Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Son olaylarla birlikte İsrail-Filistin meselesine adil bir çözüm bulunmadığı takdirde Orta Doğu’da barışın hâkim olamayacağı artık iyice anlaşılmıştır. Kalıcı barışın tek yolu ise 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğü haiz Filistin Devleti’nin tesisidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’nin Filistin meselesinde duruşunun, hassasiyetinin ve Filistin halkına olan güçlü desteğinin belli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “7 Ekim’den beri bu yönde olağanüstü çaba harcadık. Yaptığımız her görüşmede, her yurt dışı ziyaretimizde işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İsrail saldırıları gündemimizin ilk sırasında yer aldı. İnsani yardım noktasında bugüne kadar toplam 37 bin tonu aşkın malzemeyi gemiler ve uçaklarla bölgeye sevk ettik.”

900’den fazla hasta ve refakatçiyi tedavi için Türkiye’ye getirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’de bir sahra hastanesi kurulması için çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Son olaylarla birlikte İsrail-Filistin meselesine adil bir çözüm bulunmadığı takdirde Orta Doğu’da barışın hâkim olamayacağının artık iyice anlaşıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kalıcı barışın tek yolu ise 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğü haiz Filistin Devleti’nin tesisidir. Uluslararası toplumun bunun yerine, süregelen işgalin sonuçlarını yönetmeye çalışması beyhudedir; anlamsız ve faydasız bir yaklaşımdır. Bu itibarla, sorunun taraflarına da yardımcı olacak şekilde tüm ilgili devletlerin elini taşın altına koyması gerekiyor” dedi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER