7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali Kortej Yürüyüşü Ve Mangal Ateşinin Yakılmasıyla Başladı

7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali Kortej Yürüyüşü Ve Mangal Ateşinin Yakılmasıyla Başladı

Adana Valiliği ev sahipliğinde “Cumhuriyetin 100. Yılında” temasıyla düzenlenen 7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, Merkez Park’ta gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ve ardından yakılan mangal ateşi ile başladı.

Vali Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, milletvekilleri, oda başkanları, destek veren kurum ve kuruluşların başkanlarının katılımıyla önce Merkez Park içerisinde kortej yapıldı. Ardından program açılış konuşmalarıyla devam etti.

Açılışta Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan sonra bir konuşma gerçekleştiren Vali Köşger, 7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nin, Cumhuriyet'in 100. yılına denk gelmesi ve Cumhuriyet'e ithafen yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Çukurova'nın, çeşitli medeniyetlerin kurulduğu önemli bir merkez olduğunu hatırlatan Vali Köşger, bölgede düzenlenen festivalin de binlerce yıllık medeniyetin göstergesi olduğunu ifade etti.

Vali Köşger, depremin ardından festivalin yapılıp yapılmaması yönünde tereddüt oluştuğunu aktararak şöyle devam etti:

"Ben asla tereddüte yer olmadığını, hayatın devam etmekte olduğunu belirttim. Biz Türklerin, her zaman düştüğümüz yerden kalkmasını bilen bir millet olduğumuzu herkese göstermemiz gerektiğini, en başta da Adanalıların onu yapması gerektiğini söyledim. Arkadaşlarımız hemen çalışmalara başladı. Bir ay içinde bu güzel muntazam, muazzam organizasyon ortaya çıktı. Bu muazzam organizasyona emek veren herkese teşekkür ediyorum. Adana lezzetini dünyaya tanıtmak için, Türkiye'ye tanıtmak için hepsi seferber oldular, alın teri akıttılar. Sağ olsunlar, var olsunlar. Bu bölgenin turizmini lezzet odaklı olarak yeniden bütünleşip bir şekilde değerlendirmemiz lazım. Bunu yapmak için de Adana'nın çoktan hak ettiği gastronomi şehri ünvanını alması lazım. Adana'nın bütün sokaklarında lezzet sunuluyor ama bunun adını koymak lazım. Adana'nın gastronomi şehri olması lazım. Bunu inşallah birlikte başaracağız. Adını koyacağız ve Allah'ın izniyle Adana'yı gastronomi şehri yapacağız. Hep beraber yapacağız ve Adana'yı hak ettiği yere taşıyacağız."

Konuşmaların ardından Vali Köşger, kentin protokol üyeleriyle birlikte mangal ateşini yaktı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER