Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'Dünyanın gözü önünde soykırım yapan İsrail'i lanetliyorum'

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'Dünyanın gözü önünde soykırım yapan İsrail'i lanetliyorum'

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki göstererek, "Bu saldırıları gerçekleştiren, çoluk-çocuk, genç-yaşlı demeden, kadın-erkek ayırt etmeden sivillerin üzerine bombalar yağdırarak savaş suçu işleyen, dünyanın gözü önünde soykırım yapan İsrailli saldırganları lanetliyorum" dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar 2. Şurası’nda konuşan Bakan Tunç, terörle mücadele konusuna da değinerek, "Türkiye olarak tüm terör örgütlerinin kökünü kurutma konusunda kararlıyız çünkü biz terörle mücadeleyi tüm boyutlarıyla, hak ve özgürlük mücadelesi olarak görüyoruz" diye konuştu.

Adalet Bakanı Tunç,  "Özellikle sınır aşan suçların ve terörist eylemlerin hızlı artışı ile bu suçlarla mücadelede karşılaşılan zorluklar sadece ülkemiz için değil tüm dünya için önemli bir sorun teşkil etmektedir" ifadelerini kullandı.

TERÖR, YAŞAM HAKKI, DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜĞÜN DÜŞMANIDIR

Terörün bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Bakan Tunç, Türkiye'nin FETÖ, DEAŞ, PKK gibi pek çok terör örgütüyle kararlı bir şekilde mücadele ettiğini söyledi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Terör, yaşam hakkı, demokrasi ve özgürlüğün düşmanıdır. Türkiye olarak tüm terör örgütlerinin kökünü kurutma konusunda kararlıyız çünkü biz terörle mücadeleyi tüm boyutlarıyla, hak ve özgürlük mücadelesi olarak görüyoruz. Terörle mücadelenin hukuk zeminindeki önemli bir boyutunu da hiç kuşkusuz ülkeler arasındaki iade talepleri, yani adli yardımlaşma oluşturmaktadır. Türkiye olarak adli işbirliği konusunda uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerimize şimdiye kadar samimiyetle uyduk. Bundan sonra da aynı ciddiyet ve kararlılıkla bu yükümlülüğümüze uymaya devam edeceğiz fakat aynı bakış açısını tüm dünyadan beklediğimiz gibi, tarihi, kültürel birçok ortak ve akrabalık bağımızın olduğu Türk dünyası ülkelerinden özellikle beklediğimizi altını çizerek vurgulamak isterim. Çünkü terör örgütleri ile hukuki mücadelenin en etkili ve önemli ayağı adli yardımlaşmadır. Suçluların iadesine ilişkin taleplerimiz konusunda Türk dünyası ülkeleri başta olmak üzere dünyadan, hassasiyet ve samimiyetle davranılmasını bekliyoruz.

Bu çağrımıza olumlu cevap veren ülkelerin dostane ve yapıcı yaklaşımlarını memnuniyetle karşılıyoruz fakat söz konusu istisnalar dışında genel olarak tüm dünya, iade taleplerimiz konusunda üzülerek söylüyorum başarılı bir sınav vermemiştir. Tüm dünyayı bu çifte standardı sonlandırmaya davet ediyorum."


TÜRKİYE, BARIŞI SAVUNMAYA DEVAM EDECEKTİR

Türk milletinin, yüzyıllar boyu medeniyetin gelişimine önemli katkılar sunduğunu belirten Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, günümüzde de tam bir kardeşlik içinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Daha adil bir dünya mümkün" düsturuyla barış ve huzura katkı vermekte kararlı olduklarını bildirdi.

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki gösteren Adalet Bakanı Tunç, "Bu saldırıları gerçekleştiren, çoluk-çocuk, genç-yaşlı demeden, kadın-erkek ayırt etmeden sivillerin üzerine bombalar yağdırarak savaş suçu işleyen, dünyanın gözü önünde soykırım yapan İsrailli saldırganları lanetliyorum" diye konuştu.

Bakan Tunç, Türkiye'nin barışı savunmaya devam edeceğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saldırıların başladığı günden bu yana yoğun bir diplomasi çabası göstererek 20'den fazla devlet ve hükümet başkanıyla görüştüğünü, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da bölgeye giderek yoğun çaba gösterdiğini belirtti.

Türkiye'nin, Filistin'de bir an önce ateşkesin sağlanması, bölgede kalıcı istikrar ve barış ortamının tesisi için adımlar atmayı sürdüreceğini kaydeden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu coğrafyada çok sayıda sıkıntıyla karşı karşıya kaldığımız hepimizin malumu. Bu tabloyu tersine çevirebilecek, ülkelerimiz arasında her türlü işbirliği fırsatını daha da güçlendirecek ve her alanda ortak hareket edebileceğimiz bir imkanın olduğunu da hep birlikte görüyoruz.

Türk devletleri arasındaki işbirliğinin artması bu coğrafyada yaşanan sorunların, sıkıntıların aşılmasında önemli bir adım olacaktır. Atılacak ortak adımlar sadece Türk dünyası için değil bütün bir bölgemiz hatta dünyamız için de önemli fırsatlar oluşturacaktır. Türk devletleri arasındaki bu birlik ve beraberliğin dünya barışı için de önemli bir imkan oluşturacağına inanıyorum."

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER