15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü dolayısıyla yurt içi ve yurt dışında birçok etkinlik düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü dolayısıyla yurt içi ve yurt dışında birçok etkinlik düzenlendi

Demokrasi ve Millî Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen yurt içi ve yurt dışı etkinliklerine katılan binlerce kişi 15 Temmuz şehitlerini andı

Kayseri'de, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ tarafından "Türkiye Aşkına Bisiklet Turu" etkinliği düzenlendi.

Kadir Has Stadyumu otoparkından başlayan bisiklet turunda yüzlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla yaklaşık 6 kilometre pedal çevirdi. Tur, Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi.

Bisiklet turunun ardından Kartal Şehitliği'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar "Türkiye Aşkına Demokrasi Yürüyüşü" yapıldı.

Yürüyüşe binlerce kişinin yanı sıra atlı polis ekipleri de katıldı. Katılımcılar ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'na kadar, "Her şey vatan için", "Şerbetini içerek geldik" şeklinde slogan atarak yürüdü.

Yürüyüşün ardından protokoldekiler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan "Türkiye Aşkına" fotoğraf sergisini gezdi.

Etkinlikler, Cumhuriyet Meydanı'nda binlerce kişinin katılımı ile devam etti.

Burada Hatice ve Yasin Kılıç kardeşler, Ömer Halisdemir için şiir ve İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını gözyaşı dökerek okudu.

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Treni İstanbul'a geldi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünün iş birliğiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü temasıyla giydirilen ve bu yılki ilk seferi için Ankara'dan hareket eden yüksek hızlı tren (YHT), Kadıköy'deki YHT Garı'na ulaştı.15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Treni'nin üzerinde "Ay yıldız uğruna... Türkiye aşkına" ifadelerine yer verildi.

Dış giydirmesi yapılan YHT seti, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü görselleriyle Ankara-İstanbul-Konya arasında 2 ay boyunca hizmet verecek.

Toplam 411 kişilik kapasiteye sahip CAF YHT seti, bu süre boyunca 56 bin kilometrelik yol katedecek, yaklaşık 60 bin yolcu taşınacak.

Berlin, Paris, Roma ve Bükreş'teki 15 Temmuz etkinliği

Berlin Büyükelçiliğinde düzenlenen 15 Temmuz etkinliği, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Büyükelçi Ahmet Başar Şen, yaptığı konuşmada, 15 Temmuz FETÖ'cü hain darbe teşebbüsünün bertaraf edilmesinde en büyük payın Türk halkına ait olduğunu belirterek, "15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan darbe girişimi, aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin onurlu direnişi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde bozguna uğratılmıştır." dedi.

15 Temmuz destanının bir demokrasi zaferi olduğunu vurgulayan Şen, bu vesileyle 15 Temmuz’u Demokrasi ve Millî Birlik Günü olarak andıklarını dile getirdi.

Büyükelçi Şen, hain saldırıdan bu yana geçen altı yılda devletin temel önceliklerinden birinin yurt içinde ve yurt dışında FETÖ’yle mücadele olduğunun altını çizerek, "FETÖ, yurt içindeki yapısının giderek zayıflaması sonucunda yurt dışı faaliyetlerine ağırlık vermeye başlamış; bu durum Türkiye dışındaki FETÖ yapılarıyla mücadeleye daha da önem kazandırmıştır. FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasıyla mücadele, mensubu olmaktan gurur duyduğum Dışişleri Bakanlığımızın en öncelikli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürmektedir." ifadelerini kullandı.

Yabancı muhataplarıyla yaptıkları temaslarda, FETÖ’nün faaliyet gösterdiği diğer ülkeler için de güvenlik tehdidi olduğunu ve adeta bir istihbarat ve uluslararası suç örgütü gibi çalıştığını somut örneklerle anlattıklarını aktaran Şen, FETÖ terör örgütünün yurt dışındaki hareket alanının daraltılması, mensuplarının adaletten kaçmalarının engellenmesi amacıyla idari tedbirler ve adli süreçlerin de devreye konulduğunu hatırlattı.

Program sonunda İletişim Başkanlığı ve AA'nın katkılarıyla 15 Temmuz 2016'da akim bırakılan darbe girişimi sırasında yaşananları aktaran fotoğraflardan oluşan serginin açılışı yapıldı.

Öte yandan Berlin Başkonsolosluğunca 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü nedeniyle bisiklet turu düzenlendi.

Başkonsolos Olgun Yücekök, 15 Temmuz'un Türk milletinin demokrasisine sahip çıkışının önemli bir kilometre taşı olduğunu belirterek, bu yıl ki mottolarının, "Türkiye aşkına demokrasi uğruna" olduğunu ifade etti.

Fransa'daki etkinlikler

Fransa'nın başkentinde Paris Büyükelçiliğinde düzenlenen etkinlik, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Paris Büyükelçisi Ali Onaner, yaptığı konuşmada, katılımcıları 15 Temmuz 2016 gecesi yaşadıklarını yeniden hatırlamaya ve bu hatıraları o günlere dair bilgisi olmayan gençlerle paylaşmaya davet etti.

Geceye dair fotoğrafların da sergilendiği etkinliğe yaklaşık 80 kişi katıldı.

Roma'da 15 Temmuz fotoğraf sergisi açıldı

İtalya'nın başkenti Roma'da Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile İletişim Müşavirliğinin katkılarıyla 15 Temmuz 2016'da akim bırakılan darbe girişimi sırasında yaşananları aktaran fotoğraflardan oluşan serginin açılışı yapıldı.

Kültür ve Tanıtma Müşaviri Haluk Söner ile İletişim Müşaviri Murat Pazarbaşı'nın ev sahipliği yaptığı serginin açılışında, 15 Temmuz şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Serginin açılışına, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük ile Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş ve davetliler katıldı.

Büyükelçi Gücük, serginin açılışında yaptığı konuşmada, "Yurt dışında FETÖ'ye karşı farkındalığın daha artırılması konusunda siyasi mahiyetteki girişimlerin yanı sıra enformasyon faaliyetlerinin de büyük önemi bulunuyor." dedi.

Görsel iletişimin gücüne vurgu yapan Gücük, "İşte, bugün açılışını yaptığımız 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü temalı fotoğraf sergisinin, 15 Temmuz hain darbe girişiminin bazen kelimelerle izah etmekte güçlük yaşadığımız vahametinin, bu defa görsel bir şekilde İtalyan kamuoyunda daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. 15 Temmuz darbe girişimine karşı demokrasimizi savunma pahasına hayatlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyor ve kendilerini saygıyla anıyorum." diye konuştu.

Kısa video gösterimi yapılan açılışın ardından büyükelçiler ve konuklar sergiyi gezdi.

Bükreş'teki anma etkinliği

Büyükelçilik himayesinde, Bükreş Yunus Emre Enstitüsü desteği ve Maarif okulu ev sahipliğinde gerçekleştirilen anma etkinliğine Romen devlet erkanı ve vatandaşlar katıldı.

Büyükelçi Füsun Aramaz, 15 Temmuz 2016 tarihinde suç şebekesinin gerçek yüzünün ortaya çıktığını belirterek çağdaş devlet ve toplum düzenleri içinde benzerlerine az rastlanacak bir sivil direniş örneği yaşandığını kaydetti.

Aramaz, FETÖ'nün devleti, anayasal düzeni yıkmak suretiyle tamamen ele geçirme emeline ulaşmak için alenen terörizme başvurmaktan çekinmediğini ifade etti.

Konuşmanın ardından kürsüye gelen Maarif okulu öğrencileri günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudular.

Etkinlik kapsamında ayrıca, Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin 15 Temmuz 2016 darbe girişimi gecesinde çektiği karelerden oluşan fotoğraf sergisi düzenlendi.

Köstence'de fidan dikimi etkinliği

Romanya’nın Köstence kentinde de 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü vesilesiyle Köstence YEE’nin destekleriyle Türkiye’nin Köstence Başkonsolosluğu konutunda, yerel makam temsilcileri, vatandaşlar ve soydaşlar ile bir araya geldi,15 Temmuz şehitleri ve gaziler, saygı, rahmet ve minnetle anıldı.

Ayrıca TİKA'nın katkılarıyla yapılan Köstence yeni Müslüman mezarlığında "15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anısına Fidan Dikimi" etkinliği gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Kanada’da etkinlikler düzenlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'da kalkıştığı hain darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle Kanada’da anma etkinlikleri düzenlendi.

Türkiye’nin Toronto Başkonsolosluğunda düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğine, Başkonsolos Sinem Mingan’ın yanı sıra Eğitim Ataşesi Ali Kaban, Din Hizmetleri Ataşesi Cihan Yalçınkaya, Kültür Ataşesi Selçuk Erincik, Ticaret Ataşesi Ahmet Karışman, Yunus Emre Enstitüsü Kanada Temsilcisi Bülent Uçpunar ve Türk toplumuna ait dernek ve vakıfların yöneticileri katıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz hain darbe girişimini anlatan videoların gösterimi yapılan tören, Toronto Din Hizmetleri Ataşesi Cihan Yalçınkaya’nın, tüm şehitler için yaptığı duayla sona erdi.

Kanada’daki bir başka etkinlik ise Toronto’daki Mevlana Mescidi’nde gerçekleştirildi. Cuma namazı öncesi şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, ardından Toronto Din Hizmetleri Ataşesi Cihan Yalçınkaya, 15 Temmuz’a giden süreçte FETÖ’nün, dini duyguları ve kavramları nasıl kullandığına ilişkin vaaz verdi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER