Adana'da 10.020 adet fidan 70 dekarlık alanda toprakla buluştu

Adana'da 10.020 adet fidan 70 dekarlık alanda toprakla buluştu

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kapsamında Adana'da fidan dikim töreni gerçekleştirildi. 

Adana Valiliği himayesinde, Adana Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde “Orman vatandır” temasıyla düzenlenen törenle Sarıçam ilçesi Kaşobası Mahallesi’nde çıkan orman yangınında zarar gören ormanlık alanın yeniden yeşillendirilmesi amaçlanıyor. 

Etkinlikte bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban “Özellikle son birkaç yüzyıl içinde artan nüfus, doğaya saygılı olmayan bir sanayileşme tarzı, doğayı kirleten ulaşımlar, savunma denemeleri, aşırı ve dengesiz şehirleşme gibi birçok unsur dünyamızdaki doğal dengeyi gittikçe bozmaya başladı. Bozulan bu denge sebebiyle de ormanlarımız da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar. Ancak hepimiz biliyoruz ki ormanlarımız; bizim temiz hava ve flora, fauna çeşitliliğini diri tutan kaynağımız, insanımızı ve doğamızı her türlü sel, kuraklık, heyelan gibi birçok doğal afetten koruyan, doğamıza güzellik veren, bizlere huzur veren bir unsurdur. Onun için bizler, bu tehditlere ve gelecekte yaşama ihtimalimiz olan felaketlere karşı cennet vatanımızdaki orman varlığımızı her geçen gün arttırmak mecburiyetindeyiz. Bu konudaki farkındalığı arttırmak için özellikle de bu haftaları fırsat biliyoruz. Bu gün vesilesiyle her bir kişinin kendi eliyle birkaç fidanı toprakla buluşturması da ülkemiz için güzel bir kazançtır.” diyerek etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmasını “Önceki yıl Kozan yangınında zarar gören tüm alanlar büyük bir gayretle ağaçlandırıldı. Geçen yıl Aladağ ve Kozan’da çıkan yangında tahrip olan alanların da %80’lik kısmı ağaçlandırıldı. Daha az felaket yaşamamız için daha çok ağaçlandırmaya ihtiyacımız var.” ifadeleriyle sürdüren Vali Elban, herkesi ağaç dikmeye davet etti.

Vali Elban’ın konuşmasının ardından kızılçam, fıstıkçamı, limoni servi, defne, mazı, mavi servi türlerinden oluşan toplam 10.020 adet fidan 70 dekarlık alanda toprakla buluşturuldu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER