Tamer Dağlı 'Hem üreticimiz hem de tüketicimizi korumaya devam edeceğiz'

Tamer Dağlı 'Hem üreticimiz hem de tüketicimizi korumaya devam edeceğiz'

AK Parti Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Tamer Dağlı Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada tarım politikalarına değindi, hem üreticinin hem de tüketicinin korunmaya devam edeceğine vurgu yaptı.  

Adana Milletvekili Tamer Dağlı “Türkiye’yi tarım ve orman alanında daha güçlü bir noktaya taşımak adına, var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. AK Parti Hükümetleri döneminde çiftçiye verilen desteğin sürekli arttığını vurgulayan Dağlı, tarımsal ihracattaki artışın da bu desteklerin ve yürütülen tarım politikalarının isabetli olduğunun göstergesi olduğunu söyledi. COVİD-19 salgını döneminde gıda arzı sorunun yaşanmadığının altını çizen Milletvekili Dağlı, Tarım ve Orman Bakanlığınca alınan tedbirlerle ürün stoklarının kontrol altında tutulduğunu belirtti. 

Tamer Dağlı’nın konuşmasından satırbaşları: 

COVİD-19 salgını dolayısıyla bütün dünyada olduğu gibi biz de virüs ile çok çetin bir mücadele sürecine girdik. Devlet olarak, milletimizle birlikte bu salgının etkilerini en aza indirmek için tüm imkânlarımızı seferber ettik. Gübre, tohum, ilaç, yem vb. tarımsal girdilerin üretim, erişim ve dağıtımının kesintisiz olarak devam etmesini sağlıyoruz.

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarım takvimini de dikkate alarak ilave yazlık ekim yapmaya uygun 24 ilimizde, %75 hibe tohum temini ile “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi’ni” başlattı. 

“Milli Emlak Genel Tebliğinde” gerekli düzenlemeleri yaparak, atıl hazine arazilerinin etkin bir şekilde tarımsal üretimde kullanılması sağlandı. 

Ülkemiz 2018 yılında 44 Milyar Dolar ve 2019 yılında ise 48,5 Milyar Dolarlık tarımsal GSYH ile Avrupa’da lider, dünyada ilk on arasındadır. 

Ülkemiz tarımda net ihracatçı bir ülke konumundadır. 18 Milyar Dolarlık tarımsal ihracatla, 5,3 Milyar Dolarlık dış ticaret fazlamız bunun ispatıdır. 

2020 yılı ilk on ayında Covid-19 salgınına rağmen, 15,1 Milyar Dolar tarım ve gıda ürünleri ihracatı yaptık ve 4,5 Milyar Dolar dış ticaret fazlası verdik. Tarım ve gıda ürünleri ihracatımız yılın ilk 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %5,2 artış gösterdi. 

2020 Aralık itibariyle çiftçilerimize 21,5 Milyar Lira destek ödenmiş olup, ödemeler de devam etmektedir. Son 18 yılda Tarımsal Destek Miktarında 12 katlık rekor artış sağladık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile verdiğimiz desteklerde muazzam bir artış sağladık. Son iki yılda desteklerimizi, %52 artışla, 22 Milyar Liraya çıkardık. 

Üretici dostu politika ile üreticimizi korurken diğer taraftan tüketicimizi kollamaya da devam edeceğiz. 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER