TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez: “İkinci yüzyılda dünyadaki değişim hızını yakalamak zorundayız”

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez:   “İkinci yüzyılda dünyadaki değişim  hızını yakalamak zorundayız”

Türkiye’nin gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş en büyük bağımsız iş dünyası örgütü TÜRKONFED’in Anadolu’nun dört bir yanında kamu, yerel yönetimler, akademi, sivil toplum ve iş dünyası ile bir araya geldiği ‘100. Yıl Buluşmaları’nın dokuzuncu durağı Gaziantep oldu. 

8 Kasım 2023 / Gaziantep – Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), ‘Yeni Dönem Yeni Ufuklar’ vizyon belgesini ve bu belgede yer alan ‘Hayalimizdeki Türkiye’ manifestosunu, 81 ili kapsayan 26 bölgesel federasyonunun sorumluluk alanındaki illerde anlatmak üzere gerçekleştirdiği ‘100. Yıl Buluşmaları’ kapsamında Gaziantep’te bir dizi temasta bulundu. TÜRKONFED Heyeti; Adıyaman-Gaziantep-Kilis’i kapsayan bölgede faaliyetlerini sürdüren Güneydoğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu’nun (GÜNSİFED) katkılarıyla kamu, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş insanları ile bir araya geldi. 


Sönmez: “İktidar ve muhalefet değişimin parçası olmalı”

100. Yıl Buluşmaları kapsamında görüşlerini açıklayan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, 21. yüzyılda yaşanan değişimlerin geçmiş dönemlere göre çok daha hızlı gerçekleştiğini söyleyerek, Türkiye’nin yeşil, dijital ve toplumsal dönüşüm vizyonu doğrultusunda büyük bir sıçrama yapabilmesi için dünyadaki değişim hızını yakalaması gerektiğini vurguladı. Sönmez, ikinci yüzyılda değişimin hızını yakalamak için atılması gereken adımları ile şu sözlerle anlattı; “Bunun için demokrasiden ekonomiye, dış politikadan iç siyasete ve teknolojiye her alanda bilgili, deneyimli, girişimci, uzak görüşlü bir devlet anlayışı gerekiyor. İçinde bulunduğumuz durumdan kurtulup, ülkemizin yükselmesini sağlamak ise gerek iktidarın gerekse de muhalefetin, değişimin parçası olmasıyla mümkün.”


“Ülkemizi bekleyen tuzakları eğitimle aşabiliriz”

Küresel rekabetçilikte sıçrama gerçekleştirme sürecinde dijital dönüşümün önemine değinen Sönmez, “Yüksek teknoloji kullanımı, yüksek katma değerli üretim ve markalı ihracat ile dış ticaret açığımızı azaltmak, son 100 yıldır dünya ekonomisinden aldığımız yüzde 1’lik payı artırmak, yüksek teknoloji ihracatında yüzde 3’lük barajı aşmak elimizde. 270 milyar dolarlık bir dijital dönüşüm potansiyeli, yaklaşık 3,5 milyon KOBİ’mize, dijital ekonomiye hızlı uyumla çok önemli fırsatları işaret ediyor. Ancak bu fırsatlar, ülkemizin orta gelir-orta demokrasi ve orta eğitim tuzaklarından kurtulmasına bağlı. Özellikle bu tuzakları birbirine bağlayan eğitime odaklanmalı, analitik düşünebilen, dünyaya-bilime ve bilgiye açık nesiller yetiştirmeliyiz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız ve gençlerimizin kendilerini özgürce ifade edecekleri sosyal ve kültürel atmosferleri oluşturmalıyız” diye konuştu. 


“Verimlilik için kadınların ayak izlerini güçlenmeliyiz”

Türkiye’nin refah düzeyinde sıçrama gerçekleştirmek için ise işletmelerin verimliliğinin ve kadınların iş hayatına katılımının artırılması gerektiğini belirten Sönmez şöyle devam etti; “Günümüz dünyasında verimliliği artırmanın temel kaldıraçları da dijital dönüşüm ve yeşil kalkınma devrimini, toplumsal refah artışı sağlayacak yeni bir ekosistem ile buluşturmaktan geçiyor. Dijital dönüşüme dijital ayak izimizi büyüterek, yeşil dönüşüme karbon ayak izimizi azaltarak, toplumsal dönüşüme de toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde hayatın her alanında kadınların ayak izlerinin güçlenmesiyle ulaşabiliriz.”


Kamu, STK ve iş dünyası ile fikir alışverişi yapıldı

TÜRKONFED Heyeti bu etkinliğin yanı sıra Gaziantep’te yoğun temaslar gerçekleştirdi. Heyette; TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nergiz Kadooğlu Çifçi, TÜRKONFED Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Arda Batu, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve GÜNSİFED Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Enver Öztürkmen, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve GÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Aşnük, GÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Şenocak ve AKEK Yönetim Kurulu Başkanı Dilvin Şirvan Toprak, Yatırımcı İş Kadınları Dernek Başkanı Emine Duman, Kilis Kadınları Kalkındırma ve Geliştirme Dernek Başkanı Nigar Gelebek, Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat ve Gaziantep Birleşik İş İnsanları Dernek Başkanı Baran Ölçer yer aldı. 


100. Yıl Buluşmaları kapsamında Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Güneydoğu İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı ve Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürü Cengiz Şimşek ile bir araya gelen Heyet, görüş alışverişinde bulundu. Buluşma kapsamında ayrıca TÜRKONFED Heyeti ve GÜNSİFED Yönetim Kurulu ortak bir toplantı da gerçekleştirdi. 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER