Bakan Uraloğlu, İskenderun OSB kavşağı ve bağlantı yolunun açılışını yaptı

Bakan Uraloğlu, İskenderun OSB kavşağı ve bağlantı yolunun açılışını yaptı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İskenderun OSB kavşağı ve bağlantı yolunun açılışını yaptı.

Bakan Uraloğlu, İskenderun OSB kavşağı ve bağlantı yolunun açılışında yaptığı konuştu. Uraloğlu, 6 Şubat depremlerinin üzerinden 10 ay geçtiğini, depremin ilk gününden itibaren çalışmaları titizlikle sürdürdüklerini belirtti.

Bakanı Uraloğlu, şöyle devam etti: 
"Şu anda da Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ve hükümetimizin önceliği, 6 Şubat depremlerinin etkilerini tamamen ortadan kaldırmak. Ülkemiz genelindeki çalışmalarımızı kesintisiz bir şekilde devam ettirirken, gözümüz ve kulağımızı deprem bölgesinden çekmedik ve dikkatimizi daha da yoğunlaştırdık. Bunun için de kabinedeki bütün bakan arkadaşlarım kendi konularıyla alakalı temaslarda, tespitlerde ve çalışmalarda bulunmak için sürekli bölgeye geliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak bizler de buraya gelmeden önce Hatay Havalimanı'mızdaki yenileme ve İskenderun sahilindeki tahkimat çalışmalarımızı yerinde inceledik."

"Bölünmüş yol ağımızı toplamda 29 bin 283 kilometreye ulaştırdık"

"Sayın Cumhurbaşkanı'mızın vizyonunda gerçekleştirdiğimiz projelerle, Türkiye Yüzyılı'nda şehirlerimizi birbirine daha da yaklaştırıyor, ulaşım altyapısını güçlendiriyoruz. Kara yolları yük ve yolcu taşımacılığında sağladığı esneklikle ön plana çıkan dinamik ulaşım modlarımızdan biridir. 2002 ile 2023 yılları arasında tam 23 bin 182 kilometre yol yaparak bölünmüş yol ağımızı toplamda 29 bin 283 kilometreye ulaştırdık. Artan yolcu ve yük trafiğinin sağlıklı olarak sürdürülebilmesi de yol ağı ve standartlarının yükseltilmesiyle mümkündür. Ülkemizde trafik akışının yoğunlaştığı doğu-batı ve kuzey-güney koridorlarını belirleyerek bu akslarda yol standartlarını yükselttik ve yükseltmeye devam ediyoruz. 2028 yılında bölünmüş yol ağımızı 31 bin 250 kilometreye, 2053 hedeflerimiz kapsamında da 38 bin 60 kilometreye yükseltmeyi planlıyoruz."

"Hayata geçirdiğimiz İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Otoyol-Devlet Yolu Bağlantı Kavşağı projesi de en önemli kara yolu projelerimizden biriydi. 3,9 kilometresi bölünmüş yol, 6,1 kilometresi ise tek yol olmak üzere toplam 10 kilometre uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplama standardında tamamladık. Projeyle otoyoldan devlet yoluna kavşak düzenlemesi yaparak, özellikle ağır tonajlı ve sınai amaçlı trafiğin İskenderun Organize Sanayi Bölgesi'ne ve demir-çelik tesislerine ulaşım standardını artırdık. Organize Sanayi Bölgesi, demir-çelik tesisleri ve bölgede hizmet veren 2 limanın otoyola bağlantısı, İskenderun kavşağı üzerinden 20 dakikada sağlanırken kavşağımızla sadece 2 dakikaya düştü. Böylece bölgede üretilen ürün ve hizmetlerin İskenderun Limanı'na ve pazarlara hızlı ve konforlu ulaşımını tesis ettik. Bu bağlantımız sayesinde zamandan 263 milyon lira, akaryakıttan 228 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 491 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Çevreye zarar veren araçların karbon emisyonunu da 27,930 ton azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlayacağız."

Türkiye Yüzyılı'na yakışan eserlerle Türkiye'nin geleceğini inşa ettiklerini, hizmet odaklı yaklaşımlarıyla ülkeye dünya standartlarının üzerinde projeler kazandırdıklarını vurgulayan Uraloğlu, 2002'den bu yana azim ve gayretle çalışarak ülkeyi ulaşımda, haberleşmede, bilişimde dünyayla rekabet eden bir güç haline getirdiklerini söyledi.

"Dörtyol-Hassa" dedikleri Amanoslar'ı demir yolu ve kara yoluyla geçecek olan önemli projelerinin bu yıl bitmeden ihalesini yapacaklarını dile getiren Uraloğlu, ayrıca Belen'de sıkışan trafiği rahatlatacak, Hatay'ı, İskenderun'u daha da geliştirecek İskenderun-Hatay Otoyolu ihalesini de gelecek yılın ilk aylarında yapacaklarını ifade etti.

Uraloğlu, "Bu hizmetlerimizle Hatay'ın tamamını inşallah 2024 Mart ayından sonra büyükşehir de dahil olmak üzere AK Parti belediyeciliğiyle tanıştırmış olacağız ve hizmetlerimizi artırmış olacağız." diye konuştu.

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen, AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel ve İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı'nın konuşmalarının ardından İskenderun OSB Kavşağı ve bağlantı yolu törenle hizmete açıldı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER