Bakan Soylu Kırmızı Dosyayı açtı, Adana Seyhan Belediyesi'ndeki PKK/KCK bağlantılarını tek tek ifşa etti

Bakan Soylu Kırmızı Dosyayı açtı, Adana Seyhan Belediyesi'ndeki PKK/KCK  bağlantılarını tek tek ifşa etti

Bakan Soylu Kırmızı dosyayı açtı. Adana Seyhan Belediyesi'ndeki PKK/KCK Terör bağlantılarını tek tek ifşa etti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde belediyelere yönelik yapılan terör soruşturmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Belediyelerde terör soruşturmaları ile ilgili olarak, 74 belediyede terörle bağlantılı 88 soruşturma yürütüldüğünü, bunlardan 79’unun tamamlandığını açıkladı.

Adana Seyhan İlçe  Belediyesiyle ilgili tespitleri de açıklayan Bakan Soylu, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk'un görevden uzaklaştırıldığını,  görevde bulunduğu dönemde belediyeye ait şirkette işe alınan 234 kişi hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının istenmediğini ifade etti.

Bakan Soylu, "Bir diğer tespitimiz Adana Seyhan Belediyesi'ne aittir. Burada da Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Buyruk'un PKK terör örgütünün sözde bölge sorumlusu ve halen tutuklu olan terörist Mehmet Saruhanlı ile irtibatlı olduğu, ve belediyeye sözde değer ailesi olarak eleman aldığı iddiaları vardı.

Bu iddialara ilişkin 30 Haziran 2022 tarihli onayla mülkiye ve ticaret müfettişleri tarafından yürütülen soruşturmada Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk'un teröre yardım ve yataklık suçlaması ile yargılanmasının devam ettiği, aynı zamanda bakanlığımızca açığa alındığı, son mahalli idareler seçiminden incelemenin başladığı 22 Temmuz 2022 tarihine kadar Seyhan Belediyesi'ne bağlı Seyhan İmar İnşaat Kültür Sağlık Ticaret Anonim Şirketi'nde işe alınan 501 kişiden 234 kişi hakkında hiç bir şekilde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması talebinde bulunulmadığı,

bu şahıslardan halen belediye şirketinde çalışan 12'sinin kendilerinin veya birinci ve ikinci derecede yakınlarının çeşitli tarihlerde terör bağlantılı eylemler içerisinde bulundukları tespit edilmiştir.

Bu 12 şahıstan biri hakkında terör örgütüne üye olmak suçu çerçevesinde yürütülen soruşturma devam etmektedir. Üçünün ise PKK/KCK Terör örgütüne üye olma, PKK/KCK adına korsan gösteriye katılma, PKK/KCK terör örgütünün propagandasını yapma suçlarından mahkumiyet kararları olduğu ve bu suçları adli sicil belgelerinde görüldüğü halde, (hatırlarsanız 11 madde içinde bunu da saymıştım) belediyede çalışmaya devam ettikleri tespit edilmiştir.    

Seyhan İmar İnşaat Kültür Sağlık Ticaret Anonim Şirketi'nde personel istihdamından sorumlu olan yönetim kurulu üyeleri ile  istihdam edilen personelin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması görevi verilen belediye yetkilileri hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. 

Seyhan Belediyesi'ndeki adli soruşturma safahatı da şu şekildedir;

27 Haziran 2022 tarihinde Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında PKK/KCK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyon neticesinde örgüt yapılanmasında yer alan 37 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. 

Seyhan Belediye Başkan yardımcısı Funda Buyruk'un belediye binasında bulunan makam odasında, Binevş Kültür ve Sanat Derneği'nde ve şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda; 3 adet ruhsatsız tabanca, çok sayıda örgütsel doküman yasaklı yayın ele geçirilmiştir.

Soruşturma kapsamında Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk'un örgütle iltisaklı şahısları işe aldığı tespit edilmiştir.

Belediye çalışanı Mahsum Uzun'un da terör örgütünce sözde değer ailesi olarak adlandırılan ailelerden olduğu ve kız kardeşi 'Amara-Semsur' kod adlı Çağla Uzun'un PKK/KCK terör örgütünün kırsal alanında faaliyet yürütmekteyken 2010 yılında etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.

PKK/KCK terör örgütünün sorumlusu belediye başkan yardımcısıyla irtibat kuruyor ve sistemi koordine ediyorlar.

Ve biz bir terör soruşturması çerçevesinde buna ulaşıyoruz. Şimdi adli makamlara sevk edilen dört şahıs tutuklanmış 2 belediye personelinin de aralarında bulunduğu 27 şahsın adli kontrol kararı ile yargılanmalarına devam edilmektedir " dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER