Adana'da "Yunus Emre ve Türkçe Yılı” Anma Programı Gerçekleştirildi

Adana'da "Yunus Emre ve Türkçe Yılı” Anma Programı Gerçekleştirildi

Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı vesilesiyle  "Yunus Emre ve Türkçe Yılı” anma programı, Adana'da Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Programa Adana Valisi Süleyman Elban'ın yanı sıra;  Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Sabri Beytorun, Seyhan Kaymakam Vekili Mustafa Yavuz ile kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Büyük Türk düşünürü, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre'nin vefatının 700. yılı nedeniyle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2021 yılı “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilerek, anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan genelge ile Yunus Emre’nin dünya beşeriyetinde ortak bir değer olarak takdim edilmesi amacıyla 2021 yılının  “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak anılması, Yunus Emre'nin anlaşılıp  onun mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliği ile bilinçli ve doğru kullanımının sağlanması amacıyla “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt genelinde ve yurt dışında bir kampanyanın tertiplenmesine karar verilmiştir.

Kültürümüzde temsil ettiği değerler bakımından yeri gönüllerimizde olan Yunus Emre’yi ölümünün 700. sene-i devriyesinde rahmetle, minnetle yâd ediyor; “Bizim Yunus” ve “Türkçe Yılı” adıyla anılacak 2021 yılının milletimizle beraber tüm insanlık için, Yaradan’dan ötürü tüm yaratılmışlar için hayırlar getirmesini diliyoruz.

  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER