Adana’da Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirildi

Adana’da Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirildi

14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için yapılması gereken çalışmaların değerlendirildiği Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı Adana’da düzenlendi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile Vali Dr. Süleyman Elban’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantı Adana Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinde (GAMER) düzenlendi.

Bakan Yardımcısı Ersoy’un başkanlığındaki toplantıya; Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Başkanı Tümgeneral Ferdi Korkmaz, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Ahmet Kavukçu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Hatay Vali Vekili Oğuzhan Bingöl, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kilis Valisi Recep Soytürk, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Niğde Valisi Mustafa Koç, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Kayseri Vali Yardımcısı Abdullah Kalkan, il emniyet müdürleri ile jandarma komutanları katıldı.

Vali Dr. Süleyman Elban, toplantıda gerçekleştirdiği açılış konuşmasında tüm katılımcıları Adana’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Adana’nın da dahil olduğu 11 ilde yaşanan büyük deprem felaketi için herkese geçmiş olsun dileklerini ileten, depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyen Vali Elban; Adana’da can kaybının 418 olduğunu belirterek “Depremin olduğu ilk günden beri Adana’nın yanı sıra depremden etkilenen diğer illerimize de Adana Valiliği, ilgili kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve Adanalı vatandaşlarımızın da katkılarıyla hep birlikte destek olmaya ve milletimizin yaralarını sarmaya gayret ediyoruz. Bugünkü gündemimizi oluşturan Seçim Güvenliği Toplantısı’nın ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Vali Elban’ın ardından bir konuşma gerçekleştiren İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy sözlerine Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara şifa ve Türk milletine "geçmiş olsun" dileğinde bulunarak başladı.

Adana'da bu toplantının 8'incisini düzenlediklerini ifade eden Bakan Yardımcısı Ersoy, 14 Mayıs'taki seçimin, Türkiye'nin yeni yüzyılına girerken Türk milleti için hayati öneme sahip olacağını, yapılan değerlendirme ve açıklamalardan uluslararası toplum için de çok önem taşıdığının görüldüğünü dile getirdi.

Bugüne kadar edindikleri tecrübelerden de istifade ederek büyük dikkat ve özenle sorumluluklarını yerine getireceklerini belirten Bakan Yardımcısı Ersoy "Ekip olarak buradaki pozisyonumuz çok açık ve nettir. Seçim halkımızın seçimidir. İşin siyasi anlamı ve sonuçları Bakanlık olarak bizim görev ve ilgi alanımızın dışındadır. Bizim görevimiz, vatandaşımızın özgür iradesini sağlıklı şekilde, herhangi bir aksiliğe, aksaklığa veya güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı sağlamaktır." dedi.

"SEÇİMDE ESAS OLAN, ÖZGÜRLÜĞÜ TEMİN ETMEKTİR"

Seçim tedbirlerini; propaganda dönemi, oy verme günü ve sonrası olmak üzere üç ayrı başlıkta ele aldıklarını anlatan Bakan Yardımcısı Ersoy, dijital ortamdaki güvenliği de tesis etmek amacıyla ilgili birimlerin görev başında olacağını dile getirip "Tedbirlerimizi alırken dikkat edeceğimiz en önemli konu, güvenlik gerekçesiyle ifade özgürlüğünün önüne geçmemektir. Bu kadar önemli bir seçimde esas olan, özgürlüğü temin etmektir. Güvenlik, özgür bir ifade ve tercih ortamını sağlamak için vardır. Bu itibarla bizim temel sorumluluğumuz, birilerinin başkalarının özgürlük alanına müdahil olamayacağı, tercihlerin özgürce yapılabileceği güvenli bir ortamı tesis etmektir. Bütün önlemlerimizde, bütün tedbirlerimizde bu hassasiyeti lütfen gözden uzak tutmayalım." dedi.

Seçim kampanyalarında 18 yaşın altındakilerin broşür, seçim materyali, afiş gibi unsurları dağıtmasına izin verilmeyeceğini belirterek seçim sürecinde kolluk birimlerinde görevli bütün personelin izinlerinin zorunlu haller dışında kaldırılacağını bildiren Bakan Yardımcısı Ersoy "Seçim günü jandarmamız, emniyetimiz, sahil güvenliğimiz, güvenlik korucularımızla toplam 601 bin 251 personelimizin tamamı görevi başında olacak. Yine aynı şekilde alınan güvenlik tedbirlerine yardımcı olmak amacıyla helikopterlerimiz, uçaklarımız, İHA'larımız, dronlarımız gibi bütün hava unsurlarımız, gemilerimiz, botlarımız, muhabere araçlarımız göreve hazır edilecek. GAMER unsurları, jandarma istihbarat ve emniyet istihbarat birimlerimiz bütün güvenlik kamera sistemlerimizle entegre şekilde bu süreçte yer alacak. Gerek hassas kişi ve yerlerin gerek enerji altyapısına dair önem arz eden yerlerin korunması gerek kampanya dönemindeki güvenlik konuları gerekse olası provokatif eylemlere ilişkin, ilgili bütün birimlerimiz ve personelimizle tam kapasite görev başında olacağız."dedi.

Oy kullanılan yerlerde görev alacak personele mutlaka eğitim verileceğini, seçim güvenlik tedbirleri konusunda basına sürekli bilgilendirmeler yapılacağını ifade eden Bakan Yardımcısı Ersoy mevcut güvenlik kameralarının sağlıklı çalışmasına dikkat edeceklerini, sandık kurullarının olduğu, oy torbalarının depolanacağı yerlerin aydınlatılmasına ilişkin tedbirleri de mutlaka gözden geçireceklerini söyledi.

Konuşmasını "Bizim için seçim, tek kelimeyle ifade edilecek olursa hukuktur." sözleriyle sürdüren Bakan Yardımcısı Ersoy "Yüksek Seçim Kurulundan gelen bütün genelgeleri, tedbirleri teker teker sizlere aktaracağız. Onun için gerek Seçim Kanunu gerek Yüksek Seçim Kurulunun bu konuda ortaya koyduğu irade, tebliğ ve yorumların, talimatların tamamı, bizzat arkadaşlarımız tarafından gerek valilerimiz gerek güvenlik birim amirlerimiz tarafından bilinmeli ve yenilikleri sürekli takip etmeliyiz." dedi.

Geçmiş seçimlerde İçişleri Bakanlığı olarak çok iyi bir sınav verdiklerini anlatan Bakan Yardımcısı Ersoy "Bakanlığımız gerek kolluk birimlerimiz gerekse idari birimlerimiz hem kampanya döneminde hem de seçim günü akşamına kadar özgür ifade ortamını ve seçim güvenliğini temin etme hususunda ülkenin her köşesinde başarılı olmuştur. İnşallah bu başarımızı 14 Mayıs'ta bütün arkadaşlarımızla tekrarlayacağımıza yürekten inanıyoruz. Yine inanıyoruz ki bütün vatandaşlarımız huzur içinde, kardeşlik içinde sandığa gidecek, iradelerini yansıtacak ve bir bayram havası içinde geçecek bu seçim döneminin sonunda kazanan her şeyden önce demokrasimiz ve ülkemiz, kazanan asil milletimiz olacak." dedi.

Toplantı, İller İdaresi Genel Müdürü Selçuk Aslan tarafından gerçekleştirilen sunumun ardından yapılan değerlendirmelerle sürdü.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER