CHP'li Adana Seyhan İlçe Belediye Başkanı Akay; 'Biz sadece Çukurova’ya dahi yetmedik'

CHP'li Adana Seyhan İlçe Belediye Başkanı Akay; 'Biz sadece Çukurova’ya dahi yetmedik'

Akif Kemal Akay başkanlığında toplanan Seyhan Belediye Meclisi, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu.

Dualarla yitirilen yaşamını yitirenler anılırken, siyasi parti gruplarının sözcüleri konuşmalarında birlik ve beraberlik mesajları verdiler. 

CHP'li Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay konuşmasında depremin yıkıma uğrattığı kentlerin her birinin birbirinden daha kötü durumda olduğuna işaretti. 

ARAMA KURTARMA EKİBİYLE SADECE ÇUKUROVA’YA DAHİ YETİŞEMEDİK

Seyhan Belediyesi olarak deprem öncesinde yapılan hazırlıkları anımsatan CHP'li Başkan Akay, “Bir arama kurtarma ekibi oluşturduk. AFAD’da bunlar akredite oldular. 25 personelimiz bu anlamda hazırlıklıydı. Çeşitli malzemeleri Altıkat köprüsü altında topladık. Battaniyeler, çadırlar, jeneratörlerimiz hazırdı. Bir aracımız jeneratörüyle, bilgisayarıyla, telefonuyla, internetiyle hazır edildi. Ama öyle bir deprem yaşadık ki biz sadece Çukurova’ya dahi yetmedik” dedi. 

EN TEHLİKELİ ALAN BİZİM ALANIMIZ

“Bu deprem aslında bize çok şey öğretti, öğretmesi lazım” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Akay, depremlerde arama kurtarma yapması gerekenlerin göçük altında kalarak kendi canlarını kurtarmaya çalıştığını belirterek, devletin, kamunun, tüm kurumların, sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşların bu tür felaketlere hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi.

Seyhan’ın alüvyonlu  bir zemin üzerine kurulu ve bina envanteri de en eski yerleşim yeri olduğunu anımsatan Başkan Akay, “Depremin bize rastlamaması Allah’ın bir lütfu diyebilirim. Çünkü en tehlikeli alan bizim alanımız. Bunları da bilmemiz lazım. Yarın bizlerin de başına gelebilir. Herkesin başına gelebilir. Bu nedenle bugünden itibaren aslında olabilecekler şeylerde neler yapabileceğimizi bir noktada düşünmemiz lazım.  Hem tehlike anında hem de tehlike sonrasında ne yapılacağı konusunda herkesin hazır olması lazım” dedi. 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER