Adana Adliyesi'nde Uzlaştırma Bürosu Örnek Uzlaştırma Odası açıldı

Adana Adliyesi'nde Uzlaştırma Bürosu Örnek Uzlaştırma Odası açıldı

Türkiye'de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi kapsamında ''Uzlaştırmacıların ve Uzlaştırma Büro Personelinin Kapasitesinin Güçlendirilmesi" faaliyeti doğrultusunda örnek bir uzlaştırma görüşme odası oluşturulması amacıyla Adana Adliyesi'nde başlatılan çalışma tamamlandı. 

Ceza İşleri Genel Müdürü Ali Öztürkmen, Alternatif Çözümler Daire Başkanı Merve Özcan, Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı Tetkik Hâkimi Abdullah Ataoğlu, Proje temsilcileri ve Projede görevlendirilmiş mimar bir uzmandan oluşan heyet ile birlikte pilot olarak belirlenen Adana Adliyesine çalışma ziyareti gerçekleştirilmişti.
Projede görevlendirilen mimar uzman ve oluşan heyet tarafından Adana Adliyesi Uzlaştırma Bürosunda bir uzlaştırma bekleme, bir de uzlaştırma görüşme odası olmak üzere iki oda proje kapsamında tamamlandı. 

Ceza İşleri Genel Müdürü Ali Öztürkmen, Genel Müdür Yardımcısı Orhan Cüni, Alternatif Çözümler Daire Başkanı Merve Özcan, Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı William Massolin, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Hakan Kuzu, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Bestami Tezcan, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Çolak, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, İcra İşleri Daire Başkanı Abdulkadir Aslan, Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, İcra İşleri Daire Başkan Yardımcısı, Cumhuriyet Savcıları, Uzlaştırmacılar ve Uzlaştırma Bürosu Personellerinin katılımı ile Adana Adliyesi Uzlaştırma Bürosunda tamamlanan ve Türkiye'deki ilk örnek Uzlaştırma görüşme ve bekleme odalarının açılışı gerçekleştirildi. 

Adana'da uzlaştırma işlemlerinde görev alan 618 uzlaştırmacı bulunuyor. 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosuna Uzlaştırmacıların da sayısı göz önünde bulundurularak emek ve zaman kaybının yaşanmaması için dört uzlaştırma odası oluşturuldu. Mevcut uzlaştırma odalarından bir tanesi pilot uygulama kapsamında örnek uzlaştırma odası olarak yeniden dizayn edildi. 

Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanlığının yürüttüğü proje kapsamında hazırlanan söz konusu görüşme ve bekleme odaları ile uzlaştırma işlemlerinde dosya tarafları ve uzlaştırmacılar açısından verimli bir görüşme ve uzlaşı ortamı sağlanması amaçlanıyor.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER