ASKON Başkanı Çalışkan’dan Hicri Yeni Yıl Mesajı

ASKON Başkanı Çalışkan’dan Hicri Yeni Yıl Mesajı

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan Hicrî 1444’’üncü yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Çalışkan mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hicret müslümanlar için önemli bir dönüm noktasıdır. Müslümanların gerçekleştirmiş olduğu hicret ile tarihte yeni bir sayfa açılmıştır.

Hz. Ömer’in (r.a.) halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin (r.a.) teklifiyle hicri takvimin başlangıcı sayılmış ve 1444 yıldır 1 Muharrem hicri takvimin başlangıcı olarak kabul görülmüştür.

Hicretin önemini anlayabilmek için hicretin özüne inmemiz gerekmektedir. Hicretin özüne baktığımızda Allah rızası için; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçilerek yüce dinimizin rahmet yüklü mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu bir yolculuğu görürüz.

Maldan, candan vazgeçilerek çıkılan bu kutlu yolculuk neticesinde bizlere kadar ulaştırılan dinimize, medeniyetimize sahip çıkmak üzerimize düşen büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluğun bilincinde olarak yaşamaya gayret etmeliyiz. Ticaretimizde, her türlü sosyal faaliyetimizde kısacası yaşamımızın her anında bu sorumluluğun bilincinde olmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam  Aleminin Hicrî 1444. yılını tebrik ediyor; Cenâb-ı Hak’tan bu mübarek seneyi, dinimize, vatanımıza, milletimize ve bütün İslam Alemine, hayırlı, huzurlu kılmasını niyaz ediyorum.” 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER