Cumhurbaşkanı Erdoğan, 60 bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni'ne katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 60 bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni'ne katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 60 bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni'nde yaptığı konuşmada, “Kentsel dönüşüm projeleriyle şehirlerimizi âdeta yeni baştan inşa ederken hiçbir vatandaşımızı da mağdur etmedik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dörtyol Meydanı'nda 60 bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni'ne katılarak bir konuşma yaptı.

Törene katılanları selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta Cuma günü, restorasyonu tamamlanan Ayazma Cami ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesini hizmete açtıklarını hatırlatarak, “Temmuz ayında İbn Haldun Üniversitemizin mezuniyet törenine katıldık. Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul boğazı üzerinden taşınması törenine şahitlik ettik.  Yine geçtiğimiz ay, Eyüpsultan Belediyemizin toplu açılış törenini yaptık. İstanbul’da yenilenen arkeoloji müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin yakın tarihindeki en büyük ihanet olan 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü vesilesiyle şehit ve gazilerimizi Saraçhane’de andık. İstanbul’un fethinin 569’uncu yıl dönümünün coşkusunu da millet bahçesi olarak düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında hep beraber yaşamıştık. Görüldüğü gibi eğitimden kültür-sanata, uluslararası etkinliklerden millî bayramlarımıza kadar ülkemize ve şehrimize değer katan her anında İstanbul’la birlikte olduk, birlikte oluyoruz” açıklamasında bulundu.

“AFETLERİN YIKICI ETKİLERİNE KARŞI TEDBİR ALMAK BİZİM ELİMİZDEDİR”

Bugün de İstanbul için önemli bir tören vesilesiyle Esenler’de vatandaşlarla bir araya geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyorsunuz, iki gün önce, 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23’üncü yıl dönümüydü. Depremin üzerinden 23 yıl geçti ama acısı yüreklerimizde hâlâ ilk günkü gibi tazedir. Rabbimden bizleri her türlü afetten ve felaketten muhafaza eylemesini diliyorum” dedi.

“Afetleri engellemek beşeri olarak bizim elimizde değil, ama afetlerin yıkıcı etkilerine karşı tedbir almak bizim elimizdedir, bizim sorumluluğumuzdadır” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bunun için, hükûmete gelir gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde büyük bir kentsel dönüşüm çalışması başlattıklarını belirtti.

Amaçlarının, Türkiye’nin hiçbir yerinde, afetlere karşı dayanıksız, sağlıksız, metruk ve çirkin yapı bırakmamak olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kentsel dönüşüm projeleriyle şehirlerimizi âdeta yeni baştan inşa ederken hiçbir vatandaşımızı da mağdur etmedik. Yapı denetim sistemini, teknolojik imkânları da kullanarak, geliştirerek yapı inşasında eski kötü alışkanlıkların önünü tamamen kestik. Hamdolsun bugüne kadar 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık.”
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER