Adana Sivil İnisiyatif Meclisi: 'Portakal Çiçeği Karnavalı’nın yapılmasını doğru bulmuyoruz'

Adana Sivil İnisiyatif Meclisi: 'Portakal Çiçeği Karnavalı’nın yapılmasını doğru bulmuyoruz'

Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) Mart ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Adana İHH’nın ev sahipliği yaptığı toplantıya ASİM bileşeni STK’ların başkan ve temsilcileri katıldı.

Dünya, ülke ve Adana gündeminin değerlendirildiği toplantının ardından bir açıklama yapan ASİM Başkanı Mahmut Eraslan; "50’yi aşkın STK’nın güç birliği yaptığı ASİM, ülkemizde eşine ender rastlanan birlik ve beraberlik görüntüsünü vermeye ve her geçen gün de büyümeye devam ediyor. Yeni yönetimimizle ilk aylık olağan toplantımızı gerçekleştirdik. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada ayrılıklarımızı bir kenara bırakıp ortak paydalarımızda birleşerek yol yürümeye devam edeceğiz" dedi.

ASİM'in önceliğinin Adana olduğunun altını çizen Başkan Eraslan; "Elbette şehrimizi önceliyoruz ancak bununla birlikte ülkemizdeki ve dünyadaki gelimleri de yakından takip ediyoruz. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de şehrimizi de yakından ilgilendiriyor. Bu savaş bir kez daha insan hakları noktasında Avrupa ülkeleri ve ABD’nin ikiyüzlülüğünü ortaya koyan bir turnusol görevi görmüştür. Düne kadar Orta Doğulu ya da Arfikalı göçmenlere yönelik her türlü zulmü yapan ve ölümlerine neden olan bu ülkeler bugün sarışın, mavi gözlü diye nitelendirdiği insanlara kucak açıyorlar. Elbette ki mültecilerin de her insan kadar insanca yaşamaya hakkı vardır ancak bunu din, dil, ırk ayrımı yaparak değerlendirmek en basitinden İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırıdır. Bize gelince hangi ülke vatandaşı olursa olsun mültecilerin her türlü derdiyle dertlenmeye ve çözüm bulmaya devam edeceğiz " ifadelerini kullandı.

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların had safhaya ulaştığını da vurgulayan Eraslan sözlerine; "Küresel anlamda yaşanılan bir kriz var ve bu kriz hepimizi yakından etkilemiş durumda. Pandemi nedeniyle başlayan üretim sorunu bugün yaşanan savaşlarla daha da derinden hissedilmeye başladı. Ülkemize güveniyoruz. Bu sorunu en kısa sürede atlatacağımıza inanıyoruz ancak iktidardan beklentimiz geçtiğimiz günlerde yapılan KDV indiriminin diğer ürünlere de yansıması ayrıca başta herhangi bir geliri olmayanlar olmak üzere asgari ücretle ve yoksulluk sınırının altında yaşayan vatandaşlarımıza daha fazla destek olunmasıdır" şeklinde devam etti.

Mahmut Eraslan açıklamalarını şöyle tamamladı; "ASİM olarak Adana’nın eski şaşalı günlerine dönmesi için, yeniden bir tarım ve sanayi kenti olabilmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Şehrimize katma değer sağlayacak, ekonomik anlamda katkı koyacak her girişimin yanındayız ancak milletimizin değerleri ile çelişen, sosyal ve kültürel yozlaşmaya neden olan her oluşuma da karşıyız. "Nisan’da Adana’da" başlığıyla gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı’nın bu yıl Mart ayında yapılması kararlaştırılmış. Pandemi hala devam ederken, hala hastanelerde her gün yüzlerce insanımız hayatını kaybederken üstelik mübarek üç ayların içerisinde, on bir ayın sultanı Ramazan ayının arifesinde ve henüz portakal çiçeklerinin dahi açmadığı bir zamanda bu organizasyonun yapılmasını doğru bulmuyoruz. Başta Adana Valimiz olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve diğer yetkilileri sorumluluk almaya ve bu karnavalı iptal etmeye çağırıyoruz."


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER