Adanalılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği deprem sonrası seferber oldu

Adanalılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği deprem sonrası seferber oldu

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ile Elbistan ilçelerinde 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve 11 ili etkileyen, asrın felaketi olarak da nitelendirilen iki deprem sonrası bölgeye yardım için seferber olan Ankara merkezli Adanalılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği 55 gönüllü üyesiyle sahada çalışmalara katıldı. 

İş makinelerinin yanı sıra gıda ve giysi yardımında da bulunan Adanalılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Sakarya, depremi duyar duymaz yaptıkları faaliyeti şöyle anlattı:
 

“Adanamızı ve bölgemizi etkileyen depremi sabahın ilk saatlerinde haber alır almaz. Derneğimizdeki arkadaşlarla görüşmeler yapıp ne yapacağımıza hızlıca karar verdik. Bir an önce yardım götürmeliydik buna kanaat getirmiştik. Öncelikle İçişleri Bakanlığımıza bağlı olan Ankara İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne resmi yazıyla deprem bölgesine yapacağımız yardımı yapacağımızı ve bunu nasıl yapacağımızı bildirdik.”

Deprem haberini alır almaz derneğin sağladığı çeşitli yardım malzemelerini araçlara yükledikten sonra Adana’ya doğru yola çıktıklarını ifade eden Sakarya, Aksaray civarına geldiklerinde aşırı trafikten ve olumsuz şartlardan dolayı geri döndüklerini bir müddet sonra tekrar yola çıktıklarını kaydetti. Üyelerin tedarik ettiği yardım malzemelerini kamyonet ve kamyonlarla depremden etkilenen bölgelere sevk ettiklerini söyleyen Yunus Sakarya, bütün bunların yanı sıra deprem bölgesinden çıkmak isteyenlere de yardımcı olduklarına dikkat çekerken kronik hastalığı olan depremzedelere ilaçlarının ulaştırılması hususunda da yardımcı olduklarını söyledi.

Adanalılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin, Elbistan, Adıyaman, Kahramanmaraş, Pazarcık, Nurhak, İslahiye, Osmaniye, İskenderun, Hatay, Malatya, Adana, Şanlıurfa ile Gaziantep’in çeşitli bölgelerine yardım götürmekle kalmadıklarını, Ankara’ya gelen depremzede vatandaşlara da çeşitli yardımlarda bulunduklarına açıklamasında yer veren Yunus Sakarya, gerçekleştirdikleri bütün yardım faaliyetlerini İçişleri Bakanlığı’na rapor olarak sunduklarını da belirtti. 

AFAD ile Kızılay’ın bölgede tam olarak faaliyete geçmesiyle beraber depremzede vatandaşlara bilgilendirme ve yönlendirmeyle yardımcı olduklarını söyleyen Sakarya, derneklerinin bölgede yalnız olmadıklarını, Adana dışındaki çeşitli derneklerinde deprem sahasında olduklarına dikkat çekti.  Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Sakarya açıklamasındaki sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ankara merkezli Adanalılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin yanı sıra Adana dışındaki hemşeri derneklerimizle de yakın temas halindeydik ve işbirliği yaptık. Bizim gibi hiçbir ayrım yapmadan yardıma koşan hemşeri derneklerimize teşekkür ederken adlarını da burada zikretmek istiyorum. Bunlar; Yalova Çukurovalılar Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, İstanbul’da kurulu bulunan Tufanbeyli ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği ile Adana Çukurovalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Aydın’daki Ege Çukurovalılar Derneği, Bodrum Adanalılar Derneği, Kayseri’de Yaşayan Adanalılar Derneği, Kıbrıs’taki Adanalılar Dayanışma Aktivite ve Kültür Derneği, İzmir Çukurovalılar Derneği ile Manisa Çukurovalılar Derneği.” 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER