ASKON Başkanı Çalışkan, Necmettin Erbakan’ın Vefat Yıldönümü Dolayısıyla Bir Mesaj Yayımladı

ASKON Başkanı Çalışkan, Necmettin Erbakan’ın Vefat Yıldönümü Dolayısıyla Bir Mesaj Yayımladı

ASKON Başkanı Çalışkan, Milli Görüş hareketinin kurucu lideri merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın vefatının yıldönümünde bir mesaj yayımladı.
İlk defa İslâm’ın özü olan cihat ibadetinden bahseden kişiydi Erbakan Hoca olduğunu ifade eden ASKON Başkanı Çalışkan, 'Hem de bir makine mühendisi olarak. Cihat ibadetini en büyük ve en önemli ibadet olarak anlatırken tarifini ve tanımını da yapmayı atlamamıştı. Çünkü tarif ve tanımı bilinmeyen bir ibadetin gerçekleşmesi söz konusu olamazdı. Hiçbir şeyi ezbere yapmayan Erbakan Hoca cihadı da ezbere yapmamıştı.' dedi. İşte Çalışkan'ın o mesajı Merhum Eski Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, bütün insanlığın kurtuluşunun ancak İslâm dini ile mümkün olduğunu her platformda, herkesin anlayacağı dilde, hikmetle ve aşağılık kompleksine kapılmadan anlatıyordu. İslâm’ın Allah yapısı son Hak din olduğundan ve mükemmeliyetinden, İslâm dinine hiçbir şeyin eklenemeyeceğinden ve O’ndan hiçbir şeyin de çıkarılamayacağından bahsediyordu.

Hak nizamı kurmak ve yürütmek için bütün gücümüzle çalışmak zorunda olduğumuzu anlatırken aynı zamanda hep birlikte ve teşkilatlı bir şekilde çalışacağız, diyordu. İlk defa İslâm’ın özü olan cihat ibadetinden bahseden kişiydi Erbakan Hoca, hem de bir makine mühendisi olarak. Cihat ibadetini en büyük ve en önemli ibadet olarak anlatırken tarifini ve tanımını da yapmayı atlamamıştı. Çünkü tarif ve tanımı bilinmeyen bir ibadetin gerçekleşmesi söz konusu olamazdı. Hiçbir şeyi ezbere yapmayan Erbakan Hoca cihadı da ezbere yapmamıştı. Akıl, mantık, ikna ve hikmet üzere cihat ediyordu. Atalarımız “Kalem kılıçtan üstündür.” hakikatini lisanen ifade etmiş, O ise bunu hal diliyle göstermişti. Merhum Mehmet Akif “Asım’ın nesli” demiş, o ise Asım’ın neslini inşa etmişti. Merhum Necip Fazıl “bir gençlik” demiş, o ise milyonlarca genç yetiştirmişti. Erbakan Hoca tarihe, okuyan, araştıran, düşünen ve aynı zamanda yaşayan bir adam olarak geçti. Yaptıklarıyla ve gelecek tahayyülleriyle birçok siyasetçi yetiştirmiş ve rol model olarak Türk siyasî hayatında gerçek bir lider olarak anılmıştır.

Rahmetli Erbakan, fikirleriyle pek çok İslamî hareketi de derinden etkilemiştir. İslam coğrafyasının içinde bulunduğu durum dikkate alındığında O’nun bu çabaları daha da önem kazanmaktadır. Ümmet olma şuuruyla yüzünü hep İslam ülkelerine çevirmiş ve neticede post-modern darbelere maruz kalmış ve bedel ödemiştir. Siyasî yasaklı hale gelen Erbakan, mücadelesini hiçbir zaman bırakmamıştır. Son nefesine kadar hep ümmet için çalışmıştır. 27 Şubat 2011 yılında Hakk’a yürüyen rahmetli Erbakan Hocamız’ı, Onikinci vefat sene-i devriyesinde hayırla ya’d eder, bu vesileyle kendisine Allah’tan rahmet dilerim.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER