ASİM Gündemine Mülteci Sorununu Aldı

ASİM Gündemine Mülteci Sorununu Aldı

Adana Sivil Toplum İnisiyatifi Başkanı Mahmut Eraslan mülteciler konusunda son zamanlarda ortaya çıkan durumu kaygıyla takip ettiklerini belirterek herkesi daha fazla sorumluluk almaya davet etti. 

Bünyesinde yer alan 60’a yakın STK ile Adana’nın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) Mayıs ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Adana İHH’nın ev sahipliği yaptığı toplantıya Namaz Platformu Başkanı, gazeteci, yazar Abdullah Yıldız da onur konuğu olarak katıldı.

Programın başında Namaz Platformunun çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Yıldız geçtiğimiz yıl ASİM’in düzenlediği etkinliğe vurgu yaparak o tarz etkinliklerin arttırılarak sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

Yıldızın konuşmalarının ardından ASİM üyeleri gündemdeki mülteciler konusu ile ilgili görüşlerini ifade etti. Toplantının sonrasında açıklamalarda bulunan ASİM Başkanı Mahmut Eraslan; "Son zamanlarda mülteci konusu özellikle insanların gündemine sokuluyor. Bu meselelerin daha da büyümesinin önüne geçmek için her kişiye, her kuruma büyük sorumluluklar düşüyor. En büyük sorumluluk ise mültecilere düşüyor. Kamuoyuna yansıyan bazı görüntüleri tasvip etmemiz mümkün değil ancak milyonlarca mültecinin olduğu bir ortamda birkaç kendini bilmez yüzünden tüm mültecilere aynı muameleyi yapamayız" dedi.

Hükümetin gönüllü dönüşler noktasında bazı adımlar attığını ve bu adımları desteklediklerini de ifade eden Eraslan konuşmasını; "ASİM üyesi kurumlarımız ve genel merkezleri orada yeni kentler oluşturulmasında öncülük ediyorlar. Hayırseverlerin bağışlarını bölgeye ulaştırıyorlar. Geri dönüşe sıcak bakan insanlarımıza da yardımda bulunmaya hazırız. Geri dönmeyi düşünmeyen insanları ise zorla gönderilmesini doğru bulmuyoruz. Nasıl ki yıllar içinde Kafkasya’dan, Balkanlar’dan, Türki Cumhuriyetler’den göçmenleri kabul edip bağrımıza basmışsak bugün mazlum coğrafyalar olarak tanımladığımız bölgelerden gelenleri de kardeşimiz bilip bağrımıza basacağız. Yanlış yapanları iyiliğe sevk edecek adımları atacağız ancak kardeşlik duygusuyla kucaklaşmaya devam edeceğiz. Mültecilerin ülkemizdeki yaşam standartlarına uyumu noktasında herkes en başta da mülteciler çok daha fazla sorumluluk almalıdır" sözleriyle tamamladı.

Toplantıda ASİM üyesi kurumların ortak yapacakları etkinliklerle ilgili de görüş alış-verişinde bulunuldu.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER