Adalet Bakanı Bozdağ, depremden etkilenen Diyarbakır'da incelemelerde bulundu

Adalet Bakanı Bozdağ, depremden etkilenen Diyarbakır'da incelemelerde bulundu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Devletimiz, Türkiyemizin deprem yaşayan bütün illerinde seferber olmuştur. Devlet, bütün imkan ve kabiliyetlerini şu anda enkaz altında olan vatandaşlarımızı sağ salim ulaşmak ve onları kurtarmak için harcamaktadır.” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7,7 büyüklüğündeki depremden etkilenen kentler arasında yer alan Diyarbakır'da çeşitli incelemelerde bulundu. Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinde (GAMER) düzenlenen Deprem Değerlendirme Toplantısına katılan Bakan Bozdağ, il genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, arama kurtarma çalışması yürütülen enkaz bölgesini de ziyaret etti. Bozdağ, incelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Bozdağ’ın açıklamaları şu şekilde:

ENKAZ ALTINDAKİ VATANDAŞLARIMIZA SAĞ SALİM ULAŞMAK İÇİN GAYRETLE ÇALIŞILIYOR

Hepimizin, aziz milletimizin başı sağ olsun, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Devletimiz, Türkiyemizin deprem yaşayan bütün illerinde seferber olmuştur. Devlet bütün imkan ve kabiliyetlerini şu anda enkaz altında olan vatandaşlarımızı sağ ve salim ulaşmak ve onları kurtarmak için harcamaktadır. Hem AFAD, hem Kızılay, hem Emniyet, hem Jandarma, hem UMKE, hem gönüllüler pek çok açıdan büyük bir seferberlik içerisinde ve de büyük bir titizlikle enkazları kaldırmak, enkaz altındaki vatandaşlarımıza sağ ve salimen ulaşmak için büyük bir gayretle çalışmaları sürdürmektedirler.

VATANDAŞLARIMIZ SAĞDUYULU VE SOĞUKKANLI OLSUN

Dileğimiz enkaz altında bulunan her bir vatandaşımıza sağ ve salimen ulaşmak ve onları canlı olarak çıkarmaktır. İnşallah bu çalışmalar bu hedefi gerçekleştirir. Tabi vatandaşlarımızın bu süre içerisinde sağduyulu, soğukkanlı olması, özellikle trafik ve diğer konularda yetkililerin uyarılarına hassasiyet göstermesinde çok büyük fayda vardır. Trafik yoğunluğu Diyarbakır’da maalesef arzu edilenin üzerinde, yolların ona göre geçişe elverişli bir şekilde olmasında fayda bulunmaktadır. Burada hassasiyet gösterilirse çok daha faydalı sonuçlara hep beraber katkıda bulunmuş oluruz.

PROVOKATİF PAYLAŞIMLARA KARŞI DUYARLI OLUNMASINDA FAYDA VAR

Yetkililerin uyarılarına her bir vatandaşımızın uymasında fayda var ve bazı provokatif paylaşımlar sebebiyle insanlarımızı manipüle eden yaklaşımlara karşıda hepimizin hassas ve duyarlı olmasında fayda vardır. Bunlarla ilgili zaten hem kolluk güçlerimiz hem de Cumhuriyet Başsavcılıkları harekete geçmiş durumdadır. Adli süreçlerde işletilmektedir. Bütün vatandaşlarımızın, yetkililerin açıklamalarına itibar etmelerinde büyük bir fayda olduğunu buradan ifade etmek isterim.

Çünkü doğru bilgi yetkili ağızlardan ancak ulaşmaktadır. Diyarbakır merkezde iki ilçemizde Bağlar ve Yenişehir ilçemizde hasar var. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Yaralı vatandaşlarımız var. Toplam 7 binada çökme var. Bu binalardan 5’i Bağlar ilçemizde, 2’si Yenişehir ilçemizde. Bağlar ilçemizdeki binanın biri boş. İçinde mukim herhangi bir insanımız yok. Diğer binalarda mukim insanlarımız var. Şu ana kadar hastanelere kaldırılan yaralı vatandaş sayımız 478 civarında. 203 vatandaşımız da taburcu olmuş durumda. Diğerlerinin de tedavileri devam etmektedir. Çok az sayıda vatandaşımızın hayati riski var. Ama büyük bir çoğunluğun durumu iyi. Hayati riskleri yok. Tedavileri hastanelerimizde devam etmektedir.

GEREKLİ KOORDİNASYON ETKİN BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMEKTEDİR

Burada valimizin başkanlığında gerekli koordinasyon etkin bir şekilde yürütülmektedir. Valilik, belediye, emniyet, jandarma, Kızılay, UMKE, AFAD, ve diğer devletimizin bütün birimleri büyük bir koordinasyon içinde çalışmaktadırlar. Çalışan bütün arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Vatandaşlarımızın da bu çalışmaların sağlıklı yürümesi hususunda çalışanlara yardımcı olmalarını ve onların rahat bir ortamda çalışmalarına kolaylık sağlamalarını özellikle istirham ediyorum. Tekrar büyük geçmiş olsun. Aziz milletimizin başı sağ olsun. Rabb'im bir daha böylesi depremleri milletimize, devletimize yaşatmasın diye temenni ediyorum.

VATANDAŞLARIMIZIN DUYARLI VE HASSASİYET İÇERİSİNDE OLMASI ÖNEMLİ

Ankara'da biliyorsunuz Cumhurbaşkanı yardımcımız Sayın Fuat Oktay'ın başkanlığında bir koordinasyon merkezi var. Orası açıklamaları yapıyor. Oradan takip ederseniz daha faydalı olur. Her il Diyarbakır gibi bu yaraları sarmak, enkazları kaldırmak, insanlarımızı salimen kurtarmak ve yaralı olan insanlarımızı tedavi ettirmek için büyük bir seferberlik içinde çalışıyorlar. Onu söyleyebilirim. Diyarbakır'da bu çalışmaları ben bizzat yerinde gördüm. Diğer illerde de bakanlarımız bizzat yerinde, çalışmaları hem takip ediyorlar, hem de koordine ediyorlar. Tekrar büyük geçmiş olsun. Tabii vatandaşlarımızın duyarlı olması, hassasiyet içerisinde olması son derece önemli. Bu konuda yetkililerimizin uyarılarına göre hareket etmelerinde fayda var.

Adalet Bakanı Bozdağ, ayrıca Diyarbakır'da depremde yaralanan vatandaşlara ziyarette bulundu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER