Çukurova Üniversitesi “Tanıtım ve Tercih Günleri - 2023” Başladı

Çukurova Üniversitesi “Tanıtım ve Tercih Günleri - 2023” Başladı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Tanıtım ve Tercih Günleri”nin bir yenisi daha gerçekleştirildi. Aday öğrenciler ile öğretmen ve velilerinin üniversite temsilcileri ile buluştuğu etkinlikte Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, sayısal alanda ilk 3000’e giren ve Çukurova Üniversitesini tercih edecek olan öğrencilere Çukurova Üniversite Sanayi İşbirliği Vakfı tarafından geri ödemesiz rekor burs verileceğini duyurdu. Prof. Dr. Tuncel, “Tüm insanlığa faydalı olacak bireyler yetiştirme misyonumuzla sizleri Çukurova Üniversitesine davet ediyorum” dedi.

ÇÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve tercih dönemi öncesinde adaylara yardımcı olmak amacıyla düzenlenen etkinlik, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Çukurova Üniversitesi tanıtım filminin ardından Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, öğretmen ve aileleriyle tanıtım günlerine katılan aday öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında  Çukurova Üniversiteli olmanın ayrıcalıklarından söz etti.

 

Prof. Dr. Tuncel: “Yarım Asırlık Geçmişiyle Türkiye’nin En Köklü ve En Güçlü Üniversiteleri Arasındayız”

“Üniversite tercih dönemi, hem siz sevgili öğrenciler hem de kıymetli aileleriniz için sadece bir meslek değil aynı zamanda geleceğinizi belirlemekte çok önemli yeri olan bir zaman dilimidir” diyen Prof. Dr. Tuncel, bu karar sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun; öncelikle program, sonra üniversite ve daha sonra da üniversitelerin bulunduğu şehre göre tercih yapılması olduğuna dikkati çekti.

Yarım asırlık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü ve en güçlü üniversiteleri arasında bulunan Çukurova Üniversitesinde her gencin ilgi alanlarına göre seçebileceği çok sayıda ön lisans, lisans ve lisansüstü programı bulunduğunu bildiren Prof. Dr. Tuncel, “Hayatınızın dönüm noktası olan Üniversite tercihlerinde en doğru seçimi yapmanız bundan sonraki eğitim ve meslek hayatınızın başarılı ve mutlu bir şekilde devam etmesi açısından son derce kıymetlidir. Kariyer planlama olarak da tanımlanan bu dönemde alınan kararların etkilerini yaşam boyu göstereceğini unutmayın. İşte bu noktada; gelişen dünyanın yükselen hızı ve artan bilgi ihtiyacını dikkate alarak çağa ayak uyduran, çağın ötesini öngörmeyi amaçlayan eğitim anlayışımızla Çukurova Üniversitesi olarak kendine güvenen, geleceğe güvenle, umutla ve heyecanla bakan, çözüm odaklı, ülkemize ve tüm insanlığa faydalı olacak bireyler yetiştirme misyonumuzla sizleri Çukurova Üniversitesine, tüm bu ayrıcalıkları yaşamaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

 

“Çukurova Üniversitesini Tercih Edecek Başarılı Öğrencilere Karşılıksız Burs Verilecek”

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, Çukurova Üniversitesi ve Adanalı iş insanlarının işbirliği ile kurulan ‘Çukurova Üniversite Sanayi İşbirliği Vakfı hakkında da bilgi verdi. Vakfın YKS'de sayısal puan türünde ilk 3 bine girip mühendislik ve tıp alanlarında Çukurova Üniversitesini tercih edecek öğrencilere burs vereceğini hatırlatan Prof. Dr. Tuncel, bursların dokuz ay boyunca ve geri ödemesiz şekilde olacağını söyledi.

Prof. Dr. Tuncel şöyle devam etti;

“Geçen yıl başlattığımız ve Üniversite-Sanayi işbirliği adımlarından biri olan, Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda sayısal alanda ilk 3000’e giren ve Çukurova Üniversitesini tercih edecek olan öğrencilere vereceğimiz burs desteğini hatırlatmak isterim. 2022’de olduğu gibi 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda da Mühendislik ve Tıp alanlarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Çukurova Üniversitesini tercih öğrencilerimizden sayısal puan türünde İlk 100’e girenlere ayda 10.000 TL, 101 ile 500 arasına girenlere ayda 8.000 TL, 501 ile 1.000 arasına girenlere ayda 7.000 TL, 1001 ile 2.000 arasına girenlere ayda 6.000 TL ve 2001 ile 3.000 arasına girenlere ayda 5.000 TL burs desteği sağlanmaktadır. Burs verilen öğrenciler, belirlenen bir ortalama notun altına düşmemeleri, yıl kaybetmemeleri ve disiplin cezası almamaları kaydıyla eğitimleri boyunca her yıl Ekim ayından başlamak üzere dokuz ay boyunca geri ödemesiz bursla desteklenecekler.“

 

Geleceğimi Planlarken…

Açılış konuşmasının ardından ÇÜ Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök tarafından “Geleceğimi Planlarken” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Öğrencilerin gelecekte “keşke” dememeleri için tercih yaparken dikkat etmesi gerekenleri anlatan Doç. Dr. Kırdök, bir öğrencinin sağlıklı tercih yapabilmesi için kendisini iyi tanımasının önemli olduğunu söyledi. Adayların öncelikle kendilerine “Ben ne istiyorum?”, “Ben neyi yapabilirim?” sorularını sorup ondan sonra tercih yapması gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Kırdök, ‘adı güzel’, ‘popüler’ ya da ‘puanım yetiyor’ diye bölüm tercih etmenin yanlışlıklarından söz etti. Doç. Dr. Kırdök, “Üniversite tercihinizi lütfen 10 yıl sonrasında kendinizi hayal ederek yapın” dedi.

 

Aday öğrenciler İçin Kampüs Turu

Etkinliğe katılan öğrenciler, öğretmen ve velilerde fakülteler, enstitüler, yüksekokullar, devlet konservatuvarı, meslek yüksekokulları ve idari birimler tarafından kurulan stantları gezerek bilgi aldı. Ayrıca isteyen öğrenciler ve aileleri için de düzenlenen ring seferleri ile kampüs turu yaptırıldı. Çukurova Üniversitesi Tanıtım ve Tercih Günleri iki gün sürecek…

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER