Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl Dönümünde Adana'da tören düzenlendi

Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl Dönümünde Adana'da tören düzenlendi

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde Adana'da tören düzenlendi.

Asri Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde Vali Dr. Süleyman Elban, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Türkiye Harp Malullü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube  Başkanı Mehmet Ali Bakır şehitlerimizin manevi huzuruna çelenk sundular.

Çelenklerin sunulmasının ardından program; saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması, saygı atışı ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Anma töreninde Şeref Defterini imzalayan Vali Elban, deftere şu satırları yazdı:

“Aziz şehitlerimiz,

Bağımsızlık sevdasını ezelden beri yüreğinde taşıyan yüce milletimizin içindeki milli egemenlik ruhunu tüm dünyaya haykırdığı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde, sizlerin manevi huzurlarınızdayız.

Tarihte eşi benzeri bulunmayan bir destan olan Çanakkale Zaferi, bizleri Cumhuriyetimize kavuşturan en önemli basamaklardan biri, bir milletin bağımsızlığı uğruna neleri feda edebileceğinin en güzel örneğidir.

Ulusumuzun ay yıldızlı al bayrağımız altında hiçbir gücün boyunduruğu altında olmaksızın hür yaşaması için ecdadımız ile kahraman ordumuz kurtuluş tarihimiz boyunca benzersiz bir mücadele vermiş, verdikleri bu mücadeleyle de dünya tarihi boyunca eşsiz bir kurtuluşu şanlı Türk tarihine nakşetmiştir.

Uğruna cansiparane savaşarak bizlere miras bıraktığınız kutsal vatan topraklarımızın emin ellerde olduğundan hiç şüpheniz olmasın. Sizler nasıl geçmişte canınız pahasına bu toprakları bizlere vatan kıldıysanız bizler de geçmişten beri yüreğimizde taşıdığımız bağımsızlık ateşiyle vatanımızı canımız pahasına korumaya her daim hazırız çünkü; yüce milletimiz hala Çanakkale’yi geçilmez kılan eşsiz ruha sahiptir. Her ne olursa olsun daima istiklal tutkumuz etrafında birlik ve beraberlik içinde toplanarak vatan topraklarımızın bir karışına dahi zeval gelmemesi için her türlü saldırıya karşı koyacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle huzurunuzda bir kez daha saygıyla eğiliyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere mukaddes vatanımızı kurtarmak, milletimizin birliğini sağlamak için mücadele eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ruhunuz şad, toprağınız bol olsun.’’

Beraberindekilerle birlikte şehitlerin kabirlerini ziyaret ederek şehit yakınlarına başsağlığı ve sabır temennilerini ileten Vali Elban, daha sonra Buruk Mezarlığı Şehitliği’nde gerçekleştirilen anma törenine katıldı.

Buruk Mezarlığı Şehitliği’nde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunulması, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şehitlik Şeref Defterini imzalayan Vali Dr. Süleyman Elban deftere:

“Aziz Şehitlerimiz,

Tarihimiz boyunca ecdadımız tarafından gerçekleştirilen destanlar zincirinin en değerli halkalarından biri olan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünü büyük bir gururla idrak ettiğimiz bugün huzurunuzda olmaktan onur duyuyoruz.

Türk milletinin zaferlerle dolu tarihinin en parlak sayfalarından biri olan Çanakkale Savaşı’nda tarihin kaydettiği en büyük savunmalardan biri yaşanmış ve elde edilen zaferle Milli Mücadelemiz taçlanmıştır.

Kazanılan bu zaferle yüce milletimiz, bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ispatlamıştır. Çanakkale, bir devrin battığı, ecdadımızın yüreğinin vatan aşkıyla attığı yerdir. Aziz milletimizin her bir ferdinin yüreği hala 107 yıl öncesinde olduğu gibi vatan sevgisiyle atmaya devam etmektedir. Bu ruh, hiçbir zaman ölmeyecek her daim canlı kalacaktır.

Bizler yolumuza Çanakkale Zaferimizin, kurtuluş tarihimizin ışığında devam ediyor, bu kutlu yürüyüşümüzde önümüze çıkan tüm engelleri yüce milletimizle el ele vererek tek tek aşıyoruz. Bize düşen en büyük görev, canınız pahasına koruyup bizlere emanet ettiğiniz kutsal vatan topraklarımızı hakkıyla korumaktır.

Toplumumuzun huzur ve güvenliğinin temini, devletimizin bekası uğruna canını dahi sakınmayan emniyet teşkilatımızın kıymetli üyelerinin, bıraktığınız bu mukaddes emaneti sonsuza kadar koruyacağından ve üstlendikleri her vazifeyi aynı bilinç ve fedakârlıkla yerine getireceklerinden, milli birlik ve beraberliğimizi sağlamak için gereken tüm fedakârlığı göstereceklerinden hiç şüpheniz olmasın.

Milletimizin üstün gayreti ile tarihimize damga vuran kahramanlık destanımızın 107. yıl dönümünde aziz hatıralarınız önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kurtuluş mücadelemize katkı sunmuş tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyorum.

Ruhunuz şad, mekânınız cennet olsun.” ifadelerini yazdı.

Verdiği istikbal ve istiklal mücadelesiyle bütün dünyaya “Çanakkale Geçilmez” dedirten aziz şehitlerimizin anısına düzenlenen tören, Kuran’ı Kerim okunması ve dualar edilmesinin ardından Vali Elban’ın şehitlerimizin kabirlerini ziyaret etmesiyle sona erdi.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER