Bilgiç, ““Adana Ticaret Borsası olarak milli mutluluğumuz elektrikli TOGG aracımızı (ATB Tahsisli) olarak teslim aldık. ”

Bilgiç, ““Adana Ticaret Borsası olarak milli mutluluğumuz elektrikli TOGG aracımızı (ATB Tahsisli)  olarak teslim aldık. ”

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, Adana ve bölgeye hizmet veren modern ve dev bir Borsa Kompleksi kazandırmanın mutluluğuyla, çağa uygun hayata geçirdikleri projelerle Cumhuriyetin yüzüncü yılına yakışan bir borsa olduklarını söyledi.


Adana Ticaret Borsası Eylül Ayı Olağan Meclis toplantısının açılışını yapan Meclis Başkanı Osman Bağış, Tarımsal üretim planlaması hakkındaki yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle ezbere üretimin sona ereceğini söyledi. 

Başkan Bağış, “Bu yönetmelikle artık çiftçi ne ekeceğini bilecek. Dengeli ve planlı üretim modeliyle hem çiftçi hem de vatandaş kazanacak. Tarım havzası veya işletme bazında asgari ve azami üretim miktarları ile ürün gurupları belirlenecek. Çiftçiler üretimini yapmak istedikleri ürünler için Tarım İl/İlçe Müdürlüklerine başvurarak izin alacaklar. Bu yönetmeliğe göre yapılan uygulamalar sonucu arz talebe göre üretim yapılacağından artık çiftçi zarar etmeyecek. Bu yönetmelik ülke tarımına ciddi ivme kazandıracaktır.” diye konuşan Başkan Bağış, Yeryüzünün gıda ihtiyacını önemli bir kısmını karşılayan buğday ekim döneminin geldiğini, üreticilerin tereddüt etmeden buğdaylarını ekmelerini, fiyat ve desteklerle kazançlı çıkacaklarını söyledi.


BİLGİÇ, “VİZYON PROJE TOGG”

Yüzüncü yılın vizyon projesinin Milli Elektrikli Otomobil TOGG’un olduğunu söyleyen ATB Başkanı Şahin Bilgiç, yaptığı aylık değerlendirmesinde “Adana Ticaret Borsası olarak milli mutluluğumuz elektrikli TOGG aracımızı (ATB Tahsisli)  olarak teslim aldık. Ülkemizdeki her türlü gelişmeleri yakından takip ediyoruz. TRUGO TOGG Elektrik Şarj Dolum İstasyonumuzu da borsa kompleksimizde hayata geçirdik. Şuan istasyonumuzda aynı anda 2 araç şarj edilemektedir. Bu kolaylıkla birlikte altyapısını hazırladığımız ikinci şarj cihazımızıda en kısa süre içinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Amacımız, şarj istasyonumuzu sadece fonksiyonel değil, aynı zamanda konforlu hale getirerek araç sahiplerinin dinlenebileceği, çay kahve içebilecekleri alanlarıda hayata geçireceğiz. Adana Ticaret Borsamız yüz yılı aşkın hizmet veren bir borsadır. Buna yakışan faaliyetleri hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu kararların alınmasında fedakarca davranan meclisimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”


SOYAYA ENAZ 2.5 LİRA DESTEK VERİLMELİ

Başkan Bilgiç, “Yaşadığımız ve hizmet ettiğimiz Çukurova Bölgesi coğrafi konumu, iklim ve toprak yapısı bakımından sadece ülkemizin değil dünyanın en verimli ve önemli bölgelerin başında geliyor. Çukurova olarak bu avantajlardan yeteri kadar faydalanıldığını, katmadeğer artışı yaptığımızı söyleyemiyorum. Narenciye, soya ve pamuk hasadı Eylül ayı itibariyle başladı. Soya Fasulyesinin yüzde 95’ini dışarıdan alıyoruz. Yüzde 5’ini ülke olarak biz üretiyoruz. Bu yüzde 5’in yüzde 60-70’ini Adana üretiyor. Soyaya verilen 60 kuruş desteğin enaz 2.5 liraya yükseltilmesi lazım. Protein bakımından çok zengin olan soya stratejik üründür. Stratejik ürünler ciddi olarak mutlaka desteklenmelidir. Bu destek ile dışa bağımlılığı ne kadar aşağılara indirirsek ülke ekonomimize fayda sağlayacağı gibi kendi üreticilerimizide desteklemiş oluruz. Narenciye Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) desteği biran önce açıklanmalıdır. Bu sadece limonda değil, narenciyenin diğer türlerinde de uygulanmalıdır. Üreticiler mutlaka rahatlatılmalıdır.”


OVP’DE TARIMLA İLGİLİ PROJEKSİYON UYGULANABİLİRSE FAYDALI OLABİLİR

Eylül ayında açıklanan, tüm sektörler de olduğu gibi tarım sektörünün de 2024, 2025 ve 2026 yıllarına ilişkin yol haritası ve kamunun sektörlere bakış açısını gösteren Orta Vadeli Program (OVP)’de tarımla ilgili projeksiyonun uygulanabildiği takdirde faydalı sonuçlarını görebileceklerine inandıklarını ifade eden Başkan Bilgiç, “OVP’nin, yeni dönemde ekonomi politikalarında öngörülebilirliği artırarak, beklentilere yön vermesi ve yatırım ortamına önemli katkı sunması amaçlanmaktadır. Tarım sektörünün büyümesi için uygulanacak politika ve tedbirler olarak; Tarım arazilerinin korunması, amacı dışında kullanımının önüne geçilmesi, etkin kullanımı için zorlayıcı ve özendirici düzenlemeler hayata geçirilerek ekilebilir ve sulanabilir alanların artırılacak olmasını, gıda fiyatlarında istikrarı ve gıda arz güvenliğini sağlamayı teminen arazinin verim kabiliyeti ile birlikte yağış ve sulama imkânları da gözetilerek stratejik tarım ürünlerinde hedef yeterlilik oranları belirlenerek üretim planlamasının yapılacak olmasını olumlu buluyoruz.”


TÜRK DEVLETİ KENDİ ÜRETİCİSİNİ MUTLAKA KORUMALIDIR

Bir zamanlar filmlere konu olan Çukurova’nın Beyaz Altını pamuk’ta yüzde yüzde 50’den fazla dışa bağımlı olunduğuna dikkat çeken Başkan Bilgiç, “Şuan pamukta neredeyse ‘yok’ denilecek halde bir üretimimiz var. Pamukta dışa bağımlılığı asgariye indirmek için sadece Çukurova’da değil, pamuk yetişen her yerde pamuk ekilmelidir. Şuan 160 kuruş olan prim desteğininde enaz 3 TL’ye çıkarılması lazım. Çukurova’da üretilen pamuğun maliyetine bakıldığında enaz 22 lira gibi bir rakam görülüyor. Ticaret Borsamız Elektronik alım satım salonumuzda geçtiğimiz günlerde yeni sezon ürünü Preseli Pamuk 45.100 TL/Kg’dan satıldı.

Bu fiyatlarında yükselmesine ve kütlü pamuğa yansımasını dolayısıyla üreticilerimizin alın terinin karşılığını almalarını arzu ediyoruz. Üreticinin zarar etmeyeceği, tekrar üretmeyi kendisine hedef koyabileceği bir fiyat belirlenmeli ki pamuk ekimi bölgemizde unutulmasın. Adanamız için pamuk, olmazsa olmazımızdır. Ülkeler dışa bağımlı olarak asla yaşayamazlar. Bu yüzden kendi üretim alanlarımızda üretim yapmalıyız. Türk devleti kendi üreticisini mutlaka korumalıdır. İthalat yapıldığı süre devletler kendi üreticisine vereceği parayı başka ülkenin üreticisine vermiş oluyor. Onları kazandırmış oluyor. Tarımda katma değerli hale getireceğimiz ürünlerle kendi üreticimizi her zaman desteklemeliyiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ATB meclis gündem maddelerine geçildi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER