Başkan Uludağ'dan 5 Ocak Mesajı

Başkan Uludağ'dan 5 Ocak Mesajı

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Adana'nın Düşman İşgalinden Kuruluşu’nun 101. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Uludağ mesajında “Bugün 101. yılını kutladığımız 5 Ocak Adanamızın düşman işgalinden kurtuluş günü, aziz şehrimizin sadece bir kurtuluş günü değil aynı zamanda bu milletin esir edilemeyeceğinin dost düşman bütün dünyaya haykırıldığı günün adıdır” dedi.

Başkan Uludağ, mesajında, Türk Milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde giriştiği ve gerçek bir vatanseverlik destanı olan Kurtuluş Savaşı’nın her aşamasında bağımsızlığını, özgürlüğünü ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını tüm dünyaya gösterildiğinin altını çizdi.

“5 OCAK BU MİLLETİN ESİR EDİLEMEYECEĞİNİN BÜTÜN DÜNYAYA HAYKIRILDIĞI GÜNDÜR”

Kurtuluş Mücadelesi ateşinin Adana’da yakılmasının Adanalılar için ayrı bir övünç kaynağı olduğunu belirten Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 31 Ekim 1918 tarihinde Adana’ya gelerek, İskenderun’a çıkartma yapmayı planlayan İngiliz ve Fransızlara ateşle karşılık verileceğini belirtmesiyle, kurtuluş kıvılcımının bu topraklarda ateşlendiğini belirtti. Başkan Uludağ mesajında şu ifadelere yer verdi “ Bugün hepimizin gururla andığı, Milli Mücadelemizin şanlı günlerinden 5 Ocak Adanamızın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinde, başta Adana’mız olmak üzere Çukurova’mızın çok önemli bir yeri vardır. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Bende bu vakayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur.” Sözünde belirttiği gibi Türk milletinin zincirlerini kırarak elde ettiği bağımsızlığın temellerinin Adana’da atıldığının bir göstergesi olması açısından da bizim için ayrı bir değer ve önem arz etmektedir. Tarihin hiçbir döneminde bağımsızlığından ödün vermeyen aziz milletimizin, o dönemde de Gülekli Hatice, Molla Nasrullah, Saim Bey, Ahmet Remzi Yüreğir Gamalı Fatma, Bağtepeli Zeynep Hatun, Tufan Paşa, Tayyar Rahime, Sinan Tekelioğlu, Kara Fatma, Sabit Efendi, İbo Osman, Kara Fatma, Gizik Duran ve sayısız nice kahramanlarıyla, her şart ve durum karşısında varıyla yokuyla devletinin yanında olmuştur. Bu birlik ve azimle verilen mücadeleler neticesinde, aziz şehrimiz Adana, düşmanı bu topraklardan atarak, özgürlüğüne kavuşmuştur. Dolayısı ile 5 Ocak, Adanamızın düşman işgalinden kurtuluş günü olmasının yanı sıra, aziz şehrimizin sadece bir kurtuluş günü değil aynı zamanda bu milletin esir edilemeyeceğinin dost düşman bütün dünyaya haykırıldığı günün adıdır.”


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER