA DEVAM EDECEK
Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21 ve sabah 5 olarak haftanın her günü devam edecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecektir.

Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uyu şekilde çalışabilecek. Sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecek. Ramazan ayında hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız.

RAMAZAN AYI
Bu mübarek ay boyunca hafta sonları ülke genelinde sınırlama uygulayacağız. Ramazan ayı boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisiyle sınırlandıracak. Ramazan ayında toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştiremeyecek. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe işletmelerine bazı katkılar sağlayacağız.

Nisan ve Mayıs ayında normalleşme, ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta kapsamında prim uygulamasını üstlenecek ve bunlara 1500 lira nakdi yardım yapılacaktır.

Vatandaşlarımızdan bu süreci dikkatle ve hassasiyetle değerlendirmelerini rica ediyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Hepinize ve saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Kalın sağlıcakla."


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER